Brīdī, kad sieviete uzzina par gaidāmo bērniņu, viņa sāk satraukties, vai viņam viss būs kārtībā, vai mazulis attīstīsies pareizi un neradīsies kādas veselības problēmas. Savukārt, kad bērniņš nācis pasaulē, vecāku satraukums nebūt nepazūd.
Viņi sāk satraukties par to, kad mazulis sāks pats noturēt galviņu, kad sāks sēdēt, rāpot, runāt, baidoties par to, ka kāds no attīstības posmiem aizkavēsies. Bet ko darīt, ja šķiet, ka aizkavējusies bērna runa?
Diagnozi par runas aizturi spēs noteikt vienīgi speciālists, nepieciešamības gadījumā arī sniedzot ieteikumus par vingrinājumiem, kas palīdzēs attīstīt mazuļa runāšanu.
Kādos gadījumos būtu jāvēršas pie speciālista?
Jautājumu par bērna runas attīstību ieteicams pārrunāt regulārajās vizītēs pie ģimenes ārsta vai pediatra, kurš nepieciešamības gadījumā rekomendēs konsultēties, piemēram, ar neirologu vai arī logopēdu.
- Ja bērns sasniedzis jau 10 mēnešu vecumu, taču pat necenšas atkārtot zilbes.
- Ja pusotra gada vecumā nerunā un nesaprot pat visvienkāršākos vārdus, piemēram, mamma, tētis, ēst, dod.
- Ja bērns divu gadu vecumā necenšas paplašināt savu vārdu krājumu un tajā ir vien daži vārdi, kurus bērns pat necenšas savirknēt vienkāršā teikumā. Piemēram, “Dod man”!
- Ja 2,5 gadu vecumā bērns nevar sastādīt frāzi, kas sastāv no 2 līdz 3 vārdiem un nesaprot ne vienkāršu vārdu nozīmi, ne arī cenšas atkārtot pieaugušo teiktu.
Ja kaut ko no iepriekš teiktā saskati savā bērnā, ieteicams tomēr konsultēties ar speciālistu, kurš, balstoties uz savā medicīniskajām zināšanām, sniegs rekomendācijas par turpmākajām darbībām. Svarīgi atcerēties, ka kavētu runas attīstību svarīgi konstatēt pēc iespējas savlaicīgāk, jo tas ļaus vieglāk sasniegt uzlabojumus.
Kas gan var būt par iemeslu tam, ka aizkavējusies bērna runas attīstība?
- Dzemdību traumas, priekšlaicīgas dzemdības;
- Bieža vai ilgstoša slimība bērna agrīnā vecumā;
- Kontakta trūkums ar vecākiem (piemēram, vecāki necenšas ar bērnu sarunāties, nepievērš uzmanību viņa centieniem runāt);
- Divvalodība ģimenē (šī iemesla dēļ mazulim var būt problēmas ātri atrast vajadzīgos vārdus, lai sarunātos);
- Stress ģimenē.
Ko darīt, lai koriģētu un attīstītu bērna runu?
Vissvarīgākais šajā gadījumā ir nezaudēt ticību sava bērna spējām un prasmēm un veltīt bērnam pietiekami daudz uzmanības.
Lai veicinātu bērna runas attīstību, svarīgi, lai vecāki:
- Runātos ar bērnu un rādītu labu komunikācijas piemēru;
- Kopīgi ar bērnu dziedātu dziesmas;
- Attīstītu bērna smalko motoriku ar vienkāršām rotaļām;
- Veicinātu komunikāciju ar bērna vienaudžiem;
- Labāk iepauzētu ar svešvalodu apguvi nekā censtos bērnam pirmajos dzīves gados iemācīt pēc iespējas vairāk valodas;
- Nepieciešamības gadījumā bērnu aizvestu vizītē pie logopēda un turpmāk ievērotu speciālista sniegtos ieteikumus.