Rotaļāšanās bērniem pēc gada vecuma

Rotaļāšanās bērniem pēc gada vecuma

29. Oct 2014, 11:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Arī pēc gadiņa sasniegšanas, kaut arī mazulis jau ir gana patstāvīgs, lai rotaļātos pats, vecākiem būtu jāiesaistās un jāmāca mazajam, kā pavisam vienkāršu priekšmetu pārvērst aizraujošā nodarbē. Vairāk par to pastāstīja bērnu ārsts Artis Žeigurs un pirmsskolas pedagoģe Dace Leja.

Bieži vien vecāki sūdzas, ka bērni nevēlās spēlēties vieni, vai arī minūti paspēlējas ar vienu mantiņu, tad ar otru, tad trešo. Izrādās, ka tieši vecāku uzdevums ir bērnu ieinteresēt.

Bērnam jārotaļājas kopā ar vecākiem, kuri mazajam parāda dažādus priekšmetus un pat, ja sākumā tie bērnam šķiet neinteresanti, kopā ar vecākiem bērniem izdodas atrast veidus, kā dažādi darboties ar vienu priekšmetu.

Kad mazais būs apguvis kā ar šo priekšmetu spēlēties, viņš varēs to darīt arī viens.

Jo lielāks bērns aug, jo vairāk rotaļu jāsaista ar praktisko dzīvi – jāiesaista bērns mājas, dārza un citos darbos. Protams, var teikt, ka paši pieaugušie darbiņus izdara daudz ātrāk un labāk, tomēr bērns, iesaistīts pieaugušo nodarbēs gūs gan praktiskās dzīves pieredzi, gan būs kopā ar vecākiem, gan vienlaicīgi rotaļāsies.

Ar ko rotaļāties? Bumba.

Bumba bērnam būs tik ilgi interesanta, kamēr tā būs interesanta vecākiem.

Ja vecāks ierādīs, kā bumbu ripināt un lietot, tad bērnu tas interesēs, jo mazais mācās galvenokārt kopējot vecākus.

Principā nav svarīga mantiņa, ko bērnam piedāvā, bet gan vecāku attieksme. Mantiņa var būt pavisam vienkārša, bet, ja vecāks ierāda kā ar to spēlēties dažādos veidos, tā uzreiz kļūst interesanta.

Dabas materiāli

Dabas materiāli ir ļoti noderīgi – bērns aptausta, iepazīst to, kas ir dabā. Tas  ir labs materiāls bēršanai, vēršanai, tas ir dabīgs, bērns ar to nesaindēsies, arī, ja sabāzīs mutē.

Sīkās rotaļlietas

Kā zināms, sīkās rotaļlietas attīsta pirkstu veiklību, trenē rociņas muskulīšus, bet mazuļiem tā vien sīkās detaļas gribas sabāzt ausīs un degunā, nerunājot jau par muti.

Vecāki, dodot bērnam spēlēties ar sīkajām rotaļlietām, jāsēž mazulim klāt un jāseko līdzi. Kad bērns sāk bāzt visu mutē, rotaļa jāpārtrauc.

Mīkstās rotaļlietas

Ja mīkstās rotaļlietas būs no dažādas veida audumiem – no zīda, no velveta, ar dažādiem reljefiem, spēlēšanās ar tām ir atbalstāma.  Mīkstām mantām ir arī acis, deguni, ļipas, ko izpētīt.

Rokdarbi kā rotaļa

Zīmēšana, līmēšana, plastilīns un dziedāšana ir rotaļas sastāvdaļa, piemēram, visa pirmsskolas pedagoģija ir balstīta, lai ar šādām metodēm iemācītu dažādas zinības.

Tādēļ rokdarbi ne tikai trenē bērna roku sīko muskulatūru, bet arī ir aizraujošs veids kā vecākiem ar bērnu pavadīt kopā laiku.

Svešvaloda

Bērnam var droši sākt mācīt no 3-4 gadu vecuma svešvalodu. Kopā ar bērnu paskatīties kādu grāmatiņu, multfilmu oriģinālvalodā, savienot valodas apguvi ar kustībām un dziedāšanu.

Spēlēšanās mūža garumā

Ja ar spēlēšanos saprot izziņu, tad ir labi, ja šis process tas nebeidzas līdz mūža beigām.

Kā Tu rotaļājies ar savu mazuli?

 Māmiņu Klubs

Eksperts

Dace Leja

pirmsskolas pedagoģe
Dace Leja Vecāku skolā