Ventspilī atklās zinātnes centru «Vizium» – varēs izjust gan zemestrīci, gan nonākt laika mašīnā

Ventspilī atklās zinātnes centru «Vizium» – varēs izjust gan zemestrīci, gan nonākt laika mašīnā

09. Jun 2022, 20:20 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Foto: Inga Ozola/Latvijas Radio

Nākamsestdien, 18. jūnijā, durvis vērs jaunais un mūsdienīgais zinātnes centrs "Vizium", kas vairāku gadu garumā tapis Ventspilī. Centrā izvietoti vairāk nekā 80 interaktīvi un izglītojoši eksponāti, kur var virtuāli izbaudīt amerikāņu kalniņus, izjust zemestrīces spēku, izbraukt ekstrēmo snovborda trasi, kā arī darboties mūsdienīgā laboratorijā vai nonākt laika mašīnā, piedalīties zinātnes šovos un pieredzēt mūsdienu tehnoloģiju iespējas dažādos veidos.

Latvijas Radio vēstīja – iespaidīgais objekts gan no arhitektoniskā viedokļa kā būve, kas gluži kā bronzas krāsas kuģis ar stiklotiem atspulgiem iegūlies Ventspils ainavā, gan ar saturu un izskatu ēkas iekšpusē, – ir jaunums Latvijā.

Kopējās projekta izmaksas, piesaistot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējumu, sasniedz 15 miljonus eiro.

Galvenā mērķauditorija ir skolēni, ģimenes ar bērniem un ikviens pieaugušais, kurš vēlas izbaudīt ko jaunu, izglītoties un galu galā uzkāpt uz jumta terases un tur izbaudīt skatus un kafejnīcas labumus.

Centrā vēl pirms atvēršanas Latvijas Radio izdodas sastapt ventspilnieku Edgaru un viņa ģimeni, viņš dalās savās sajūtās: "Beidzot tas ir tapis. Prieks, ka tūlīt tiks atklāts. Es uzskatu, ka šis būs foršs objekts, kur skolēniem atnākt. Es nemaz nešaubos, ka brauks no visas Latvijas uz šejieni un no ārzemēm tepat blakus, kā brauc uz Tartu centru [Igaunijā], tā brauks pie mums. Bērniem ir ļoti interesanti, īpaši pirmo reizi ko tādu redzēt."

Bērni ar mammu tikmēr izmēģina eksponātu, kas imitē zemestrīces spēku. Tā šķietami ir izklaide, taču vienlaikus izglīto par procesiem uz zemes, ko Latvijā piedzīvojam ļoti reti un ikdienā nejūtam.

Rūpes par zinātnes centru "Vizium" uzņēmies Ventspils Digitālais centrs. Jauno centru Latvijas Radio aplūkoja kopā ar direktori Elīnu Kroņkalni. Viņa stāstīja, ka konkursā uzvarēja lietuviešu arhitekts Audrius Ambrasas un arhitektoniskos risinājumus veidojis SIA "Arhitekta J.Pogas birojs".

Kroņkalne norādīja: "Viena lieta ir tas, kas ir ārā, kapara tonis, bronzīgi zeltītais, it sevišķi skaisti ēka izskatās saulrietos un saullēktos. Tajā brīdī tiešām viz. Terase, kas ir virs mums, tā burtiski vilina labos laika apstākļos nākt padzert kafiju vai paēst pusdienas, pabaudīt labu skatu uz Ventspili, ir pārredzama osta un paceļamais tilts, kas daudziem šķiet kā atsevišķa ekspozīcija. Ēka labi izskatās, cilvēki te labi jutīsies."

Neparasts ir "Vizium" foajē – pirmā telpa, kur ienāk apmeklētājs.

Tur no mozaīkām uz grīdas izveidota pasaules karte, kur pašā viducī atrodas Ventspils un pats "Vizium". Lai radītu visu, kas atrodas centrā, ieskaitot dažādus digitālos eksponātus, ir ieguldīts Latvijas radošo cilvēku resurss un pasaules pieredze.

Centra direktore Kroņkalne pauda: "Izveides procesā mēs redzējām, ka varam attīstīt un izdarīt to un vēl šo, taču bija jāapstājas un jāpabeidz, citādi process nebeigsies nekad. Idejas ir pārņemtas no pasaules pieredzes, to mēs nenoliedzam. 2014. un 2015. gadā izveidoja ekspertu grupu. Apceļoja pasaulē – Eiropā, ASV arī Ķīnā u.c. augsta līmeņa zinātnes centrus, vēroja, kur veidojas rindas un kas cilvēkiem vairāk patīk, kas piesaista apmeklētājus."

Lielajā ekspozīciju zālē ir septiņas galerijas un viena galerija mazajiem pētniekiem, pirmsskolas vecuma bērniem, kur ir mazāk tehnoloģiju, bet vairāk praktiska darbošanās.

"Tas noteikti ir kā tūrisma objekts, caur izklaidi, bet visu laiku ir izglītības faktors. Šķiet, ka spēlējamies, bet tomēr kaut ko iemācāmies," sacīja direktore.

Visas vasaras garumā notiks arī izzinošas nodarbības profesionāļu vadībā, piemēram, būs iespēja uzzināt par astronomijas lietotnēm, par laika skaitīšanu un saules pulksteņiem, kosmosa izpētes vēsturi un citām saistošām lietām. Centrs durvis apmeklētājiem vērs 18. jūnijā.