Mazuļa pirmais piebarojums. No kāda vecuma sākt?

19. Dec 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Bērna attīstībai ļoti svarīgs ir veselīgs uzturs, tāpēc vaicājam pediatrei Lindai Libekai par pirmo piebarojumu – kad to uzsākt un, kas, svarīgākais, ar ko sākt?

Balstoties uz jaunākajām rekomendācijām, pirmo piebarojumu ieteicams uzsākt, kad bērniņš ir sasniedzis 4,5 – 6 mēnešu vecumu, sākotnēji bērnam piedāvājot dārzeņus. Pakāpeniski ieviešot mazuļa uzturā jaunus dārzeņus, bet no 8 mēnešu vecuma arī gaļu, savukārt 9 – 10 mēnešu vecumā bērna uzturu papildinot arī ar zivīm. “Situācijās, kad maltīti nav iespējams pagatavot pašiem, jo atrodaties ārpus mājas, vai arī nav iespējams iegādāties atbilstošus produktus, var izvēlēties jau gatavus veikalā nopērkamus biezeņus,” saka ārste.

Izvēloties mazuļa uzturam gaļu, pediatre Linda Libeka norāda, ka piebarojumu var sākt ar jebkuru gaļu, taču vairāk rekomendēta tiek sarkanā gaļa – truša, tītara, jaunlopa –, jo tajā ir augstāks dzelzs saturs. Zivis bērna uzturā ieteicams iekļaut, jo tās ir svarīgs Omega-3 avots. “Bērna piebarojumam var izvēlēties jebkuru zivi, taču svarīgi, lai tā būtu kvalitatīva un zināma tās izcelsme,” uzsver pediatre.

Pēc ārstu ieteikumiem, gaļa un zivis ir neatņemama bērna ēdienkartes sastāvdaļa, taču ko darīt, ja ģimenē tētis un mamma nelieto dzīvnieku izcelsmes produktus? “Lai arī, sekojot līdzi produktu sastāvam, bērna ēdienkarti var sastādīt  arī bez dzīvnieku izcelsmes produktiem, pediatri rekomendē bērnam piedāvāt visas pārtikas produktu grupas, tādējādi nodrošinot daudzveidīgu uzturu,” uzsver Linda Libeka, piebilstot, ka attiecīgā vecumā bērns pats varēs pieņemt lēmumu par kādas produktu grupas izslēgšanu no sava uztura.