Korekta adopcijas valoda

Korekta adopcijas valoda

08. Aug 2021, 20:47 Linda Paulauska Linda Paulauska

Raksta Linda Paulauska, bloga Esence.lv autore.

Facebook un Instagram : @esence.cilveku.stasti.

 

Ka solīts iepriekšējā rakstā - paturpināsim adopcijas tematu. Zināms, ka gan profesionālajā vidē, gan personīgi es patiesi atbalstu adopcijas. Par šo tēmu jau esmu gana daudz runājusi.

 

Saskaroties ar adopcijas pasaulē iesaistītajiem cilvēkiem, esmu vairākkārt sadzirdējusi, ka šīs ģimenes vēlētos, lai apkārtējie būtu saprotošāki un atbalstošāki.

Reiz tapa intervija ar Rokpeļņu ģimeni (lasāma šeit). Viņi labprāt dalās ar savu adopcijas stāstu un minēja, ka ir nereti sastopas ar nekorektu apkārtējo attieksmi. Piemēram, kāds no paziņām uz ielas pienācis klāt un, skatoties uz bērniem, jautājis: “Kurš ir tavējais?”. Mamma atbild, ka abi ir viņu bērni.

Manuprāt, piekritīsiet, ka šādi nekorekti izteicieni liek justies neerti un sāpina. Ikvienu mīlošu vecāku baida, ka ar šāda veida komentāriem, piezīmēm vai jautājumiem, varētu saskarties paši bērni.

Šī saruna man ļoti sasaistijās ar sen lasītu grāmatu “The Complete Book of International Adoption: A Step by Step Guide to Finding your child”. Toreiz manu uzmanību piesaistīja tabula par akurātu adopcijas valodas lietojumu.

Es biju priecīga redzot šo tabulu, jo no tās ieguvu zināšanas kā ētiski sarunāties angļu valodā. ? Esmu bieži sastapusies ar ārvalstu adoptētāj-ģimenēm un man tik tiešām gūtās zināšanas ir noderējušas, lai es neaizvainotu kādu ģimeni.

 

Pēc intervijas ar Rokpeļņiem, sapratu, ka šāda informācija ir vajadzīga arī latviešu valodā. Lūk, ieskats par korektu un nekorektu valodas lietojumu sastopot adoptētāj-ģimenes.

Galvenā doma šeit ir parādīt, ka nekādā veidā netiek izdalīti bērni. Bērnu dalīšana adoptētajos un ne-adoptētajos sāp gan vecākiem, gan bērniem.

 

Iespējams, kādam rodas jautājums, kādēļ vispār ir svarīgi korekti izteikties?"

Ja vien nevēlaties, ka cita ģimene no jums bēg, korekts valodas lietojums ir svarīgs. Pretējā gadījumā ģimene baidīsies, ka tiks izteikts kārtējais nepatīkamais komentārs. Pēkšņi netiksiet aicināts uz ģimenes pasākumiem, ģimene ātri steigs prom jūs manot pretējā ielas pusē un visiem citiem veidiem centīsies izvairīties.

Nekorektas frāzes sāp, mulsina un nebūt neveicina jaukas attiecības. Korekts valodas lietojums veido sarunu ar patīkamām emocijām un izrāda cieņu pret ģimeni.

Ir taču tik vienkārši būt jaukam!

 

Vecākus, kuri saskaras ar sāpīgiem apkārtējo izteicieniem, es aicinātu nedusmoties un saglabāt mieru!? Ar smaidu izskaidrojiet kā būtu labāk izteikties. Ļoti iespējams, ka ārsts, pedagogs, kaimiņš vai jebkurš cits nav aizdomājies par savu izvēlēto vārdu - gribēja izteikt komplimentu, bet sanāca, kā sanāca...

Vai arī vienkārši parādiet viņiem šo ierakstu! ? Iespējams, cilvēks būs pateicīgs uzzināt ko jaunu un turpmāk jums būs abpusējs prieks tikties! ?

Neaizmirsīsim, ka ikviens no mums kādreiz var būt aizvainotāja pozīcijā pats par to pat neojaušot.

PS – pēcāk ar Rokpeļņu ģimeni aizrunājāmies par bērnu vizuālu salīdzināšanu ar vecākiem vai citiem brāļiem, māsām. Salīdzināšana arī var raisīt gana lielu diskomfortu. Vēl kāda viela pārdomām!?

 

Sirsnīgiem sveicieniem,

Linda Paulauska

Seko Facebook un Instagram : @esence.cilveku.stasti.