Jaundzimušā termoregulācija līdz 3 mēnešu vecumam vēl nav nostabilizējusies

Jaundzimušā termoregulācija līdz 3 mēnešu vecumam vēl nav nostabilizējusies

19. Nov 2022, 09:15 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Zeķīšu izvēle mazuļa kājiņām prasa īpašu uzmanību no vecāku puses, jo tieši no tā, kā apautas jaundzimušā pēdiņas, būs lielā mērā atkarīga bērna ķermeņa temperatūra. Pieauguša cilvēka ķermenis veidos tā, ka mēs gandrīz vienmēr ģenerējam siltumu, bet jaundzimušajam termoregulācija vēl nav nostabilizējusies.

Kamēr jaundzimušais vēl tikai mācās regulēt sava ķermeņa temperatūru, bērniņam var būt bīstama gan pārkaršana, gan arī hipotermija – stāvoklis, kad ķermeņa temperatūra nokrītas zem normas. Ja mazulim ir pārāk auksti, viņam jāpatērē vairāk skābekļa, lai sasildītos, tā iztērējot savas enerģijas rezerves un samazinot sirdsdarbības ātrumu.

Jaundzimušā pēdiņas ir ļoti jutīgas pret apkārtējo vidi. Mazuļa āda ir pirmā, kas reaģē uz aukstumu un karstumu. Vienlaikus jaundzimušā pēdiņas ir ne tikai visa organisma termoregulācijas rādītājs, bet arī aktīvi aizsargā bēbīti no temperatūras svārstībām. Kā tas notiek?

Ja mazuļa pēdiņas kļuvušas aukstas, tas nozīmē, ka āda organismā ir iedarbinājusi siltuma uzkrāšanas mehānismu. Kājiņās esošie asinsvadi sašaurinās, jo ķermenim jāsaglabā pieņemama temperatūra brīdī, kad pazeminājusies apkārtējā temperatūra.

Mazuļa pārkaršanas gadījumā tieši viņa pēdiņas ir tās, kas pirmās reaģē uz apkārtējās vides temperatūras paaugstināšanos. Tās sakarst, pēc tam sasvīst, kopā ar iztvaikojošo mitrumu izdalot arī lieko siltumu.

Kāpēc jaundzimušajam ir nestabila termoregulācija:

  • Pāreja no nemainīgas vides temperatūras uz mainīgu ārējo temperatūru;
  • Salīdzinoši ātra vielmaiņa;
  • Liela virsmas un ķermeņa masas attiecība;
  • Liela galva attiecībā pret ķermeni, kas rada līdz pat 25% siltuma zudumu;
  • Zemādas tauku trūkums, kas izraisa sliktu izolāciju;
  • Caurlaidīga āda, jo sevišķi priekšlaicīgi dzimušiem bērniem;
  • Samazināti enerģijas krājumi;
  • Slikts muskuļu tonuss un nespēja mainīt ķermeņa stāvokli;
  • Sviedru dziedzeri strādā neefektīvi.

Jaundzimušā apģērbs, kas aptver mazās pēdiņas, ir ārējais faktors, kas arī var ietekmēt mazulīša kāju temperatūru. Fizioterapeite Kristīne Asonova uzsver, ka pareizi pielāgots apģērbs var palīdzēt mazulim stabilizēt termoregulāciju, kas vēl līdz 2 – 3 mēnešu vecumam bērniņam nav nostabilizējusies. “Uzvelkot kājās vilnas zeķītes, dabīgā veidā notiek pēdu stimulācija. Bērns labāk apzinās savas pēdiņas, ķermeni, un arī attīstība norit dabiskāk,” skaidro fizioterapeite.

Termoregulācija ir spēja līdzsvarot siltuma ražošanu un siltuma zudumus, lai uzturētu vienmērīgu, normālu ķermeņa temperatūru un stabilu vielmaiņas stāvokli.

Svarīgi zināt

Mazuļa pēdiņu temperatūra vienmēr ir zemāka nekā ķermeņa temperatūra, tāpēc, ja mazuļa kājiņas ir vēsākas, pie normālas apkārtējās vides temperatūras (vismaz 22 grādi), nevajadzētu uztraukties un vilkt jaundzimušajam kājās uzreiz vairākus zeķu pārus.

Lai pārliecinātos, vai mazulim nav pārāk auksti, svarīgi pārbaudīt ādas temperatūru uz muguriņas, vēderiņa, jo kāju pēdiņu, roku pirkstiņu temperatūra var sniegt nepareizu priekšstatu tāpēc, ka šajās ķermeņa daļās temperatūra būs zemāka jaundzimušā nenobriedušās asinsrites sistēmas dēļ.

Ideāla termoneitrāla vide ir, ja zīdaiņa ķermeņa temperatūra miera stāvoklī ir 36,5 ℃ līdz 37,5 ℃.

 

Materiālu kvalitātei, no kura izgatavotas mazuļa zeķītes, ir liela ietekme uz to, vai jaundzimušajam būs auksti, vai arī viņš svīdīs. Sintētiskās šķiedras piesaista aukstumu, tāpēc vislabāk ir izvēlēties zeķītes, kas izgatavotas no dabīgiem materiāliem, kuriem piemīt kondicionējošs efekts, - vilna, kokvilna un zīds.

Kādas ir biežākās kļūdas, aunot mazuļa kājiņās zeķītes?

Pārāk daudz zeķu

Nereti vecāki un vecvecmāmiņas uzskata, ka kājas nepieciešams saģērbt pēc iespējas siltāk, tāpēc mazulītim kājās tiek uzvilkti vienlaikus divi zeķu pāri. Rezultātā zeķes pārāk saspiež bērna kājiņu, nospiežot asinsriti, tādējādi traucējot termoregulāciju, jo pēdiņām var būt auksti pat tad, ja uzģērbtas uzreiz divas zeķes.

Nepareiza izmēra zeķītes

Mazulis aug ātri, tāpēc jau zeķītes, kuras uzvilkāt bērniņam uzreiz pēc piedzimšanas, pirmā dzīves mēneša beigās var būt par mazu. Tāpēc ir svarīgi pārliecināties, ka zeķītes ir pareizajā izmērā vai nedaudz par lielu.

Mode nenozīmē ērtību

Reizēm vecāki, domājot, ka tā izskatīsies stilīgāk, zeķīšu augšmalu vairākkārt noloka, tomēr beigu beigās sarullētā zeķu maliņa nospiež mazuļa kājiņu. Ja zeķītes normāli nepieguļ mazuļa kājiņām, jāizvēlas citas – ērtākas.

Parūpējies par sava mazuļa komfortu un veselību, bērniņu pareizi apģērbjot!