VIDEOieteikumi: Autiņbiksīšu – biksīšu nomaiņa aktīvam mazulim

23. Sep 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Ak, šis patiesi nav viegls darbiņš! Nē, mēs runājam nevis par nīlzirga izvilināšanu no purva, bet gan par autiņbiksīšu nomaiņu mazulim, kurš jau iepazinis savu ķermeni un tā iespējas!

Bērns ir atklājis savas rokas un kājas, ir iemācījies apvelties uz sāniem un muguras, un viņam jau padodas pārdroši kūleņi.

Laiks, kad mazulis mierīgi gulēja tur, kur tu viņu noliki, ir aiz muguras, un priekšā daudz atklājumu un jaunu izaicinājumu, rūpējoties par bērnu.

Tagad autiņbiksīšu nomaiņa var šķist grūts uzdevums!

Mums ir risinājums šai sarežģītajai problēmai – izskatās, ka mazulim pienācis laiks pāriet no parastajām autiņbiksītēm uz autiņbiksītēm – biksītēm, kuras var viegli uzvilkt mazulim esot jebkurā stāvoklī, tās nespiež mazo vēderiņu, jo autiņbiksīšu josta ir ļoti elastīga, bet iekšpusē esošais materiāls, kas ir mīksts kā mākonis, sniedz mazulim unikālu komfortu. Atliek vien noķert kustīgo bērniņu!

4 līdz 8 mēnešus veci mazuļi

Aptuveni sešu mēnešu vecumā daudzi mazuļi jau veļas gan uz labo, gan kreiso pusi, uz vēderiņu un muguriņu. Iespējams, arvien biežāk bērns ieņem četrrāpus pozīciju un šūpojas no vienas puses uz otru, tā gatavojoties svarīgam attīstības posmam – rāpošanai. Mums vajadzētu atcerēties, ka autiņbiksīšu nomaiņas laikā nevis mazulim vajadzētu gulēt mums ērtā pozīcijā, lai būtu vieglāk nomainīt autiņbiksītes, bet gan mums ir jāieņem tāda pozīcija, lai pielāgotos bērnam. Izklausās mazliet dīvaini?

Tā nav! Tas, visticamāk, saistīts ar ieradumu, jo jau no pirmajām dienām esam mācījuši mazulim, ka autiņbiksīšu maiņa nav tikai higiēniska nepieciešamība, kas jāveic pēc iespējas ātrāk bez liekas sentimentalitātes, bet gan iespēja vecāka saziņai ar mazuli. Tagad šis process, visticamāk, nedaudz atšķirsies.

Mēs nenogurstoši atkārtojam, ka jebkura higiēnas procedūra nav tikai automātiska darbība ar bērnu, bet gan viens no mūsu savstarpējās saziņas un mācīšanās veidiem. Galu galā, ja tā padomā, nav nemaz tik daudz iespēju komunikācijai ar mazuli, ja viņš visvairāk laika pavada guļot vai ēdot.

Tāpēc tie retie brīži, kad bērns ir nomodā, nav aizņemts ar ēšanu vai aktīvu apkārtējās pasaules izpēti, ir lieliski piemēroti higiēnas rituāliem un komunikācijai. Tā var būt ikrīta higiēna, gulētiešanas rituāls vai arī autiņbiksīšu nomaiņa vairākas reizes dienā.

Daudzi no jums, iespējams, domās, ka tas ir kārtējais absurds, kuru uzspiež jaunākās psiholoģijas un pediatrijas tendences, apzinātās audzināšanas vai citas mācības, par kurām nereti stāsta cilvēki, kuriem pašiem bērnu nav.

Mēs lieliski zinām, ka esat izglītoti vecāki, kuri lasījuši daudz literatūras par bērnu aprūpi, kurus vienkārši vajadzētu likt mierā, tomēr mēs vismaz pamēģināsim. Jā, tas ir par apzināšanos, jo mūsdienās, kad informācija pār mums veļas kā lavīna, ir tik daudz ārēju stimulu, kas mūsu uzmanību novērš no galvenā – dzīves, mūsu mīļajiem un mūsu bērna.

