Kāpēc bērni ir tik lieliski un kā LEGO® DUPLO® var palīdzēt veicināt visaptverošu bērna attīstību?

Kāpēc bērni ir tik lieliski un kā LEGO® DUPLO® var palīdzēt veicināt visaptverošu bērna attīstību?

08. Nov 2019, 00:08 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

1. Bērni lietas redz skaidri.

Maziem bērniem nav aizspriedumu. Viņi ir atvērti. Un viņi netiesā. Viņuprāt visi sniedz vienādu iespēju izklaidēties. Tas rada ļoti taisnīgu, atvērtu un pozitīvu skatu uz pasauli.

2. Bērni dzīvo šai brīdī.

Vai atceries, kad viss, par ko tev vajadzēja domāt, bija tieši šeit, tieši tagad, neuztraucoties par to, kas notiks tālāk? Šādi jūtas mazulis. Kā pieaugušie mēs nevaram izvairīties no saviem pienākumiem. Bet mēs varam sekot viņu piemēram un dažreiz dzīvot tikai šim brīdim, uz mirkli aizmirstot ikdienas rūpes.

3. Bērniem nav barjeru.

Un bieži vien barjeru nav tiešā nozīmē (pajautā ikvienam, kurš ir pavadījis mūžību, būvējot LEGO® DUPLO® torni, bet pēc tam noskatījies, kā mazās bērna rociņas to nojauc vienā mirklī). Arī vecums, dzimums, nacionalitāte - nevienai no šīm lietām mazuļi nepiešķir nozīmi, jo bērni visus redz vienādi.

4. Bērni visu pēta.

Ne tikai tavus virtuves skapīšus, tualetes galdiņu un vecmāmiņas antīko dārglietu kārbiņu, bet arī dzīvi kopumā. Mazos bērnos ir brīnišķīga, nekaunīga, neatlaidīga zinātkāre par pasauli sev apkārt. Un, lai gan dažkārt neesam sajūsmā, kad mazuļa rokās nokļūst atvērta brokastu pārslu kārba, tomēr šī zinātkāre un vēlme pētīt palīdz stiprināt novatorisko garu, kas ir nenovērtējams arī pieaugušo dzīvē.

5. Bērni ir radošie ģēniji.

Tur, kur mēs, pieaugušie, redzam haosu un nekārtību, bērni redz jautrību un iespējas kaut ko izgudrot. Bērniem katra diena ir iespēja radīt ko jaunu. 

6. Bērni neuztver sevi pārāk nopietni.

Kad bērni vēl tikai sāk iepazīt apkārtējo pasauli, tā viņiem šķiet vieta brīnumiem, eksperimentiem un rotaļām. Tāpēc bērni izmēģina jaunas lietas, kļūdās un nekad neuztver dzīvi pārāk nopietni. Mums visiem būtu noderīgi smelties iedvesmu no bērniem un arī kļūt mazliet rotaļīgākiem savā ikdienas skrējienā.

7. Bērni neslēpj savu patieso “es”.

Viņi, iespējams, ne vienmēr izprot katru emociju, bet nav neviena, kas būtu labāks par mazuļiem, izsakot to, kā viņi jūtas. Dusmīgs? Uztaisa traci (īpaši lielveikalā). Priecīgs? Smaida vai ķiķina. Nobijies vai mīlošs? Lūk, apskāviens. Piedzīvot un iepazīt dažādas emocijas ir vērtīgi, lai iemācītos empātiju, ko diemžēl pieaugot mums bieži gadās aizmirst.

8. Bērniem nav laika aizvainojumam.

Bērni strīdas. Viņi izsaka savu viedokli (bieži vien skaļi, ar žestiem). Dažas sekundes viņi pat domā, ka viņu rotaļu biedrs ir sliktākais cilvēks uz pasaules. Bet tad viņi to aizmirst, salīgst mieru un turpina rotaļāties kopā. Ir tik daudz jautrības visapkārt, lai bērni šķiestu laiku apvainojoties.

9. Bērni nepadodas.

Ja kādreiz esi mēģinājis piespiest mazuļus uzvilkt apavus, tu noteikti zini, ka vairums no viņiem spēj saraudināt pat visnosvērtāko cilvēku. Bet paraugies uz to no cita, pozitīvāka skatu punkta – šī bērnu apņēmība (varam teikt arī precīzāk - spītība) veicina bērnos ambīcijas. Pieaugušajiem tā ir visnotaļ noderīga prasme.

10. Bērni nerunā aplinkus.

Kad tu pēdējo reizi dzirdēji mazuli stāstām patiesību “caur puķēm”, lai neaizskartu kāda jūtas, nepieminētu tabu tēmas vai izvairītos no ķīviņa. Bērni tā nedara. Viņi ir smieklīgi, nežēlīgi un iedvesmojoši godīgi (izņemot gadījumus, kad vaicāts, vai viņi pusdienās ēda dārzeņus vai konfektes).

Bērnu attīstība lielā mērā balstās uz pirmajos dzīves gados apgūto. Šajā laikā motorai un intelektuālai stimulācijai ir tikpat liela nozīme kā pareizam uzturam. Rotaļas ir labākais un dabiskākais veids, kā bērniem iemācīt jaunas prasmes. Tāpēc ir vērts parūpēties par rotaļlietām, kas nodrošina visaptverošu attīstību un jautras rotaļas.

