Grūtniecības laikā topošajai māmiņai jāveic dažādi izmeklējumi, tostarp arī jāpārbauda vairogdziedzeris. Kādos gadījumos to būtu jādara obligāti, vaicājām Veselības centru apvienības sertificētai ginekoloģei Karlīnai Elksnei.
Vairogdziedzeris ir tikai dažus centimetrus liela struktūra, taču faktiski tas ir visa organisma centrs, caur kuru cirkulē gandrīz visi organisma procesi. “Vairogdziedzeris ir iesaistīts gan mūsu psihoemocionālajā veselībā, gan fiziskajā veselībā, līdz ar to simptomi var izpausties dažādos veidos,” skaidro ginekoloģe Karlīna Elksne. Viņa norāda, ka biežāk vairogdziedzera darbības traucējumi raksturīgi tieši sievietēm. “Ļoti bieži šos procesus aktivizē autoimūnie traucējumi, kas nozīmē, ka organisms sāk pretoties savām struktūrām,” stāsta speciāliste.
Viņa norāda, ka vairums no medikamentiem, kurus lieto vairogdziedzera slimību gadījumos, ir droši lietojami arī grūtniecības laikā. “Ja nepieciešams, grūtniecības laikā var veikt arī vairogdziedzera operāciju,” saka ārste, piebilstot, ka vairogdziedzeris ietekmē grūtniecību, taču vienlaikus arī grūtniecība ietekmē vairogdziedzera stāvokli.
Karlīna Elksne uzsver, ka vairogdziedzera stāvokli svarīgi būtu pārbaudīt riska grupas grūtniecēm. “Tām, kurām ir bijušas kādas problēmas jau pirms grūtniecības, kurām ir ģimenes anamnēze, kādi simptomi vai citas saslimšanas, autoimūnas slimības. Šīm sievietēm obligāti vajadzētu pārbaudīt vairogdziedzera hormonus,” uzsver Karlīna Elksne.
Kā tiek veiktas analīzes vairogdziedzera darbības pārbaudei?
Analīzes vairogdziedzera veselības pārbaudei jānodod tukšā dūšā, taču, kā uzsver RSU asociētā profesore, Centrālās Laboratorijas valdes locekle Jeļena Storoženko, tās var veikt arī speciāli pirms tam negatavojoties. “Būtu svarīgi, lai analīžu nodošanas brīdī organismā nebūtu iekaisuma procesu, jo tas var ietekmēt analīžu rezultātus,” uzsver viņa, piebilstot, ka gadījumos, kad vairogdziedzera saslimšanas gadījumā jau tiek lietoti kādi speciāli medikamenti, analīzes vajadzētu nodot no rīta pirms medikamentu lietošanas.