Veselīga imūnsistēma, laimīgs bērns: vērtīgi padomi vecākiem

Veselīga imūnsistēma, laimīgs bērns: vērtīgi padomi vecākiem

18. Jan 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Deguns tek, kakls sāp un piere deg – laikam šodien skola būs jāatceļ. Un arī sestdien ilgi gaidītā futbola spēle. Saprotams- bieža slimošana jau tā aizņemtajā ikdienā var nopietni “izsist” no ritma visu ģimeni.

Taču bērna slimošana sešas līdz astoņas reizes gadā tiek uzskatīta par normālu parādību. Maziem bērniem tās var būt pat līdz divpadsmit saslimšanas gadā. Paaugstināta jutība pret infekcijām ir saistīta ar to, ka bērna specifiskā imūnsistēma vēl nav pilnībā izveidojusies un nobriedusi. Bērni nevar izvairīties no saaukstēšanās un infekcijām, taču laba imūnsistēma palīdz samazināt nopietnus riskus un komplikācijas.

 

Un ne tikai mazākie bērni, arī pusaudžiem pubertātes laikā var novērot biežas saaukstēšanās, jo ikdienas stresa ietekmē novājinās imūnsistēmas aizsargspējas. Nedrīkst aizmirst arī to, ka bērnu dārzā un skolā sastaptos vīrusus vai baktērijas bērni atnes sev līdzi uz mājām, tāpēc arī mums, pieaugušajiem, jāstiprina sava imūnsistēma.

 

Kā vecāks es bieži vien uzdodu sev jautājumu, kā stiprināt sava bērna imūnsistēmu, lai viņš neinficētos ar katru bērnudārzā vai skolā sastapto patogēnu un pārdzīvotu šo auksto ziemu pēc iespējas veselāks?

 

Imūnsistēma mācās: kā infekcijas stiprina bērna imūnsistēmu

 

Mūsu bērni mēdz kolekcionēt akmentiņus, spalvas, uzlīmes. Tieši tāpat imūnsistēma apkopo vīrusu profilus. Bērnībā imūnsistēma atrodas apmācību fāzē, tā mācās atšķirt patogēnos vīrusus un baktērijas no nekaitīgiem mikrobiem un trenējas, lai pilnveidotu visus aizsardzības mehānismus. Īpaši liels skaits dažādu patogēnu tiek apmainīti saskarsmē ar citiem bērniem bērnudārzā un skolā. Tas ir nogurdinošs, tomēr imūnsistēmai ļoti vajadzīgs treniņš.

 

Mums kā vecākiem jāapzinās, ka no mazu bērnu infekcijām pilnībā izvairīties nav iespējams. Organisms “iemācās” daudzas imūnreakcijas, ko izraisa tieši ikdienā sastaptie patogēni. Tātad, lai mācētu sevi aizstāvēt, bērnam vispirms ir jāsaslimst. Tas, cik smagi mazulis saslims, būs atkarīgs no patogēna veida un imūnsistēmas izpildītās treniņprogrammas.

 

Ja treniņi būs izpildīti un apmācības izietas, atkārtoti satiekoties ar “uzbrucēju”, limfocīti atcerēsies iepriekš piedzīvoto un veiks daudz ātrāku un mērķtiecīgāku aizsardzības reakciju. Viens no limfocītu uzdevumiem ir ražot antivielas, kas iznīcina patogēnos mikroorganismus. Tas nozīmē- bērna imūnsistēma kļūst stiprāka. Pateicoties šai aizsardzības atmiņai, cilvēks visu mūžu ir imūns pret tādām bērnu slimībām, kā piemēram, masalas vai masaliņas.

 

Kas stiprina bērna imūnsistēmu?

 

Svaigs gaiss

"Bērnam vajag iziet svaigā gaisā!" Dažiem vecākiem šis šķietami triviālais vecmāmiņas izteikums šķiet vairāk kā jaukšanās bērnu audzināšanā, nevis labs padoms. Taču vecmāmiņai šajā jautājumā būs taisnība. Lai saudzīgi "norūdītu" imūnsistēmu, bērniem katru dienu vismaz uz stundu jāiziet svaigā gaisā – neatkarīgi no vēja un laikapstākļiem.

 

Regulāras fiziskās aktivitātes

Sports ne tikai uzlabo fizisko sagatavotību, bet arī organisma imūnsistēmu, jo atbilstoša fiziskā slodze mobilizē dažādas imūnšūnas.

 

Pietiekami daudz miega

Mums kā vecākiem ir jārūpējas, lai bērni ievēro veselīgu dienas ritmu un savlaicīgi dodas gulēt. Miega trūkums mēdz samazināt imūno šūnu aizsardzības spējas. Kāds ir veselīgs miega režīms?

·       Zīdaiņiem: 16-18 stundas miega

·       Maziem bērniem: 12-14 stundas miega

·       Bērnudārza un pirmsskolas vecuma bērni: 10-13 stundas miega

·       Skolas bērni vecumā no 6 līdz 12 gadiem: 9-12 stundas miega

·       Pusaudži vecumā no 13 līdz 18 gadiem: 8-10 stundas miega

 

Stresa mazināšana

Hronisks stress mājās, bērnudārzā vai skolā var palielināt uzņēmību pret infekcijām ne tikai bērniem. Ir svarīgi, lai bērniem (un arī mums vecākiem) būtu pietiekami daudz tādas brīvā laika aktivitātes, kas sagādā patiesu prieku un aizrautību.

