Pediatri: Ko dot bērnam padzerties vasaras svelmē?

Pediatri: Ko dot bērnam padzerties vasaras svelmē?

05. Jun 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Tas, cik daudz bērnam diennaktī jāizdzer, ir atkarīgs no vecuma un svara, kā arī ēdināšanas veida - vai mazulis saņem ekskluzīvi tikai mātes pienu, vai tiek ēdināts ar maisījumu.

 

Ja bērns saņem mātes pienu, līdz papildus ēdiena ieviešanai (no 5-6 mēnešu vecuma) bērnam nav jādod papildus šķidrums! Pietiks ar to, ko māmiņa dod no savu krūti.

 

Vai zīdainim, kurš saņem ekskluzīvi mātes pienu, vasaras karstajos mēnešos tomēr ir jāsaņem papildus šķidrums- piemēram, ūdens vai tēja?

Parasti līdz 6 mēnešu vecumam, ja bērniņš ir vesels, nav nepieciešams dot papildus padzerties arī vasarā, tomēr jāņem vērā katra bērna individualitāte. Ja ir jūtams, ka bērns ir pārkarsis, var piedāvāt padzerties ūdeni.

 Ārstu domas dalās šajā jautājumā - Māmiņu klubs uzklausīja pediatras Dr. Annas Birkas padomu, ka zīdaiņiem līdztekus mammas pienam tomēr papildus ūdens jāuzņem, savukār, neonataloģe Dr. Ilze Kreicberga šajā jautājumā bija kategoriska, un ūdeni krūts ēdējiem nerekomendēja.

 Kādu ūdeni un cik daudz zīdainim var dot?

Ūdens no krāna ir zemas kvalitātes, tādēļ zīdainim ieteicams dot vārītu, atdzesētu ūdeni. Veikalu plauktos tiek piedāvāts arī ūdens, kas ir paredzēts tieši mazuļiem – ar zemu minerālvielu un nātrija līmeni, kas nenoslogo mazuļa nieres.

 Vasaras karstajos mēnešos zīdainim vajadzētu saņem 50-100 ml apmērā. Ūdens jāsāk dot ikvienam mazulim, kas sasniedzis 6 mēnešus.

 Vai vasarā bērns jāliek biežāk pie krūts, lai viņš padzertos?

Karstajās dienās bērns zīdīs maz, bet bieži. Papildus ūdens nav nepieciešams. Ir izņēmuma gadījumi - caureja, kā rezultātā rodas dehidratācija. Ja māmiņa redz, ka zīdainim tomēr slāpst - pa drusciņai jādod vārīts, atdzesēts ūdens.

 Cik daudz šķidruma dienā jāuzņem mazulim, kas vairs nesaņem mammas pienu, vasaras karstajos mēnešos?

Ja mazuli baro ar piena maisījumu, papildus šķidrumu jāsāk dot jau no 1 dzīves nedēļas, no 50- 100 ml diennaktī. Taču, ja bērnam ir nodrošināts atbilstošs apģērbs vasarā (bērns nav satuntuļots), īpašām slāpēm nevajadzētu rasties!

 Kas ir vislabākais padzēriens bērnam - sula, tēja, ūdens, lai remdētu slāpes?

Vislabākais dzēriens bērnam, lai remdētu slāpes, ir ūdens. Tēja un sulas jāpiedāvā pēc ēdienreizēm, jo tās satur kalorijas un mazina apetīti. Bērniem paredzētās tējas var dot sākot jau no pirmās nedēļas (ja vien mazulis nesaņem ekskluzīvu krūts ēdināšanu). Pirmās sulas bērns var sākt dzert no 6 mēnešu vecuma, ja mazulis saņem mātes pienu. Ja bērns tiek ēdināts ar maisījumu, tad pirmo sulu var sākt dot no 4 mēnešu vecuma.

 Atcerēsimies, ka sula faktiski ir tas pats, kas ēdiens, un slāpju remdēšanai tā nederēs!

 Kādus vitamīnus mazulis pa vasaru var uzņemt ar pašmāju ogām un augļiem?

