Kad pēc dzemdībām var atsākt sportot?

Kad pēc dzemdībām var atsākt sportot?

02. May 2018, 06:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Pavasaris noteikti ir tas laiks, kad katrai māmiņai un sievietei gribas atkal sajusties un izskatīties skaistai. Laiks ķerties pie vingrošanas un sportiskām aktivitātēm. Bet kā ar tām mammām, kas pavisam nesen ir kļuvušas par māmiņām? Kad drīkst atsākt vai no jauna uzsākt sportošanu? 

Māmiņu kluba vecāku skolas speciāliste, fizioterapeite Kristīne Asonova uzsver, ka katrai sievietei laiks, kad pēc dzemdībām var droši atsākt vingrošanu, ir ļoti individuāls. Vispirms jāskatās, kāda ir sievietes pašsajūta, kādas bijušas dzemdības un cik liela un regulāra slodze bijusi pirms grūtniecības un grūtniecības laikā.

Ja sievietei bijušas dabiskas dzemdības un sieviete pēc tām jūtas labi, pirms uzsākt fiziskas aktivitātes ieteicams novērtēt fizisko sagatavotību, tas nozīmē – izpētīt, vai sirds un asinsvadu sistēma funkcionē normāli, kā darbojas elpošanas sistēma, cik liela vispār ir sievietes aerobā slodze.

Pie speciālista ieteicams pārbaudīt balsta kustību aparātu. Jānoskaidro, kādā stāvoklī ir muskuļi, locītavas, saites, vēdera prese, cik liels ir muskuļu spēks un kāds ir organisma vispārējais tonuss. To noskaidro, veicot speciālus testus fizioterapeita pavadībā. Tā saukto funkcionālo diagnostiku.

Tāpat pirms fiziskas slodzes atstākšanas ieteicams pakonsultēties ar savu ginekologu. Ir jānoskaidro, vai pēc dzemdībām ir viss kārtībā ar sievišķīgo veselību.

Ja sievietei par savu veselību sūdzību nav, var atsākt fiziskās aktivitātes jau dažas nedēļas pēc dzemdībām. Tikai ar nosacījumu, ka arī pirms grūtniecības esi gana aktīvi nodarbojusies ar fitnesu. Bet slodzei ir jābūt pavisam nelielai un pakāpeniskai. Tā kā nūjošana ir atpūtas/sporta veids, kas nodrošina mērenu slodzi, to kā vienu no variantiem var izvēlēties. Katrai sievietei pašai jāsaprot, kādas fitnesa aktivitātes pēc dzemdībām viņai visvairāk kārojas.

Klasisks uzskats gan ir šāds: ja sieviete deviņus mēnešus gatavojas dzemdībām, devņus mēnešus pēc tam viņai ir jāatpūšas, īpaši sevi nenoslogojot ar fiziskām aktivitātēm. Bet tas nav viennozīmīgi! Katrai sievietei pašai ir sevī jāieklausās un jāvadās pēc iekšējām sajūtām. Šaubu gadījumos dodoties pakonsultēties pie speciālistiem.

Tāpat der atcerēties – ja sieviete baro bērniņu ar krūti, slodzei pēc dzemdībām ir jābūt ļoti minimālai. Tas ir tāpēc, lai nemainītos piena sastāvs. Tikai tad, kad barošana ar krūti ir pārtraukta, fizisko slodzi var palielināt.

Māmiņu klubs, 2018