Kāda ir otrā dzemdību pieredze māmiņai un kā to visu redz viņas pirmais bērniņš, kurš gaida ierodamies māsiņu vai brālīti? Kā sagatavoties otrajām dzemdībām? Uz šiem jautājumiem īsumā atbildēs psiholoģe Diāna Zande, kas Māmiņu Kluba Vecāku skolā vada nodarbību "Otrā mazuļa ienākšana ģimenē".
PIESAKIES UZ NODARBĪBU PIE DIĀNAS ZANDES UN UZZINI VAIRĀK!
"Rūpējieties, lai bērnam nepārklājas krīzes. Būtu labi, ja tuvojoties dzemdībām nesagadītos tā, ka vecākajam bērnam ir kādas krasas pārmaiņas – pārvākšanās, dārziņa gaitu uzsākšana," stāstījumu iesāk psiholoģe Diāna Zande. "Ja mums visiem būtu supermierīgi mazuļi, viņam pārmaiņas var neizraisīt spēcīgas emocionālas reakcijas, bet, ja mazulis ir emocionāls, aktīvs, temperamentīgs, viņā tas var izraisīt pat pārdzīvojumus. Bērnam ir svarīga stabilitāte, un katras izmaiņas stabilitātes sajūtu var graut."
Uz jautājumu, kāda būtu ideālā situācija, ja runājam par laiku pirms dzemdībām, viņa atbild: "Ideālā situācijā laiku ap bērna dzimšanu padarīt mierīgu vecākajam bērnam. Laicīgi ir jāstāsta vecākajam bērniņam par izmaiņām, laicīgi jāgatavo jaunākajam bērniņam vietiņu, vecāko bērniņu der iesaistīt, tādā veidā parādot viņam, ka viņš ir nozīmīgs."
"Ja mēs vecāko bērniņu iesaistām, viņš jūtas vairāk piederīgs, un viņā ir mazāk pretestības. Viņš var gribēt dot savas mantiņas, bet viņš var arī izvākt pēkšņi mantiņas ārā, viņš nav skops, bet bērniņam vienkārši ir tā – pasauli viņš uztver caur mantām – mana teritorija ir manas robežas. Viņam var sen nevajadzēt snīpja krūzi, grabulīti, bet tiklīdz viņš ieraudzīs to jaunākajam rokās, viņam to vajadzēs, tiks aizskartas viņa jūtas. Ja mēs pieņemam to, ka bērns nedod grabuļus, viņš atslābst, bet, ja mēs spiežam dot, viņš nenomierinās, viņš negrib dot un var sākties niķi utt. Ja vecākais bērns saprot, ka ar varu neko viņam nost neņem, viņš nesatrauksies un nebaidīsies par savu mantiņu pazušanu, sāks dalīties ar tām." par dalīšanos bērnu starpā stāstījumu iestarpina speciāliste.
"Dalīšanos vislabāk var mācīt mājās, - pieaugušie demonstrē bērnam, kā dalās paši, viens otram visu ko iedot, arī bērni pārņem šādus ieradumus," viņa iesaka.
Kā kopīgi sagatavoties dzemdībām?
Speciāliste uzsver: "Viena svarīga lieta – vecākā bērna teritorija ir viņam pašam ir jāsajūt. Pielieciet pie jaundzimušā gultiņas - vecākā bērna zīmējumus, pielieciet tos vēl kaut kur mājās. Kāpēc tā? Jaunākā bērna teritorija būs pa visu māju, piemēram, autiņbiksītes, cepurītes, vecākā bērna teritorija sarūk, un mēs mēģinām palīdzēt viņam šo savu teritoriju sajust. Viņam jāsajūt, ka viņš ir svarīgs, nozīmīgs. Ir svarīgi, ka viņš redz SAVAS lietas."
Bērniņš un dzemdību pieredze
"Ļaujat piedzīvot dzemdības pat neesot klāt. Nereti otrā bērniņa dzimšana ir pirmā bērna pirmās atmiņas."
"Jāizdomā savlaicīgi, kur pirmais bērniņš paliks, kā tas viss notiks, vai vecākais bērns ir bijis vienatnē ar cilvēku, pie kā viņš paliks.
Jāizdomā A, B, C plāni – ko darīt, ja dzemdības sākas naktī un omīte ir tālu, kas notiek, ja dzemdības sākas, kamēr vīrs ir darbā," par tehniskām lietām atgādina psiholoģe.
"Viss ir jāizdara savlaicīgi, lai arī vecākais bērns nesajustu pēkšņu, milzīgu spriedzi. Viņam nav jāsajūt šī situācija kā mammai ļoti traumējoša situācija," stāsta psiholoģe un iesaka - "Ja bērns paliek ar omīti vai kādu citu, ir būtiski, lai tas cilvēks stāsta bērna to pašu, ko stāstāt jūs, tas ir jāsaskaņo. Nejauši šādi mazi nieki var nospēlēt tomēr lielu lomu vecākā un jaunākā bērna attiecībās. Ir jābūt neitrāli orientētiem uz bērnu."
Kā tu kopā ar vecāko bērniņu gatavojies otrā bērniņa dzimšanai?
Māmiņu Klubs