Kad tu pēdējo reizi mierīgi vēries laukā pa logu, baudot tēju, kad vēroji savu burvīgo mazuli guļot, rāpojot vai mācoties apgūt ko jaunu?

Mēs ceram, ka lielākā daļa no jums atbildēs, ka tieši tā arī dara, taču pieredze un prakse rāda, ka visa mūsu uzmanība šajā laikā bieži vien koncentrēta vairāk uz telefonu, lai sazinātos ar citiem.

Iespējams, ka šo tu lasi no savas viedierīces tieši brīdī, kad malko rīta tēju vai kafiju, tāpēc zini, ka mēs neaicinām atteikties no civilizācijas labumiem! Mēs iesakām ievērot digitālo higiēnu, kas ir tikpat svarīga kā roku mazgāšana pirms ēšanas. Tāpēc noliec maltītes laikā savu telefonu malā un nepiedāvā arī bērnam to pie galda, izklaidējot viņu ar multenēm no YouTube. Arī pastaigu laikā centies neklausīties podkāstus un nedzenies pēc vēl vairāk “Like” Instagram vietnē. Tā vietā izjūti savu ķermeni, sajūti katru soli, vēro kokus, debesis un apkārtējos!

Sākumā tas var šķist ārkārtīgi garlaicīgi, tāpat kā laiks, ko pavadām kopā ar bērnu vienkārši viņu vērojot, taču tur arī slēpjas visa esence – iepazīsti sevi un savu bērnu, lasot viņu kā visinteresantāko grāmatu pasaulē.

Tas nav viegli, taču tici mums, tas ir ārkārtīgi aizraujoši! Tev ir tikai jāsāk (un jāgrib)! Taču atpakaļ pie galvenās tēmas – autiņbiksīšu nomaiņas. Balstoties uz iepriekš teikto, arī šāda it kā ikdienišķa un neinteresanta procedūra var kļūt par īstu piedzīvojumu, ja vien mēs to tā uztversim.

Rituāls sastāv no vairākiem soļiem:

  • Vispirms ar vārdiem un žestiem informējam mazuli par savu nodomu (par vienotu žestu jāvienojas visai ģimenei).
  • Tad parādi mazulim autiņbiksītes. Bērni, kuriem jau no pirmajām dienām zināms autiņbiksīšu nomaiņas rituāls, jau precīzi zinās, kas no viņiem tiek prasīts, un būs gatavībā.
  • Ja mazulis ir ļoti aktīvs, neliekam viņu uz pārtinamās virsmas, jo tas ir bezjēdzīgi, kā arī tā ir sava veida vardarbība pret bērnu. Ne velti fizioterapeiti atkārto, ka vardarbība sākas tieši uz pārtinamā galda.
  • Aktīvam mazulim lielāko daļu laika vajadzētu pavadīt uz grīdas, jo šī ir drošākā vieta, no kuras nav iespējams nokrist. Mums jāpierod pie domas, ka arī mums pašiem vajadzētu pāriet uz mazuļa līmeni, un, pamatojoties uz viņa izvēlēto stāvokli, arī jāveic autiņbiksīšu nomaiņa.
  • Šajā periodā nenoliedzami, autiņbiksītes – biksītes, kas paredzētas kustīgajiem mazuļiem, kļūs par neaizstājamu palīgu un draugu.
  • Autiņbiksītes – biksītes uzvelk tāpat kā parastās biksītes un tikpat veikli ir arī novelkamas, jo nepieciešams vien pārplēst sānu stiprinājumus, turklāt tās ir viegli sarullēt, lai pēc tam izmestu.
  • Autiņbiksītes ir viegli uzvilkt, lai arī kādā pozīcijā atrastos mazulis. Neatkarīgi no tā, vai viņš guļ uz vēdera vai muguras, vai arī atrodas četrrāpus pozīcijā. Kad mazulis iemācījies sēdēt un stāvēt kājās, autiņbiksītes var viegli novilkt un uzvilkt, mazulim atrodoties gan sēdus, gan stāvus pozīcijās.

8 līdz 12 mēnešus veci mazuļi

Pavisam cita lieta ir mazuļi, kuri jau stāv kājās un sper pirmos soļus.

