Zobiņu nākšanas periods rada lielus pārdzīvojumus gan bērniņam, gan arī viņa vecākiem, tāpēc šajā laikā tiek meklēti dažādi veidi, kā atvieglot mazulim diskomfortu, kas rodas zobu šķilšanās laikā.
Dažkārt vecāki, ar domu, ka mazulis paberzēs sāpošās smaganas, šādās reizēs bērnam dod burkānu vai gurķu strēmelītes, taču Rimi Bērniem veselīgas ēšanas eksperte un sertificēta uztura speciāliste Olga Ļubina uzsver, ka obligāti vajadzētu ņemt vērā bērna oromotorās spējas, jo pastāv liels aizrīšanās risks.
Nereti viens no graužamajiem produktiem, kas bērnam tiek piedāvāts zobu nākšanas laikā, lai atvieglotu sāpes, ir cepumi. “Mans kā uztura speciālista viedoklis būtu, ka nevajadzētu bērnu provocēt un veicināt ieradumu kaut ko grauzt reizēs, kad ir slikti, bēdīgi vai kaut kas sāp. Es neiesaku to ieviest ikdienas praksē,” uzsver uztura speciāliste.
Viņa norāda, ka gadījumos, ja vecāki tomēr uzskata par pareizu bērnam dot cepumus, vajadzētu ņemt vērā produkta enerģētisko vērtību, kā arī nekādā gadījumā nevajadzētu būt situācijām, kad bērns našķojas ar cepumiem pēc ēdienreizes, jo tādējādi tiek veidots ieradums našķēties un uzkost ēdienreižu starplaikos.
Tā kā ēdot cepumus pastāv liels aizrīšanās risks, vienmēr jākontrolē, kādā pozīcijā atrodoties bērns cepumus grauž
Ja vecāki nolēmuši bērnam dot našķoties ar cepumiem, svarīgi pievērst uzmanību to sastāvam. “Jāizvairās no alergēniem, lai sastāvā nebūtu riekstu, sēklu, olu daļiņu un piens, ja tas vēl nav ieviests bērna uzturā,” saka uztura speciāliste, rekomendējot vispirms izvērtēt, kuras no cepumu sastāvdaļām jau ir iekļautas bērna ēdienkartē, pēc tam apsverot, vai bērnam šis produkts tiešām ir nepieciešams.