Rīti un vakari ir laiks, kad rūpējamies par mazuļa higiēnu, palīdzam mazajam justies tīram un priecīgam, tomēr ar pavisam mazu bērniņu pirmajās aprūpes reizēs rodas daudz jautājumu un arī bailes kaut ko izdarīt nepareizi. Vaicājām Māmiņu Kluba Vecāku skolas vecmātei Sanitai Šidlovskai, kā pareizi veikt rīta un vakara aprūpi.
Vecmāte Sanita Šidlovska skaidro, ka sākotnēji nepieciešams iekārtot ērtu vidi, lai mamma varētu sēdēt nesasprindzinot muguru, kā arī viss aprūpei nepieciešamais atrastos rokas stiepiena attālumā, lai mazuli ne mirkli nebūtu jāatstāj bez uzraudzības. Tāpēc blakus pārtinamajai zonai noliec autiņbiksītes, mitrās salvetes, vatītes, tīru ūdeni, kā arī speciālos zīdaiņu ādas kopšanas krēmus, ja bērniņam parādījušies izsitumi.
Veic rīta aprūpi soli pa solim:
- Actiņas iztīri no iekšējā kaktiņa uz ārpusi un nosusini.
- Noslauki un izsusini ādu aiz austiņām, pieturot galviņu iztīri auss gliemežnīcas sākumu.
- Iztīri deguntiņu.
- Nomaini autiņbiksītes, iztīrot visas ādas krociņas ar ūdeni un uzmanīgi nosusinot.
- Izslauki kakla krociņas, iztīri padusītes.
Ja nepieciešams, apgriez arī mazulim nadziņus, izmantojot šķērītes ar noapaļotiem galiem nevis vīlītes vai nagu knaiblītes. Ņem vērā, ka nagus mazulim jāgriež brīdī, kad viņš ir mierīgs un paēdis, nogriežot tos taisni un, ja ir iespēja, nagu stūrīšus apgriežot 45 grādu leņķī. Tikko dzimušiem bērniņiem, kuriem vēl nagi saauguši ar ādu, pirmajās dzīves dienās nagus vēl negriež, tāpēc nepieciešamības gadījumā, lai mazais sevi nesavainotu, viņam var uzvilkt cimdiņus.
Vai vannošana obligāta katru vakaru?
Vakara aprūpe ir mazuļa vannošana. Vaicāta, cik bieži mazuli vannot, vecmāte norāda, ka viss atkarīgs no vecākiem un paša bērna: “Mazuli var vannot katru vakaru, taču var mazgāt arī ik pārdienas vai reizi nedēļā, jo visas ādas krociņas tiek iztīrītas jau no rīta.” Sagatavojot vannai ūdeni, raugies, lai tas būtu 37 grādus silts. Ūdens temperatūru vari pārbaudīt ar termometru vai arī savu elkoni, iemērcot to vannas ūdenī.
Reizi nedēļā vannošanās laikā mazuļa matus izmazgā ar šampūnu, bet, ja mazulim ir sausa āda, pēc vannošanas ieteicams lietot speciālo eļļu.
Lai rīta un vakara aprūpes izvērstos patīkamas gan mammai, gan mazulim, jāņem vērā bērna garastāvoklis. Ja aprūpes laikā mazulis izrāda vēlmi ieturēt pauzi, to drīkst darīt – samīļojot mazo, ļaujot izbaudīt gaisa peldes – un, kad bērniņš ir priecīgs, aprūpi varam pabeigt līdz galam.