7 lietas, kas tev jāatceras par atpūtu ar mazuli pludmalē

03. Jul 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Saulainais laiks aicināt aicina doties laukā atpūsties dabā. Neatkarīgi no tā, vai plānojat doties uz pludmali, atpūsties rotaļu laukumiņā vai pastaigāties pa kādu no dabas takām, svarīgi atcerēties dažus jau labi zināmus nosacījumus, lai atpūta sagādātu prieku.

Mēs esam ļoti noilgojušies pēc siltā vasaras laika, tāpēc, atrodoties dabā, laiks paiet nemanot, un tikpat nemanāmi varam iegūt arī saules apdegumus, jo saulīte ir viltīga. “Mazais nezina, cik ilgi viņš var plunčāties, atrasties saulītē. Viņš nezina, kas ir bīstami, to zinām mēs, pieaugušie,” saka bērnu ārste Daira Brenča, atgādinot, ka bērnu ne mirkli, neatkarīgi no tā, kur atrodamies, nedrīkst atstāt bez uzraudzības.

Kas ir galvenie priekšnosacījumi, lai atpūta dabā neradītu nepatīkamas sekas?

Izvēlies pareizo laiku atpūtai

Vasarā atpūtai laukā ar bērnu izvēlies laiku, kad saulīte nav tik intensīva. Proti, no rīta līdz plkst. 11.00, un pēcpusdienā pēc plkst. 16.00, kad saules intensitāte ir mitējusies. Daira Brenča norāda, ka mazuļiem līdz viena gada vecumam vajadzētu uzturēties tikai ēnā nevis saules staros, un ieteicams to atcerēties arī tad, kad mazulītis jau ir pārkāpis 1 gada vecumam, jo saule nogurdina ikvienu, neatkarīgi no vecuma. “Saule nemanāmi iekož ādā, un ultravioletie stari, kas ir ļoti augstas intensitātes, mazajam cilvēkam ir daudz kaitīgāki nekā pieaugušajam, radot ne tikai saules apdegumus, bet arī alerģijas un citus veselības traucējumus,” skaidro ārste.

Neaizmirsti par saules aizsargkrēmu

Dodoties laukā, obligāti jālieto speciāli bērniem paredzēts aizsarglīdzeklis, izvēloties līdzekli ar visaugstāko aizsardzības filtru gan pret UVA, gan UVB stariem. 

Gaišs un viegls apģērbs

Vasarā svarīgi atcerēties gan bērnam, gan pieaugušajam, dodoties laukā, lietot galvassegu. Savukārt, izvēloties apģērbu, priekšroka jādod vieglām, elpojošām un gaišas krāsas kokvilnas drēbēm, kuras var viegli noģērbt un, nepieciešamības gadījumā, ja uzpūš augstāks vējš, uzģērbt papildu apģērba kārtu.

Izvēlies piemērotas autiņbiksītes

Ja mazulis vēl lieto autiņbiksītes, ir svarīgi, lai tās būtu gaisu caurlaidošas, higiēniskas un tīras, tāpat tās regulāri jāmaina, tostarp, arī pēc peldes, kad mazulis nosusināts, jāuzvelk jaunas, sausas autiņbiksītes. Lai bērniņš justos komfortabli, svarīgi, lai autiņbiksītes atbilstu mazuļa augumam. 

Neaizmirsti par ūdeni

Ārste vērš uzmanību, ka, dodoties laukā, vienmēr jābūt līdzi tīram dzeramajam ūdenim, lai varētu bērnam regulāri piedāvāt padzerties.

Izvēlies mazuļa pārģērbšanai piemērotu vietu

Atrodoties atpūtā ar mazuli, pienāk brīdis, kad bērniņam jānomaina autiņbiksītes. Pediatre Daira Brenča uzsver, ka ļoti svarīgi ir cienīt bērnu un ievērot intimitāti, nemainot autiņbiksītes publiski, to redzot visiem apkārtējiem. “Parūpēsimies par tīru dvieli, paladziņu vai sedziņu, kur mazuli var noguldīt, mainot autiņbiksītes. Padomājiet, lai līdzi būtu tīrs ūdens, lai mazuli nepieciešamības gadījumā varētu apmazgāt, vai arī izmantojiet mitrās higiēniskās salvetes, kas paredzētas šim nolūkam,” mudina ārste.

Izvēlies pārbaudītas peldvietas

Dodoties atpūsties pie ūdens, svarīgi izvēlēties pārbaudītu un tīru pludmali, ne mirkli ūdens tuvumā bērnu neatstājot bez uzraudzības, savukārt ūdenī bērns drīkst doties tikai kopā ar pieaugušo.