Mazais Ludvigs, kuru esam iepazinuši jau iepriekš, šobrīd ir brašs ēdājs. Mazais ziķeris ēd ne tikai dažādas putras, bet ir pagaršojis arī dārzeņus, augļus un gaļu.
Sešu mēnešu vecumā mazulis ir kļuvis jau krietni aktīvāks, līdz ar to vajag vairāk enerģijas un mikroelementus. “Šis ir moments, kad mazulim tikai ar mammas pienu vai piena maisījumu ir par maz,” uzsver ģimenes ārste Zanda Mundeciema.
Pediatri kā pirmo gaļu iesaka bērniem piedāvāt tītara, truša un jaunlopa gaļu.
Gadījumā, ja ģimenē netiek patērēta gaļa, kas organismā palīdz veidoties hēmam, kas ir dzelzs komponente, mazulim ir risks iedzīvoties dzelzs deficītā un mazasinības problēmās. Tāpēc ģimenes ārste atgādina, ka ir ļoti būtiski zināt, ja ģimene lemj par labu gaļas izslēgšanai no sava uztura.
Divu bērnu māmiņa Laura atzīst, ka viņai ne vienmēr ir laiks darboties virtuvē, tāpēc ikdienā bieži tiek izmantoti “Rūdolfs” biezenīši, kas ir jau gatava maltīte, kuru atliek vien uzsildīt. “Man patīk, ka “Rūdolfs” piedāvā arī tikai gaļas biezeņus, līdz ar to pati varu pagatavot dārzeņus vai pilngraudu makaronus un pievienot gaļu vai zivis no “Rūdolfs”,” stāsta māmiņa.
Ja mazulim ir piena olbaltumvielu alerģiju, tad aptuveni līdz 8 – 12 mēnešiem iesaka iepauzēt ar piena lopu gaļas iekļaušanu bērna uzturā, jo tas var veidot krusteniskas reakcijas un raisīt alerģiskas izpausmes.
No 6 – 7 mēnešu vecuma bērna uzturā var iekļaut arī zivis, taču, kā norāda ģimenes ārste Zanda Mundeciema, ieteicams izvēlēties zivis no pārbaudītām audzētavām, kur ir tīri audzētas zivis, vai arī bioloģiski audzētu produktu, kas pieejams tvaicētā veidā burciņā vai citādi pagatavots un pievienojams mazuļa ēdienam. Vislabāk kā pirmās zivis mazulim piedāvāt mencu, sarakanasari un lasi.
Gaļa un zivis ir ārkārtīgi svarīgas mazuļa ēdienkartes sastāvdaļas, jo satur daudz olbaltumvielu, vitamīnu un minerālvielu, kas nepieciešamas bērna smadzeņu attīstībai un veiksmīgai augšanai, bet ko darīt, ja mazulis ilgstoši atsakās no šiem produktiem?
“Vienmēr saku, ja ģimene ir gaļēdāji, tad nevajag padoties un jāturpina neatlaidīgi 1-2 reizes nedēļā piedāvāt gaļu, jo, iespējams, kādā brīdī mazuļa garšas sajūtas mainās. Iespējams, viņam nepatīk gaļas konsistence,” ar padomu dalās ģimenes ārste, sakot, ka ir būtiski dot papildu atbalstu, jo tikai ar graudaugiem nespēsim nodrošināt visu vajadzīgo.
Lai visiem mazuļiem laba ēstgrieba un pilni punči ar pārbaudītu un kvalitatīvu pārtiku, jo mēs esam tas, ko mēs ēdam!