Speciālista ieteikumi drošam mazuļa miedziņam

01. Nov 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Būtisks aspekts, kam uzmanība jāpievērš jaunajiem vecākiem, ir mazuļa drošība, tostarp, arī miedziņā. Tāpēc Māmiņu Klubs kopā ar bērnu miega speciālisti Daci Cinavu skaidro būtiskākos jautājumus, kam jāpievērš uzmanība, lai bērniņa miedziņš būtu ne tikai salds, bet arī drošs.

Ja līdz aptuveni četri mēnešu vecumam mazuļa dienas ritms vēl tikai veidojas, agrākā vecumā būtu nereāli sagaidīt, ka bērniņam izveidosies konkrēta dienas kārtība, tomēr bērnu miega speciāliste Dace Cinava dalās ar ieteikumiem, kas var palīdzēt mazulim izveidot savu dienas ritmu.

Ja katru dienu mazulis ceļas atšķirīgos laikus, tad bērnam neveidojas skaidrība par turpmāko dienas plānu. Tāpēc ieteicams no rītiem celties aptuveni vienā laikā (maksimums, ar stundas nobīdi), lai labāk iezīmētos dienas ritms. Tas pats attiecināms arī uz gulētiešanas laiku.

Bērns nevar patstāvīgi aizmigt, ja viņa dienas ritms ir haotisks un nomoda laiki ir pārstimulēti, tādējādi radot pārgurumu.

Bērnu miega speciāliste Dace Cinava norāda, ka kļūdaini tiek uzskatīts, ka vakaros bērnu vajag izklaidēt un papildus nogurdināt, lai viņš labāk gulētu, taču tas, patiesībā, tikai veicina grūtības iemigt, jo starp nogurumu un pārgurumu ir tikai viens solis.

Lai sagatavotu mazuli gulētiešanai, ieteicams izveidot savu pirmsmiega rituālu, kas sastāv no 4-5 darbībām, kas katru vakaru notiek secīgi, tādējādi bērnam radot drošību. Tas nozīmē, ka jau savlaicīgi bērnam jāsagatavo vanniņa, pretējā gadījumā, ja bērnu liek vannoties pārāk vēlu, viņš var būt jau noguris un samiegojies. Vismazākajiem bērniņiem vannošanu nevajag veikt katru vakaru, tā vietā vanniņu var aizstāt ar gaisa peldēm. “Ieteicams pirmsmiega rituālu iekļaut 30 minūtēs, kas nozīmē, ka vannošanai nevajadzētu ieilgt uz 20 minūtēm, jo tas mazuli var pārstimulēt, līdz ar to bērnam var rasties grūtības iemigt,” skaidro Dace Cinava.

Pēc vannošanas var sekot mazuļa barošana, masāža, samīļošana, autiņbiksīšu nomaiņa, pēc kuras bērniņš dodas gulēt.

Mazuli gultā obligāti jāliek gulēt uz muguras, jo zīdainis, kurš nolikts gulēt uz vēderiņa, vēl neprot atvelties atpakaļ uz muguras.

Mazulim droša gultiņa

Iekārtojot mazulim gultiņu, svarīgi padomāt par drošu gulēšanu, jo tas būtiski samazina pēkšņās nāves sindroma iespējamību. Tas nozīmē, ka mazuļa gultiņai jābūt tukšai, vien ar cietu matraci, nostieptu palagu. Gultiņā nedrīkst atrasties apmalītes, ligzdiņas, segas un spilveni, savukārt knupītim jābūt bez aukliņām un piekariņiem, jo viss iepriekšminētais palielina nosmakšanas risku. “Bērns var apvelties, vēl nespēt atvelties atpakaļ. Tas ir tikai viens īss mirklis, kad bērns šādā situācijā var nosmakt,” vecāku uzmanību vērš Dace Cinava.

Pirmos sešus dzīves mēnešus ieteicams, lai mazuļa gultiņa atrastos vienā istabā ar vecāku gultu