Veselīga grūtniecība: Vizītes pie ārsta gaidību laikā

11. May 2023, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Grūtniecības laikā būtiska nozīme ir regulārām vizītēm pie uzraugošā speciālista. Vaicājam ginekoloģei Alisei Vigulei, cik bieži grūtniecei būtu jādodas uz vizīti pie speciālista?

Balstoties uz Ministru kabineta noteikumiem, grūtniecības laikā paredzētas sešas obligātās vizītes pie ārsta, taču, kā uzsver ginekoloģe Alise Vigule, katra grūtniecība norit ļoti individuāli, tāpēc arī vizīšu skaits pie uzraugošā speciālista – ginekologa, vecmātes vai ģimenes ārsta – var būt atšķirīgs.

“Svarīgi būtu atcerēties, ka grūtniecības uzskaitē jāstājas līdz 12. grūtniecības nedēļai. Parasti tas notiek 8. - 10. nedēļā. Šajā vizītē tiek nozīmēts skrīninga analīžu komplekts, kas ietver gan pilnu asins ainu, gan dzelzs rezervju kontroli, dažādu infekciju slimību analīzes, kā arī asins grupas rēzus faktora noteikšanu,” skaidro Alise Vigule. Viņa norāda, ka šīs vizītes laikā tiek identificēti iespējamie grūtniecības riska faktori un sastādīts katras grūtnieces individuālais aprūpes plāns, lai sekotu grūtniecības attīstībai.

Nākošā vizīte pie speciālista topošajai māmiņai ir grūtniecības 16. – 18. nedēļā. “Šajā laikā tiek pārrunāti visi analīžu rezultāti. Ja nepieciešams un bijušas izmaiņas ģenētiskajās skrīninga analīzēs, pēc ginekologa ieskatiem tiek nozīmēti papildu izmeklējumi,” teic ārste.

24. – 26. nedēļā riska grūtniecēm jāveic glikozes slodzes testu, kas ļauj laicīgi diagnosticēt grūtniecības diabēta attīstību un savlaicīgi uzsākt nepieciešamos pasākumus, lai novērstu iespējamās komplikācijas.

Pēdējā vizīte pie uzraugošā speciālista topošajai māmiņai varētu tikt nozīmēta grūtniecības 41. nedēļā, kad, ja bērniņš noteiktajā datumā vēl nav pieteicies, tiek aprēķināts termiņš, kas ir pēdējais datums, kad māmiņai jādodas uz dzemdību ierosināšanu.