Pētījumi liecina, ka cilvēks intuitīvi reaģē uz bērna raudāšanu, pat ja tas nav paša bērns, cenšoties palīdzēt. Tomēr vārdi “neraudi”, “beidz” nelīdzēs un diez vai bērns, tos izdzirdot pārstās raudāt.
Kādi vārdi nomierina bērnu? Kā panākt, lai raudošais bērniņš izjustu tavu atbalstu? Lūk, 9 frāzes, kuras vari izmantot šajos brīžos, sniedzot bērnam atbalstu.
- “Es esmu gatavs tev palīdzēt”. Tas bērnam palīdzēs apzināties, ka esi gatava viņam palīdzēt un vajadzības gadījumā atbalstīt.
- “Es redzu, cik tev ir grūti”. Izmantojot šo frāzi, tu bērnam darīsi zināmu, ka esi informēta par notiekošo, dzirdi un saproti bērnu.
- “Es saprotu, ka esi noskumis/ nobijies/ satraukts/ sarūgtināts, un tas ir normāli”. Ir ļoti svarīgi, lai vecāki ar bērnu runātu par emocijām.
- “Tas patiešām ir skumji”. Atpazīstot notikumu, kas izraisīja bērna asaras un esošās emocijas, varēsi labāk sniegt tālāko atbalstu.
- “Es tevi mīlu. Tu esi drošībā”. Atgādini bērnam, ka esi viņam blakus, jo, iespējams, lai nomierinātos, viņam vajadzīgi apskāvieni, rokas turēšana vai nomierinoša buča.
- “Vai es varu tev palīdzēt?” Ja bērns raud piedzīvotas vilšanās dēļ, jo nav izdevies realizēt kādu uzdevumu, vari viņu iedrošināt mēģināt atkārtoti un darīt zināmu, ka esi gatava palīdzēt. Šie vārdi bērnam palīdzēs sajust, ka tev ir svarīgi tas, ko bērns dara.
- “Es redzu, ka tu raudi, bet nezinu, kā varu tev palīdzēt. Vai tu man to pateiksi?” Pat ja bērns sākotnēji nespēj vārdos izteikt savas raudāšanas iemeslu, tas var viņam dot iespēju apzināt un mācīties nosaukt vārdos cēloņus, savas jūtas, emocijas.
- “Es atceros, kad tu…” Atceroties brīžus, kad bērns bija laimīgs, būs vieglāk palīdzēt bērnam atjaunot spēju racionāli domāt.
- “Meklēsim risinājumu kopā”. Vecāku uzdevums ir iemācīt bērnam risināt problēmas. Tavs uzdevums ir parādīt situāciju no objektīvās puses un palīdzēt ar idejām, kā atrisināt konkrēto situāciju.