Kā notiek mācīšanās process agrīnā vecuma posmā?

09. Apr 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Mūsu Superbēbīte Matilde aug un attīstās. Mazā princese jau sasniegusi deviņu mēnešu vecumu. Ko mazulīte šajā vecumā jau apguvusi?

Māmiņa Egita stāsta, ka Matildes dzīvē šobrīd aktuālas ir dažādas grāmatiņas. “Pirmā grāmatiņa ir mīkstā, ar čaukstošām un skanošām lapām. Rādu viņai zīmējumus, runājos, lai piesaistītu uzmanību un viņa varētu iepazīties ar dažādām dzīvām radībām” stāsta Matildes mamma.

Saistībā ar bērna mācīšanos, tostarp agrīnā vecuma posmā, pedagoģe Ilze Bondare uzsver divas svarīgas lietas – attieksmi un regularitāti. Viņa iesaka ikdienas sarunās parotaļāties ar vārdu “mācīties”, iepinot to sarunā un stāstot bērnam, ko mēs mācīsimies, ko iemācījāmies, lai bērnam ar šo vārdu veidotos pozitīvas asociācijas nevis, uzsākot pirmsskolas vai skolas gaitas, tas saistītos ar ko negatīvu. Pedagoģe arī uzsver regularitātes nozīmi. “Vislabāk būtu, ja vecāki dienas gaitā saprastu konkrētu brīdi, kad atvēlēt laiku mācībām. Vislabāk to darīt regulāri un pārvērst par ieradumu, sasaistot to ar kādu citu darbību. Piemēram, vienmēr mācīties pēc kādas no ēdienreizēm vai autiņbiksīšu nomaiņas,” iesaka Ilze Bondare.

Egita atzīst, ka pati bērnībā ir uzaugusi ar grāmatām, tāpēc vēlētos mīlestību pret grāmatām nodot arī bērniem. “Ikdienā fonā visur jābūt grāmatām, lai nebūtu uzspiesta momenta, ka liek lasīt tad, kad sākas skolas gaitas. Manuprāt, ar grāmatām jāiepazīstas caur rotaļām,” ir pārliecināta Matildes māmiņa. 

Jā, būtiski neaizmirst, ka pirmsskolas vecuma bērniem mācīšanās notiek caur rotaļu. Viens no veidiem, kā attīstīt bērniņu emocionāli, sociāli, fiziski, kā arī intelektuāli, ir apmeklējot attīstošas nodarbības. Šim nolūkam pie mums Māmiņu Klubā jau vairākus gadus notiek nodarbības pēc E. Pikleres metodes fizioterapeites Klaudijas Hēlas vadībā. Arī šādā veidā notiek agrīnā mācīšanās. Pikleres pamatā ir cieņpilna attieksme pret bērnu jau no piedzimšanas un jaunu prasmju apgūšana notiek caur atbilstoši iekārtotu vidi un kustības brīvību.