Bērni pirmajos dzīves gados nemitīgi mācās jaunas prasmes un apgūst visu, kas viņiem ir apkārt. Vecāki var palīdzēt bērnam iepazīt svarīgākās emocionālās prasmes, izmantojot šim nolūkam rotaļas.
Lācītis
Šo rotaļu var spēlēt gan vairāki bērni vienlaikus, gan arī tikai tētis vai māmiņa kopā ar mazo. Paņemiet bērna mīļāko rotaļlietu, piemēram, lācīti vai lelli, un nosēdiniet to istabas vidū. Mainot balsi tētis vai māmiņa runā rotaļlietas vārdā, izdomājot dažādus vienkāršus un arī smieklīgus uzdevumus, kas visiem kopīgi jāizpilda. Piemēram, lācītis var vaicāt, lai katrs parāda, kur atrodas viņa deguns, lai katrs palecas, pietupjas, nostājas uz vienas kājas u.tml. Kad rotaļājušies esat gana, lācītis var teikt, ka ir noguris un tagad dosies gulēt. Šāda rotaļāšanās palīdzēs bērnam iepazīt ķermeņa daļas un arī jautri pavadīt laiku.
Auksts, karsts
Vai atceries rotaļu, kuru spēlējām bērnībā, noslēpjot no pārējo acīm kādu lietu un tad mudinot viņu to atrast, dodot norādes “karsts”, ja otrs ir pavisam tuvu slēptuvei, un “auksts”, ja no slēptuves šķir labs gabals? Rotaļa mācīs bērnam apzināties, ka pat tad, ja kaut kas nav acīm redzams, jo ir paslēpts, tas joprojām pastāv. Apspried spēles pieredzi kopā ar bērnu, mainiet slēptuves un ļauj arī bērnam kaut ko noslēpt no tavām acīm, lai meklēt vari tu.
Dalīšanās
Šī ir lieliska spēle, kas palīdz bērnam iemācīties dalīties ar sev vērtīgām lietām, kā arī attīstīs matemātikas pamatprasmes. Dalīt varat apelsīnu, arī klucīšus kastē vai zīmuļus. Palūdz bērnam sadalīt zīmuļus tā, lai tev un viņam būtu vienāds skaits. Skaitiet kopā – viens tev, otrs man… Beigās saskaitiet, lai uzzinātu, vai sadalīts vienādi. Spēles laikā varat runāt par objektiem, kas veido vienu veselumu.
Dārgumu meklēšana
Vai gan ir kas interesantāks par dārgumu meklēšanu? Veiciet dārgumu meklējumus mājoklī, liekot bērnam atrast, piemēram, kaut ko apaļu, kaut ko zaļu vai arī apēdamu. Mudini bērnu atrast mājoklī minēto priekšmetu, sniedzot tā vienkāršotu aprakstu. Tas liks bērnam apdomāt tevis aprakstītās īpašības un mēģināt tās salāgot ar kādu no, iespējams, turpat acu priekšā esošo priekšmetu aprakstiem.
Paslēpes
Ar jaunākajiem bērniem varat spēlēt pavisam vienkāršas paslēpju versijas, paslēpjoties zem segas vai lakata un saucot, kur ir mamma? Tad apsedz pašu mazuli un vaicā, kur gan atrodas tavs mīļais bērniņš? Ar vecākiem bērniem varat spēlēt paslēpes to klasiskajā izpratnē, pirms tam gan vienojoties par noteikumiem un rotaļai drošu zonu.
Kas ir atšķirīgs?
Novieto bērna priekšā vairākas grāmatas, vairākus vienādas formas vai krāsas priekšmetus. Pēc tam vari pievienot vēl kādu priekšmetu grupu. Paskaidro bērnam, kas ir mainījies, kas katrai no grupām ir līdzīgs. Palūdz bērnam aizvērt acis un no priekšā novietotajiem priekšmetiem paņem projām kādu no lietu grupām. Tu vari izņemt kādas konkrētas krāsas priekšmetus vai formas. Pēc tam mudini bērnu atvērt acis un pateikt, kas ir mainījies? Rotaļa attīsta bērna spēju meklēt līdzīgus objektus – krāsas, formas –, kā arī trenē uzmanību.