4 efektīvi veidi, kā attīstīt bērna radošumu

4 efektīvi veidi, kā attīstīt bērna radošumu

15. Mar 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Bērni ir atvēri pasaulei, tāpēc vecākiem jādod iespēja bērniem pasauli atklāt pēc iespējas interesantākā veidā. Tādējādi iespējams stimulēt radošumu – prasmi, kas būs ļoti noderīga visā turpmākajā dzīvē. Kuri ir labākie veidi, kā attīstīt bērna radošumu?

Vecākiem ir jāatbalsta sava bērna attīstība, tomēr jāpatur prātā, ka katrs bērns attīstās savā tempā, tāpēc rotaļas, intereses un prasmes jāpielāgo individuāli. Lai bērni labprāt iesaistītos dažādās aktivitātes, viņi nedrīkst izjust spiedienu, jo tas kavē kreativitāti un radošo domāšanu. Pieaugušo uzdevums ir piedāvāt pēc iespējas vairāk veidus, kā bērns varētu sev interesantākā un patīkamākā veidā izpētīt pasauli.

Kas stimulē bērna radošumu?

Būvēšana un rotaļāšanās ar konstruktoriem. Rotaļas, kurās var celt un būvēt, ir lielisks veids, kas veicina bērna radošumu. Bērns uzlabo savas uztveres spējas, motorās prasmes, vienlaikus attīstot izpratni par kompozīciju. Šāda rotaļāšanās bērnam māca, kā radīt realitāti, izmantojot savu iztēli. Šādi bērni mācās arī plānošanu.

Rotaļu klucīši ir viss, kas nepieciešams būvniecībai. No tiem var būvēt ēkas, dažādas ainavas, šķēršļus, trases, tāpat arī interesantā veidā mācīties matemātiku (skaitot, grupējot elementus). Protams, bērns var arī būvēt, vadoties pēc instrukcijām, tādējādi iemācoties reproducēt, kā arī attīstīt prasmi koncentrēties.

Mājas teātris. Izrāžu iestudēšana ir ļoti laba metode, kā veicināt radošumu. Šajā aktivitātē var iesaistīties visi ģimenes locekļi, kas pozitīvi ietekmēs arī savstarpējās attiecības. Teātra izrādes uzvešana uzlabo bērnu sociālās prasmes, jo arī jaunākie var uzņemties dažādas lomas, attīstīt dialogus vai veidot monologus. Izrādes arī palīdz iepazīt bērnu daudzveidīgo sapņu pasauli. Izrādē virtuves piederumus, dārzeņus un augļus vai dažādus priekšmetus var izmantot kā rekvizītus. Izrādes tapšanā var arī ļauties jau zināmiem stāstiem, piemēram, par Sarkangalvīti vai Sniegbaltīti. Izrādes ar pasaku varoņiem ir arī labs veids, kā bērnus iepazīstināt ar grāmatu pasauli.

Radošie mākslas darbiņi. Rokdarbi ļauj bērnam iepazīt dažādus mākslas veidus un izpausties atbilstoši savām vajadzībām un interesēm. Bērnam jāļauj pēc iespējas biežāk nodarboties ar mākslas radošajām izpausmēm, un vecākiem viņu centieni jāatbalsta. Tā piemēram, vecāki var palīdzēt bērnam organizēt vietu, kurā viņš var brīvi radīt savus pirmos mākslas darbus. Pārliecinies, ka bērnam vienmēr ir pieejamas krāsas, veidošanas masas, krītiņi, kas ļauj radīt jaunu spēļu pasauli.

Fiziskās aktivitātes. Bērniem dabiski ir vajadzība kustēties, tāpēc bērni dod priekšroku arī dažādām fiziskām aktivitātēm, spēlēm un vingrinājumiem. Tas ne tikai pozitīvi ietekmē viņu fizisko attīstību, bet arī veicina kognitīvās spējas.

Fiziskās aktivitātes rosina bērnus domāt par cēloņiem un sekām, sniedz bērniem pozitīvas emocijas un labvēlīgi ietekmē viņu attīstību, vienlaikus arī attīstot sociālās prasmes un mācot sadarboties ar citiem. 

Viena no rotaļām, kuru bērni labprāt spēlē ir “Viens, divi, trīs, ragana skatās”, kuras laikā viena persona ir ragana, kas stāv ar muguru pret pārējiem un kliedz “Viens, divi, trīs, ragana tevi redz!”. Šajā laikā bērni ātri skrien pretī raganai. Pasakot vārdus “tevi redz”, ragana pagriežas. Tas, kurš nav paspējis sastingt, atgriežas sākuma punktā. Tas, kuram izdodas pieskarties raganai, ieņem viņas vietu. Tikpat jautra bērniem arī šķitīs aklo vistiņu spēlēšana un citas aktīvās rotaļas, kuras nezaudē savu popularitāti, arī laikam ejot.