Miegs ir viens no svarīgākajiem faktoriem zīdaiņa dzīvē. Tas ietekmē visu – no ķermeņa augšanas līdz emocionālajai labsajūtai un smadzeņu attīstībai. Tāpēc miega stundu skaitīšana, režīma veidošana un nepārtrauktas rūpes par miegu ir mammu ikdiena. Kā izveidot harmonisku bēbīša miega režīmu?
Mazuļiem, kuri sasnieguši sešu mēnešu vecumu, dienā ir vidēji 2 – 3 diendusas. “Divas diendusas ir noteikti, taču, ja tās ir četras, tad gan ieteiktu pārdomāt par pāreju uz trijām, jo pēc sešu mēnešu vecuma daudz svarīgāk ir savlaicīgi vakarā doties gulēt nevis ap plkst. 18.00 organizēt vēl vienu diendusu,” stāsta bērnu miega konsultante Dace Cinava.
Interesanti fakti par mazuļa miegu pēc 6 mēnešu vecuma:
- Diennaktī mazulis guļ 14-15 stundas.
- Naktī guļ 8-10 stundas, samazinās pamošanās reižu skaits.
- Dienā guļ 2-3 diendusas, katra no tām 1-2 stundas gara.
- Sāk veidoties bērna bioloģiskais diennakts ritms.
Runājot par gulētiešanas laiku, daudziem vecākiem var rasties jautājums – cikos bērns modīsies, ja viņš jau plkst. 18.00 dodas gulēt naktsmieru? Uz to bērnu miega konsultante Dace Cinava norāda, ka bērna organisma režīms izveidojies tāds, ka viņš jau ap 6 – 8 no rīta ir gatavs mosties.
Svarīga gulētiešanas rutīna
Gatavojoties naktsmieram, svarīga ir ikvakara rutīna. Tās ilgums ir ap 30 minūtēm, taču jau 1-2 stundas pirms gulētiešanas svarīgi iztikt bez ekrāniem un dzīvošanās pa grīdu. “Ja bērns izrāda miega pazīmes, svarīgi to neignorēt. Bērnu būs daudz vieglāk nolikt gulēt, ja mēs jau savlaicīgi sāksim gatavoties nevis pārvilksim miegu,” saka speciāliste.
Gulētiešanas rituāls:
- Vannošanās;
- Barošana;
- Autiņbiksīšu nomaiņa.
“Šāda darbību secība bērnu nomierina un viņš zina, kas tālāk sekos, tāpēc mazuli vieglāk būs nolikt gulēt arī tētim, auklītei vai vecvecākiem, jo viņš zinās darbību secību,” stāsta Dace Cinava.
Mazuli līdz gada vecumam, jo sevišķi gada aukstajā periodā, ieteicams guldīt naktī guļammaisā, jo segā mazuļi var sapīties vai uzraut to sev virsū. Ne mazāk svarīga arī apkārtējā vide, tāpēc istabai jābūt aptumšotai. “Bērnam nav bail no tumsas, jo viņš nezina, kas ir bailes no tās. Tomēr, ja šķiet, ka pēc gaismas izslēgšanas bērns ir satraucies, iesaku izmantot gaismu sarkanā krāsā, jo tā veicinās miega hormona izdalīšanos,” teic speciāliste. Viņa arī norāda, ka ir bērni, kuriem palīdz iemigt baltais troksnis. “Rekomendēju izmantot jūras, vēja, lietus skaņas, kas ir dabīgas. Ja tiek izmantota mūzika, dziesmas, to ieteicams izmantot pirmsmiega rutīnā, bet tikai uz brīdi līdz gulētiešanai,” stāsta Dace Cinava.