Vasara ir vispiemērotākais laiks, lai ar dažādām ogu un augļu sulām uzņemtu vitamīnus un mikroelementus visam gadam. Kā pirmo sulu Latvijas pediatri iesaka tieši ĀBOLU!

 Tā satur dzelzi, kāliju, fosforu un kalciju. Gatavojot to mājas apstākļos, sula jāizdzer nekavējoties pēc izspiešanas, jo ābolos ir ļoti daudz dzelzs, kas ātri oksidējas.

 Jebkuras mājās spiestas sulas ir jāšķaida 1:1 ar ūdeni, jo zīdaiņiem nevajadzētu dot skābas sulas!

 Vēl kā pirmās piemērotas būs vieglas, šķaidītas bumbieru un plūmju sulas. Protams, augļiem un ogām jābūt audzētām bioloģiskās saimniecībās vai pašmāju dārziņos. Ja tas nav iespējams, tad labāk iegādāties jau gatavās sulas, kas paredzētas tieši bērniem, un ražotas no ekoloģiski tīriem augļiem un ogām, stingrā kvalitātes uzraudzībā. It īpaši, ja bērns sulu saņem no 4 mēnešu vecuma.

 Kā jārīkojas ar sulām vasarā - vai mammas var spiest pašas un gatavot dzērienus no aktuālajām sezonas ogām? Kādas ogas ir piemērotas? Kādas ogas var izraisīt alerģiju bērnam? No kā jāuzmanās, pašām gatavojot sulas vai dzērienus?

Vasarā mammas var spiest suliņas no ogām un augļiem pašas. Tas pat ir ieteicams. Vienīgais nosacījums - ogām ir jābūt ekoloģiski tīrām. Noteikti pašu gatavotās sulas ir jāšķaida 1:1 ar vārītu, atdzesētu ūdeni.

 Pediatri kā pirmo sulu tomēr iesaka dot jau gatavo bērniem paredzēto sulu. Pie tam, jāsāk ar viena augļa sulu. Bērnam pirmo sulu sāk dot ar 5-6 pilītēm dienā, pakāpeniski, nedēļas laikā devu palielinot līdz 2 tējkarotēm. Viena gada vecumā bērns drīkst izdzert 50 - 80 ml sulas dienā.

 Turklāt, sulu noteikti nevajadzētu dot no pudelītes - kā zināms, tas bojā zobiņus. Bērns jāradina dzert no krūzītes.

Lai gan pašu gatavotās sulas nereti ir skābas, cukuru tām nevajadzētu pievienot.

 No kādu augļu/ogu sulām var rasties alerģiska reakcija?

Zemenes ir riskantas ogas. Lai gan tās satur daudz vērtīgu vitamīnu (piemēram, C), un ir bagātas ar folskābi un šķiedrvielām, tās mazulim var izraisīt alerģisku reakciju!

Pie alerģiskām ogām pieskaitāmas arī upenes un dzērvenes.

 Ko darīt ar veikalos nopērkamajām suliņām bērniem - vai tās ir jāšķaida?

Veikalos nopērkamās sulas bērniem ir gatavas lietošanai. Uz pudeles etiķetes ir norādīts, kāda vecuma bērnam sula ir paredzēta. Ja bērnam tiek dota nešķaidīta, gatava sula, tā jāuztver kā ēdiens. Ja sula tiek šķaidīta 1:1 - no tās var padzerties.

 Cik ilgi var uzglabāt veikalos nopērkamās sulas atvērtas? Vai bērns ar tām saņem visus nepieciešamos vitamīnus?

Veikalos nopērkamās sulas atvērtā veidā ledusskapī var uzglabāt 3 dienas.

 Vai mazulim arī vasarā ir jāuzņem piena maisījums? Cik ilgi to var uzglabāt pagatavotu (piemēram, izbraukumos?) Kā pārliecināties, ka tas nav saskābis vai sabojājies?

Arī vasarā zīdainim ir jālieto piena maisījums, jo tas ir bērna pamatēdiens. Tomēr jāatceras, ka piena maisījums katrai barošanas reizei ir jāpagatavo svaigs!

 

***

Ko jūs dodat dzert savam mazajam vasarā?