Mazuļa valodiņas attīstība. Praktiski padomi, kā veicināt runas attīstību

22. Mar 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Bērna runa sāk veidoties jau no dzimšanas brīža. Mazulis uztver informāciju, attīsta dzirdi, apgūst jaunās skaņas un klausās, kā runā mamma un tētis, ar laiku cenšoties šīs skaņas atdarināt.

Kas var traucēt runas attīstībai?

Audiologopēde Daiga Lagzdiņa-Kokina skaidro, ka bērna runu var ietekmēt dažādi faktori. Piemēram, īsa zemmēles saitīte, īsa augšlūpu saitīte, kas netiek savlaicīgi diagnosticēts. Otrs faktors var būt arī knupīša lietošana un nepareizi ieradumi, piemēram, pārāk ilgi tiek lietota pudelīte. “Knupītis nospiež mēli lejā. Mēlei miera stāvoklī būtu jāatrodas augšā, taču, ilgstoši lietojot knupīti, mēle atrodas lejā un tā nepilda savu funkciju,” uzsver audiologopēde.

Kad gaidāms 1. vārdiņš?

Bērna pirmais vārdiņš visbiežāk izskan pēc 1. gada jubilejas, aptuveni 14 mēnešu vecumā, kad bērnam parādās tipiskie vārdi – mamma, tete. Neapzinātas dubultzilbes bez nozīmes bērns var izmantot jau no gada vecuma, kad cenšas manipulēt ar dzirdētajām skaņām.

Krāso sarkanas lūpas!

Audiologopēde Daiga Lagzdiņa-Kokina mudina mammas krāsot lūpas spilgtā krāsā, jo tādējādi bērnam būs vieglāk uztvert mutes kustības un arī vieglāk pašam tās atdarināt, jo būs labāk uztvertas mammas radītās skaņas. “Ir ļoti svarīgi visu dienu nebūt klusuma režīmā, tāpēc darbojoties ar bērnu komentē savas darbības! Šāda veida darbošanās palīdz bērnam apzināties savu ķermeni, apgūt vārdus, kurus vēlāk varēs izmantot savā runā,” uzsver speciāliste.

Bieži vien vecāki domā, ka var nedziedāt, neskaitīt pantiņus, jo tas bērnam neko nedod, taču, strādājot ar sīko motoriku, attīstot to un skaitot pirkstiņu pantiņus, tiek attīstīts ne tikai vārdu krājums, bet arī runa!

Viņa atgādina, ka mazi bērni ir gluži kā sūklīši, uzsūcot visu informāciju, lai vienā brīdī paši šos saklausītos vārdus un skaņas sāktu atkārtot. “Jo vairāk darbosimies ar bērnu, jo ātrāk viņam veidosies vārdu krājums, kuru viņš tālāk jau varēs izmantot spontānā runā,” saka audiologopēde Daiga Lagzdiņa-Kokina.

Runā ar īsākiem teikumiem

Veidojoties bērna runai, svarīgi, kā vecāki ar bērnu runā. “Bieži esam pieraduši veidot ļoti plašus dialogus un runāt ar plašiem teikumiem, taču svarīgi mazam bērnam apkārt notiekošās lietas komentēt ar īsākiem teikumiem, jo sevišķi tad, ja bērns ar mums vēl nerunā,” saka speciāliste, uzsverot, ka tad, ja runāsim ar gariem teikumiem, ir mazāka varbūtība, ka bērns tos atkārtos.