Bišu maize – vietējais nenovērtētais superprodukts

Bišu maize – vietējais nenovērtētais superprodukts

14. Sep 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Guna Bīlande

Sertificēta uztura speciāliste

Ikviens no mums vienmēr grib būt jauns, skaists, mundrs un vesels, tāpēc jau izsenis tiek meklēts mūžīgās jaunības eliksīrs, ambrozijs un citi superlīdzekļi. Lai gan nereti šķiet, ka aizjūru brīnumlīdzekļi ir apveltīti ar krietni lielāku pozitīvo potenciālu, tomēr īstās vērtības izrādās esam tepat blakus un būtībā ir zināmas jau gadiem ilgi. Tā teikt viss jaunais īstenībā ir sen aizmirsts vecais. Tieši tā varētu raksturot arī bišu maizi.

Viens no ikdienas mērķiem ir uzņemt organisma visas nepieciešamās uzturvielas, bet mūsdienu straujajā tempā un, tomēr jāatzīst, intensīvajām audzēšanas metodēm, kuru rezultātā izaug uzvturvērtībā nabadzīgi produkti, nevienmēr tas izdodas. Tad tiek meklēta palīdzība un šādos gadījumos var lieti noderēt bišu maize. Ir faktiski neiespējami laboratorijās mimificēt jeb atdarināt māti dabu un tās radītos unikālos produktus tāpēc jebkuri pūliņi uzsintezēt ko līdzvērtīgu pagaidām zinātniekiem nav izdevies. 

Bišu maize ir ziedputekšņu, medus un fermentu maisījums, ko bites noglabā šūnās. Arī bišu maizes šūnas bites tāpat kā medus šūnas aizvāko ciet ar vasku un tad pienskābo baktēriju klātbūtnē un siltajā temperatūrā, kas vasarā ir stropā, sākas fermentācijas process, kas ir stipri līdzīgs tam, kā veidojas jogurts vai skābētie kāposti. Fermentācija ir tā, kas bišu maizei piedod nedaudz skābeno garšu.

No visiem bišu stropā atrodamiem produktiem, bišu maize, šķiet, ir vismazāk izmantotākā.  Bet velti, jo ne jau tāpat vien to sauc par maizi, jo, bišu maizes sastāvs un bioloģiskā vērtība ir iespaidīga.

Tā kā bišu maize nāk no ziedputekšņiem un medus, kas sajaukti ar bišu siekalām un tajās esošajiem fermentiem, to abu sastāvs ir līdzīgs, bet bišu maizei ir līdz pat 3 reizes lielāka uzturvērtība un pretmikrobu iedarbība. Bišu maizē ir vairāk vienkāršo cukuru, bet zems glikēmiskais indekss, vitamīnu (A,B,C,E un K), fermentu, minerālvielu (nātrijs, kālijs, fosfors, cinks, magnijs, kalcijs, dzelzs, selēns) un aminoskābju, turklāt aminoskābju bišu maizē ir vairāk nekā ziedputekšņos. Tāpat bišu maize satur daudz flavanoīdu (kvercetīna, kaempferola, miricetīna, izoramnetīna un herbacetrīna glikozīdu atvasinājumi) un organismam tik nepieciešamās nepiesātinātās taukskābes. Tas viss arī izskaidro bišu maizes andtioksidatīvās, pretiekaisuma, pretaudzēju, antialerģiskās un neiroprotektīvās īpašības. Olbaltumvielu bišu maizē ir mazāk nekā ziedputekšņos, bet tas ir likumsakarīgi, jo fermentācijas procesā darbojas arī bišu enzīmi, kā rezultātā daļa no olbaltumvielām jau tiek sadalītas līdz aminoskābēm, kas nozīmē vieglāku absorbciju un labāku sagremojamību.

Sava lidojuma laikā bites faktiski meklē divas lietas – nektāru un ziedputekšņus. Kā zināms no nektāra bites veido medu, bet kā izrādās pašus ziedputekšņus īstenībā nemaz neēd, jo tiem apkārt ir neredzams celulozes dubultapvalks. Bišu maizi bites fermentē, jo tieši fermentācijas procesā tiek noārdīts šis apvalks, padarot bišu maizi par produktu ar daudz lielāku biopieejamību, jeb vienkāršojot – organisms no tās spēj daudz labāk uzņemt un izmantot vērtīgās vielas. 

Svaigiem ziedputekšņiem ir diezgan īss uzglabāšanas laiks un tie ātri sabojājas, ja netiek ātri izkaltēti vai sasaldēti, tāpēc bites ir gana gudras un uzglabāšanas nolūkos ir iemācījušās ziedputekšņus fermentēt. Aptuveni pēc 3 mēnešu fermentācijas, tiek iegūts brūns produkts, ko jau pazīstam kā bišu maizi. Bišu maize būtībā ir iekonservēti ziedputekšņi, ko bites izmanto olbaltumvielu avotu saimei. Tas ir līdzīgi tam, kā cilvēku skābē kāpostus vai fermentē jogurtu. Šis produkts ir labs aminoskābju, vitamīnu, makro un mikroelementu avots. Jāpiebilst vien tas, ka lai gan ziedputekšņi un medus mēdz būt alerģisks produkts, bišu maize kā jau fermentēts produkts, alerģiskas reakcijas izraisa krietni vien retāk.

Bišu maize ir apiterapeitisks (terapeitiski produkti, ko rada bites) produkts ieteicama cilvēkiem ar gremošanas un aknu darbības problēmām, jo palīdz uzlabo aknu darbību un tādejādi arī attīrīt organismu. Šo produktu rekomendējams uzturā lietot cilvēkiem, kam ir paaugstināts holesterīna līmenis vai ateroskleroze, kā arī urīnceļu un prostatas problēmas. Pētījumos ir pierādītas virkne potenciāli pozitīvo ieguvumu lietojot bišu maizi, piemēram, pretsēnīšu, pretmikrobu, pretvīrusu, pretiekaisuma, hepatoprotektīvu, pretvēža imunostimulējošu un vietēju pretsāpju līdzekli. Arī kardiovaksulāro slimību un anēmijas gadījumos bišu maize var būt noderīga.

Lai gan laboratorijās ir veikti pētījumu, kuru laikā peles tika barotas tikai ar bišu maizi un pat pēc pāris mēnešiem, tām nebija nekādas uzturvielu trūkuma pazīmes, nevajadzētu normālu, sabalansētu ikdienas uzturu nevajadzētu aizstāt ar bišu maizi. Dienā rekomendējamais apjoms ir 5-10 grami, bet bērniem vēl mazāk.

Attēla avots

www.beebite.eu

Bee Bite Bišu produkti