Uztura speciālista ieteikumi: Veselīgas uzkodas mazulim

29. Nov 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Kad mazulis jau iepazinies ar pirmo papildēdienu, bieži vien launagā vai izbraucienos viņam papildus tiek piedāvātas uzkodas, piemēram, cepumi un smūtiji. Vaicājam uztura speciālistei Annai Piskurjovai pēc padoma, kādām jābūt veselīgām mazuļa uzkodām?

Līdz gada vecumam bērnam ikdienā vajadzētu būt 3 ēdienreizēm, taču, atbilstoši viņa aktivitātes līmenim, svaram un attīstībai, var piedāvāt arī dienā vienu vai divas uzkodas. “ Uzkoda varētu būt bērniem piemērots cepums, galete, kuru var iedot kopā ar olbaltumvielas saturošu produktu, piemēram, jogurtu, kefīru, paniņām. Tādējādi bērns uzņems ogļhidrātus saturošu pārtiku kopā ar olbaltumvielu avotiem,” skaidro uztura speciāliste Anna Piskurjova.

Viņa aicina vecākus neaizrauties ar uzkodu piedāvāšanu, jo, bērnam vairāk ēdot, viņš prasīs ēst vēl vairāk un biežāk, savukārt vecākiem šādās reizēs var būt grūti pateikt savam bērnam “nē”. Tāpēc vecākiem jābūt piesardzīgiem ar uzkodu daudzumu un jāiemācās atteikt vai arī sarunāt ar bērnu.

Tikpat liela kļūda ir ēdienu padarīt par balvu. “Uzkodas jāplāno tāpat kā pārējās ēdienreizes,” uzsver uztura speciāliste, piebilstot, ka labas uzkodas ir dārzeņi un augļi, kurus var piedāvāt kopā, piemēram, ar cepumu. “Ja bērns ēdienreizē saņems tikai cepumu, viņam trūks šķiedrvielu,” norāda speciāliste, atgādinot, ka dienā svarīgi apēst vairākas porcijas augļu un dārzeņu.

Ņemot vērā, ka bērniem pastāv aizrīšanās risks, svarīgi atcerēties, ka vecākiem ikvienas maltītes laikā jābūt kopā ar savu bērnu, kā arī nedrīkst bērnam dot ēdienu braucienu laikā, kamēr mazais atrodas auto sēdeklītī, vai arī bērns ir kustībā – skrien, staigā.

Lai vecākiem būtu sirdsmiers un drošība, rekomendējams apgūt pirmās palīdzības pamatus, kā rīkoties situācijās, ja bērns aizrijas.