LEGO DUPLO ir paredzēti mazākiem bērniem, sākot no 1,5 gadu vecuma. LEGO DUPLO klucīši ir tik lieli, lai mazuļi tos ērti varētu satvert un tie būtu droši rotaļām. Košā krāsu palete sniedz iespēju paplašināt bērna vārdu krājumu. Rotaļas ar LEGO DUPLO komplektiem ir lielisks brīvā laika pavadīšanas veids, šādas rotaļas veicina runas attīstību un palīdz izprast matemātikas pamatjēdzienus, piemēram, “liels” un “mazs”. Turklāt tiek stimulēta motorika, acu un roku koordinācija, precizitāte un koncentrēšanās spējas. Šīs daudzpusīgās rotaļlietas būs lieliski piemērotas arī vairāku bērnu kopīgām rotaļām, jo tās atbalsta sociālo un emocionālo kompetenču attīstību. Bērnu un ģimenes psiholoģe Dorota Maciejeca (Dorota Maciejec) stāsta, ka rotaļlietu komplektos iekļautās cilvēku un dzīvnieku figūras veicina bērnu iesaistīšanos lomu spēlēs, kas lieliski noder iztēles un radošuma stimulēšanai.

IDEJAS ROTAĻĀM

LEGO® DUPLO® Ciparu vilciens (10847)

Ar tavu palīdzību bērns var uzbūvēt klucīšu torni vai vilcienu, pārmaiņus izmantojot labo un kreiso roku. Vari nosaukt konkrētus elementus, mudinot bērnu atkārtot šos vārdus. Mācot bērnam skaitīt, būs noderīgi izmantot klucīšus ar uzdrukātiem cipariem, jo tas ir labs vingrinājums vizuālajai atmiņai. Atceries, ka šajā posmā bērna valoda vēl nav pilnībā attīstīta, tāpēc mums ir jāpieņem un jānovērtē bērna mēģinājumi vārdus atkārtot. Turklāt tik mazi bērni vēl nezina, kā skaitīt, tāpēc rotaļa sastāv no vecāku atdarināšanas un skaitļu atminēšanās. Rotaļas ar Ciparu vilcienu attīstīs sīko motoriku, acu un roku koordināciju, veiklību, kā arī veicinās koncentrēšanās spējas un matemātisko prasmju apguvi.

 

LEGO® DUPLO® Tropiskā sala (10906)

Tropiskās salas rotaļu komplekts aizvedīs bērnus ceļojumā uz attāliem zemeslodes nostūriem. Tas paplašinās viņu zināšanas par pasauli, veidos vārdu krājumu, mācīs atšķirt un nosaukt krāsas. Bērni iepazīsies ar tādiem matemātiskiem pamatjēdzieniem kā “liels” un “mazs”, uzlabos sīko motoriku, precizitāti un roku-acu koordināciju. Spēlējoties ar dzīvnieku figūrām, bērni varēs attīstīt savas sociālās un emocionālās prasmes, piemēram, jūtību, empātiju, un iemācīsies, kā būt izpalīdzīgiem un gādīgiem. Gūsti labumu arī no bērna brīnišķīgajām spējām iesaistīties lomu spēlēs — ļauj viņam kļūt par dzīvnieku vai par aprūpētāju. Pastāsti bērnam, kā viņam vajadzētu rūpēties par dzīvniekiem, paskaidro, kas dzīvnieciņiem patīk un nepatīk, kāda ir cilvēku loma dabā un kā mēs varam palīdzēt dzīvniekiem. Norādi, ka arī dzīvnieku vecāki sargā savus mazuļus, salīdzinot to ar savstarpējām attiecībām, piemēram: “Skaties! Ziloņa māte sargā ziloni, tas pieglaužas pie viņas astes. Tāpat kā es tevi sargāju, jo tu esi mans mazulis.” Vai: “Šis mazais tīģeris spēlējas ar saviem vecākiem, tieši tāpat kā mēs šobrīd spēlējamies kopā!”

 

LEGO® DUPLO® Tvaika lokomotīve (10874)

Izlikšanās par vilciena vadītāju rada daudz iespēju attīstībai. Tas ir liels prieks visiem bērniem, īpaši tiem, kuri mīl braucamrīkus. Bērni mācās par dzelzceļiem un šo ceļošanas veidu, un vienlaikus uzlabo sīko motoriku, vizuālo uztveri un papildina vārdu krājumu. Sāciet ar sliežu izlikšanu un stacijas izbūvi. Izveidojiet savu stāstu par ceļojumu un sāciet lomu izspēlēšanu. Lomu spēles ir lielisks veids, kā veicināt iztēli un radošumu. Rotaļājoties pastāsti bērnam par drošību vilciena stacijā un ceļojuma laikā. Atdarini skaņas, nosauc visus vilciena elementus un paskaidro, kāds ir mašīnista darbs. Vilcienā ir uzstādīts foršais inerces motors, un rotaļu komplektā ir iekļauti dažādu krāsu aktivitāšu klucīši, kas šķitīs patiešām aizraujoši vecākiem bērniem. Uzsākot rotaļas, pastāsti bērnam, kā darbojas aktivitāšu klucīši (varat tos aktivizēt manuāli vai izmantot planšetdatora lietotni), lai bērni varētu tos izmantot arī patstāvīgi. Novietojot aktivitāšu klucīšus jebkurā vietā uz sliežu ceļa, bērns pats var izlemt, ko vilciens darīs — kad tas apstāsies, brauks atpakaļgaitā, uzpildīs degvielu, kad ieslēgsies vai izslēgsies vilciena gaismas un kad atskanēs vilciena signāls. Izmantojot aktivitāšu klucīšus, bērni apgūst programmēšanas pamatus un uzlabo cēloņu un seku izpratni.