 

Psiholoģiskais līdzsvars

Garīgās problēmas un psiholoģiskais stress negatīvi ietekmē arī imūnsistēmu. Tāpēc ir svarīgi, lai ģimenē bērns justos pieņemts un mīlēts. Lai ikdiena būtu piepildīta ne tikai ar skolas darbiem un pienākumiem, bet veselīgu atpūtu, smiekliem un jautrību. Lai ārpus mājas- bērnudārzā un skolā bērns justos droši un būtu veselīgi sociālie kontakti ar citiem bērniem.

 

Netīrumi padara mūs veselīgus bērna imūnsistēmu stipru

 

“Neaizmirsti nomazgāt rokas pēc tualetes lietošanas un pirms ēšanas” – kurš gan nav dzirdējis šo populāro frāzi?! Bērna imūnsistēma ir īpaši uzņēmīga pret mikrobiem. Nav pārsteidzoši redzētjaunos vecākus, kuri skrien pakaļ mazulim ar dezinfekcijas salveti un nekavējoties izrauj no rokām visu, ko mazais varētu iebāzt mutē. Tomēr ir jāņem vērā fakts, ka pārspīlēta tīrība nav labākais variants bērna imūnsistēmas attīstībai.

 

Bērna imūnsistēma var attīstīties tikai tad, kad tā nonāk saskarē ar mikrobiem. Saskaroties ar mikrobiem, imunitāte iemācās atšķirt labās baktērijas vai vīrusus no sliktajām. Ja bērna imūnsistēma ir “nepietiekami ietekmēta”, imūnšūnu skaits samazinās. Vienlaikus jāatceras, ka higiēna ir ļoti svarīga, lai imūnsistēma netiktu pārslogota. Ja konfekte atrodas uz ielas, to vairs nevar bāzt mutē. Regulārai un rūpīgai roku mazgāšanai vajadzētu būt pašsaprotamai katram bērnam un pieaugušajam- vīrusu laikā vairāk nekā jebkad!

 

Veselīgs uzturs un pietiekamas uzturvielas

 

Veselīgs uzturs ir svarīgākais ieguldījums imūnsistēmas stiprināšanā ikdienā. Pierādīts, ka pārtika, kas bagāta ar visām imūnsistēmai nepieciešamajām uzturvielām, piemēram, C un D vitamīnu, cinku, veicina pareizu imūnsistēmas attīstību. Labākie imunitāti stiprinošo vitamīnu avoti bērniem ir svaigi augļi un dārzeņi.

 

Taču ir gadījumi, kad ar uzturu vien nepietiek. Piemēram, D vitamīns. Šo vitamīnu organisms ražo ar saules gaismas palīdzību un tas ir ārkārtīgi būtisks pareizai imunitātes attīstībai un darbībai. Mūsu, kā vecāku uzdevums ir nodrošināt, lai bērns tiktu pietiekami apgādāts ar saules vitamīnu, īpaši gada tumšajā laikā un vīrusu sezonā.

 

Izvēloties D vitamīnu savām atvasēm, pievērs uzmanību vecumam atbilstošai devai, bērniem draudzīgai zāļu formai un, galvenais, sertificētai kvalitātei.

 

Arī citi vitamīni un mikroelementi ir svarīgs atbalsts imūnsistēmai. Vitamīnu nozīmi bērna veselībā varam  izskaidrot šādi: brīžos, kad ķermeņa policijai jācīnās ar bīstamiem, slimību izraisošiem uzbrucējiem, ir nepieciešamas kvalitatīva un situācijai atbilstoša munīcija. Vitamīni, minerālvielas un mikroelementi ir ķermeņa “labās munīcijas” lielisks papildinājums.

 

Normālu imūnsistēmas darbībai būtiski vitamīni: A vitamīns, B6 vitamīns, B12 vitamīns, C vitamīns, D vitamīns, Folijskābe, minerālvielas: dzelzs, varš, selēns, cinks.

 

Ja bērns ir izvēlīgais ēdājs, vai biežais slimotājs, “labās munīcijas krājumus” lieliski papildinās bagātīgās un bioķīmiski pareizi sabalasnētās uzturvielu kombinācijas no Orthomol.

Orthomol junior c plus ir bagātīga uzturvielu kombinācija bērna augšanai, attīstībai un pareizai imunitātes darbībai: 12 vitamīni, 10 minerālvielas un augu valsts aktīvās vielas: citrusaugu bioflavonoīd, beta karotīns, luteīns un likopēns.

 

Orthomol Junior Omega plus ir omega taukskābes ar vitamīniem un minerālvielām, kas veicina normālas kognitīvās funkcijas bērniem. Lai omega taukskābes iesaistītos organisma vielmaiņā, nepieciešama vairāku uzturvielu klātbūtne: C un B6 vitamīns, niacīns, cinks, magnijs un citi. Orthomol junior Omega plus sastāvs veidots tā, sekmētu pilnvērtīgu omega taukskābju iesaisti organisma bioķīmiskajos procesos.

 

Orthomol pro junior sastāvā esošās labās baktērijas rūpēsies par zarnu mikrofloras līdzsvaru, kas nepieciešamas labai imunitātei bērna vispārējās veselības uzturēšanā, kā arī pēc infekcijām un antibiotiku lietošanas.

 

Lai mums un mūsu bērniem laba imunitāte un veselība!