“Ja meitene tiek slavēta par to, ko viņa izdarījusi: ļoti garšīgi, ļoti skaisti – galu galā viņa izaugot uzskata, ka atzīšana pienākas tikai par nopelniem. Tikai par to, ko viņa izdarījusi. Tas ir sievieti iznīcinošs princips,” uzskata psihologs Ruslans Naruševičs.
Viņaprāt, zēnus un meitenes jāuzslavē atšķirīgi. “Meitenēm nav jāslavē par izdarīto. Tādējādi notiek topošās sievietes degradācija. Veselīgs princips – es esmu mīlestības cienīga, jo esmu gudra, jo es esmu saimniece, jo es esmu izpalīdzīga, jo esmu princese, jo esmu feja virtuvē,” viņš vēsta lekcijā “12 mīklas mammām un tētiem”.
Tad sievietei ir veselīga psihe, jo tas atbilst viņas dabai, t.i., lai man būtu mīlestība, ir vienkārši jābūt pašai. “Lūk, kāds ir bērna audzināšanas princips. Ja jūs sākat viņu slavēt par nopelniem, meitenīte sāk domāt: mani nav par ko slavēt, mīlestību es varu tikai nopelnīt, būs nopelni – būs mīlestība.”
Pēc psihologa domām, zēni ir pilnīgi pretēji. “Pilnīgi diametrāli. Mammai ļoti patīk teikt: tu esi tik skaists, tāds gudrinieks, tik labs. Šķiet, ka viss ir labi. Patiesībā jūs tikai veicat topošā vīrieša degradāciju, jo viņš domā, ka viņš pats par sevi ir labs. Bet vīrietis ir labs tikai tad, ja viņš ir kaut ko paveicis.”
Tāpēc, lai zēns mudinātu sevi pilnveidoties un justos laimīgs, ar viņu jārunā par viņa nopelniem: ļoti skaisti paveikts, ļoti labi, ļoti prasmīgi izdarīts. Zēnam maigi vārdi ir vajadzīgi mazāk, jo tā attīstās vīrieša daba. Dēlam vajag uzslavu par to, ko viņš sasniedzis.
Tā vietā, lai skandinātu par “manu saulīti”, zēniem ir ļoti svarīgi, lai jūs viņu “Lego” lidmašīnīti ar lepnumu rādītu visiem ciemiņiem. “Paskatieties, ko viņš izdarīja, uzminiet, kurš to izdarīja. Pareizi, tas ir Roberts, mans dēls,” – tā ir daudz lielāka uzslava un lielāks stimuls zēnam.
Bet meitene nekļūs labāka, ja viņas zupu apēdīs visi radi un draugi. Meita vienkārši sapratīs, ka viņai ir jācenšas un jāpūlas visu mūžu, lai visi tiktu pie zupas. Viņa nekad vairs nebaudīs mīlestību, kamēr visus nepabaros. “Dod meitenei izpratni par to, ka viņa ir ideāla un skaista pati par sevi, ka mīlestībai un atzīšanai nav nepieciešams darbs, ka tu viņu mīli un apbrīno tikai tāpēc, ka viņa ir...” iesaka Naruševičs.
LASI ARĪ, KĀPĒC BĒRNI VECĀKU KLĀTBŪTNĒ VIENMĒR UZVEDAS SLIKTĀK!