Zobiņu augšana ir dabisks process, taču to apvij arī daudzi mīti, tāpēc kopīgi meklējam atbildes uz populārākajiem no tiem.
Pirmais zobiņš izaug līdz 6 mēnešu vecumam
Tā nereti arī notiek, taču tā kā katrs bērns attīstās savā individuālā tempā, arī pirmais zobiņš var izaugt ātrāk vai pāris mēnešus vēlāk. Zini, ka nekas slikts nenotiks arī tad, ja bērniņam vēl 9 mēnešu vecumā nav izšķīlušies zobiņi un pārtiku viņš košļā ar smaganām. Neskatoties uz to, ja tev tas rada raizes, noteikti uzdod interesējošos jautājumus par pirmajiem zobiņiem savam ģimenes ārstam vai bērna pediatram.
Pirmais zobiņš nozīmē, ka bērns ir gatavs papildēdienam
Šajā mītā slēpjas daļēja patiesība. Savulaik mūsu senči patiesi uzskatīja, ka tiklīdz bērnam parādījušies pirmie zobi, viņš ir gatavs pats ēst cieto pārtiku. Šobrīd, vadoties pēc Pasaules Veselības Organizācijas ieteikumiem, tiek uzskatīts, ka papildēdienu bērna uzturā vajadzētu ieviest no 6 mēnešu vecumam, jo līdz tam viņa pamatuzturu nodrošina māmiņas piens vai piena maisījums. Līdz ar to, ja bērniņam pirmie zobiņi parādās jau 3 mēnešu vecumā, tas nebūt nenozīmē, ka uzreiz bērnam jāsāk piedāvāt papildēdienu. Tāpat kā tad, ja bērnam vēl sešu mēnešu vecumā nav zobiņu, tas nav šķērslis, lai atliktu viņa iepazīstināšanu ar papildēdienu, gaidot līdz brīdim, kad beidzot izaugs pirmais zobiņš.
Bērna zobu veselība atkarīga no māmiņas uztura grūtniecības laikā
Jau sākot ar 7. – 8. grūtniecības nedēļu sāk veidoties mazuļa zobu aizmetņi, savukārt 17.-20.grūtniecības nedēļā jau tiek “sagatavots pamats” bērna pirmajiem pastāvīgajiem zobiem, kas nākotnē aizstās piena zobus. Tas nozīmē vien to, ka māmiņai ir jāseko līdzi savam uzturam, lai nodrošinātu bērna attīstībai, tostarp, arī zobu, vajadzīgās minerālvielas.
Piena zobiem nav sakņu
Tā varētu šķist, jo, kad piena zobiņš izkrīt, tam neredzam saknes. Patiesībā, arī piena zobiem, gluži tāpat kā pastāvīgajiem zobiņiem ir saknes, kas tos notur smaganās. Tiesa, tās ir plānākas nekā pastāvīgo zobu saknes un, kad piena zobiem laiks izkrist, to saknes uzsūcas.
Piena zobi nav jāārstē
Tā nav tiesa! Piena zobu emalja ir mīkstāka nekā pastāvīgajiem zobiem, tāpēc vairāk pakļauti ievainojumiem. Piedevām, kariess var attīstīties arī piena zobā, tas var sāpēt un radīt diskomfortu, tāpēc arī tad, ja bērnam vēl nav pastāvīgo zobu, ir regulāri jāapmeklē higiēnists un zobārsts, lai pārliecinātos par zobu veselību un nepieciešamības gadījumā bojātos zobiņus salabotu.
Zobus jāsāk tīrīt tikai tad, kad izauguši visi piena zobi
Rūpējoties par zobu veselību, ir svarīgi kopt zobiņus, tiklīdz mutē parādījusies pirmā pērlīte, negaidot, kad izaugs arī pārējie piena zobi. Tādējādi ne tikai rūpēsieties par bērna zobu veselību, bet arī bērnam izveidosies ikdienas zobu kopšanas rituāls. Pirmos zobiņus varat kopt ar samitrinātu, mīkstu drāniņu vai arī speciālu silikona uzpirksteni, kas paredzēts zobiņu tīrīšanai. Kad bērns paaugsies, izraugies viņa vecumam atbilstošu zobu birsti un zobu pastu.
Ja vecākiem ir slikti zobi, tādi būs arī bērnam
Protams, neviens nav atcēlies iedzimtības faktoru. Ja ģimenē ir tendence uz zobu problēmām, arī bērns automātiski ietilps riska grupā, taču tas nozīmē to, ka grūtniecības periodā topošajai māmiņai rūpīgi jāseko līdzi savam uzturam, jārūpējas pašai par saviem zobiem un jānodrošina mazulis ar pilnvērtīgu un daudzveidīgu uzturu, kad pienācis laiks piebarojumam. Izvairieties no saldinātu dzērienu dzeršanas un našķiem, tāpat arī apmāci bērnu pareizi tīrīt zobiņus un regulāri apmeklējiet zobārstu.