Viņi ir jau lieliski iepazinuši autiņbiksīšu nomaiņas rituālu, taču vēlme skriet un rāpot var būt tik liela, ka mammai būs jāizmanto visa sava veiklība un viltība, lai veiktu šo svarīgo uzdevumu!

Speciālistu ieteikums – atceries, ka autiņbiksīšu nomaiņa, neatkarīgi no bērna vecuma, ir īpašs rituāls, kurā nenovēršam mazuļa uzmanību ar rotaļlietām, pārtiku vai multiplikācijas filmām!

Tikai māmiņa, mazulis un autiņbiksītes!

Mazulis pēc gada vecuma

Pēc gada vecuma bērns jau prot staigāt un skriet, viņš sāk arvien labāk apzināties ar sevi notiekošos procesus, un var pat sākt prasīties uz podiņu!

Noteikti daudzi no jums jau ir pamanījuši, kā mazulis uz brīdi saspringst, acīmredzot, saprotot, kas notiek viņa autiņbiksītēs, klusi pārdomājot cēloņsakarības. – viņš ēda, vēderiņš uzpūtās, un autiņbiksītes kļuva pilnas. Protams, ir jāļauj mazulim, neatkarīgi no gadalaika, skraidīt mājās arī kailam. Tas, protams, var mums sagādāt problēmas, taču mazulis savādāk nevar iepazīt sava organisma procesus. Cita lieta, ka nevajadzētu steigties.

Kāds podiņmācību apgūs ātrāk un vieglāk, bet citiem podiņš sākotnēji nemaz nepatiks, tāpēc nevajadzētu satraukties, ka bērns lieto autiņbiksītes līdz 2 – 3 gadu vecumam (vai pat ilgāk)! Tas noteikti nekaitē mazuļa veselībai, kā to, iespējams, apgalvo dažādi nepamatoti komentāri internetā.

Pastāv arī viedoklis, kas patiesībā izrādījās tikai mīts vai vienkārši sakritība, ka meitenes podiņmācību apgūst veiksmīgāk nekā zēni. Šis mīts pastāv jau daudzus gadu desmitus, taču mēs to kliedējam, apgalvojot, ka tā nav. Par to varēsiet pārliecināties arī paši, jo sevišķi tad, ja ģimenē aug abu dzimumu bērni.

Tāpat arī internetā bieži atrodama informācija par autiņbiksīšu negatīvo ietekmi uz bērnu, īpaši zēnu, reproduktīvo veselību (šādu pētījumu loģika ir pilnībā neskaidra). Nē, un vēlreiz nē! Autiņbiksīšu lietošana nekaitē veselībai.

Lūdzu, uzticieties tikai uzticamai un pārbaudītai informācijai. Ir jāiemācās atdalīt graudus no pelavām, nošķirot zinātniski pierādītu informāciju no dzeltenās preses izgudrojumiem. Ir svarīgi apkopot vairāku ārstu viedokļus, jo arī speciālistu viedoklis mēdz atšķirties. Pētiet, analizējiet un izvēlaties to, kas ir piemērots jūsu ģimenei (nevajadzētu visus lēmumus par bērna aprūpi un audzināšanu pieņemt vienai, mēs patiesi iesakām dalīties šajā atbildībā ar savu partneri un atbalsta personu).

Tu noteikti nepalaidīsi garām brīdi, kad bērns būs gatavs podiņam, tāpēc tev nevajadzētu rīkot sacensības. Esi pēc iespējas uzmanīgāka pret savu bērnu, pamazām iepazīstinot viņu ar podiņu, dažkārt piedāvājot uz tā apsēsties (bet ne spēlēties ar podiņu!). Ļauj mazulim pašam piecelties, uzvilkt autiņbiksītes, un tu redzēsi, ka pamazām, bez histērijas un vardarbības, tavs bērniņš pats prasīsies uz podiņu.

Visam ir savs laiks, tāpēc esi pacietīga, esi uzticams draugs un palīgs savam mazulim šajā gana grūtajā augšanas un attīstības dzīves posmā.

Izmēģini Huggies® Pants autiņbiksītes- biksītes zēniem un meitenēm!