VISA "Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca" (PKUS) speciālisti aicina aktīvāk vakcinēties topošās un jaunās māmiņas, vēršot uzmanību uz to, ka viņu redzeslokā jau nonākuši vairāki desmiti grūtnieču, kurām Covid-19 ietekmē pasliktinājies veselības stāvoklis, bet atsevišķos gadījumos bērni piedzimuši nedzīvi, portālu "Delfi" informē slimnīcā.
Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīcā nonākušas gan grūtnieces, kuras hospitalizētas ar Covid-19 kā pamatslimību, gan pacientes, kurām pēc pārslimota Covid-19 attīstījušies grūtniecības sarežģījumi.
Jau šā gada maijā PSKUS "Sievietes un bērna klīnikas" perinatālās aprūpes centra vadītāja Maira Jansone vērsa sabiedrības uzmanību uz šo problēmu – grūtnieces trešajā trimestrī nokļuvušas stacionārā, lai ārstētu smagu Covid-19 saslimšanas gaitu, kurām nav iepriekš konstatēti citi būtiski riska faktori grūtniecības apdraudējumam, tomēr iznākums bijis nelabvēlīgs vai bērniņu nācies zaudēt.
"Diemžēl, esam piedzīvojuši dažādus gadījumus – arī ļoti skumjus, kad bērniņi dzimuši nedzīvi. Jau šobrīd ir pierādīts, ka Covid-19 ir saistīts ar grūtniecības priekšlaicīgu pārtraukšanos, spontānu abortu, priekšlaicīgām dzemdībām," uzsver Jansone.
Speciāliste uzsver – ja mātei ir smaga saslimšanas gaita ar paaugstinātu temperatūru un plaušu bojājumiem, tas izsauc skābekļa badu jaundzimušajam. Covid-19 pacientēm pieaug trombožu risks, tromboze var notikt arī placentā – arī tas var rezultēties ar augļa bojāeju.
Tieši pirms gada – 2020. gada 1. septembrī, Pasaules Veselības Organizācijas izplatītais paziņojums par veiktajiem pētījumiem vēstīja – grūtniecēm ar Covid-19 ir mazāka iespēja piedzīvot infekcijas simptomus nekā sievietēm, kas nav grūtnieces, bet, ļoti iespējams – viņām būs nepieciešama intensīva aprūpe smagas slimības gaitas gadījumā.
PSKUS Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centra vadītāja Dace Žentiņa apstiprina, ka grūtniecēm, kuras slimnīcā nonākušas ar smagu slimības gaitu vairumā gadījumu ir bijusi nepieciešama intensīvā terapija. Lielākajai daļai no topošajām māmiņām elpot palīdzēts gan ar augstas skābekļa plūsmas kaniļu palīdzību, gan plaušu ventilēšanas iekārtām.
Pētījumā, kas 2021. gada 15. janvārī publicēts "The Journal of the American Medical Association", analizēti dati par 406 440 ASV dzemdību iznākumiem laika posmā no aprīļa līdz novembrim. 6380 no dzemdētājām bija Covid-19 pozitīvas.
Pētījums rāda, ka grūtniecēm ar Covid-19 ir 3,5 reizes lielāks trombembolisku komplikāciju risks, 6 reizes lielāka iespējamība nonākt intensīvās terapijas nodaļās, 26 reizes lielāka plaušu mākslīgās ventilācijas iespējamība. Tāpat par 21% biežāk attīstījās preeklampsija, kas ir viena no smagākajām grūtniecības komplikācijām).
Mediķi rekomendē
- Grūtniecēm vai jaunajām māmiņām, kuras baro bērnu ar krūti, ir ieteicams saņemt vakcīnu pret Covid-19. Tā var pasargāt no smagas slimības gaitas un infekcijas izraisītiem grūtniecības apdraudējumiem. Vakcinācija var arī palīdzēt grūtniecēm veidot antivielas, kas varētu aizsargāt viņu mazuļus.
- Covid-19 vakcīnas neizraisa inficēšanos ar Covid-19 vīrusu, tostarp grūtniecēm vai viņu mazuļiem. Neviena no Covid-19 vakcīnām nesatur dzīvu vīrusu, kas izraisa Covid-19. Koronavīrusa vakcīnu drošības uzraudzības sistēmas dati apliecina, ka vakcīnas nemaina jūsu DNS un neizraisa ģenētiskas izmaiņas
- Ieteicams saņemt vakcīnu pret Covid-19, ja plānota grūtniecību vai nākotnē varētu iestāties grūtniecība. Pašlaik nav pierādījumu tam, ka Covid-19 vakcīnas izraisītu auglības problēmas, uzsver mediķi.
Jau vēstīts, ka pagājušajā diennaktī veikti 26 960 Covid-19 testi, reģistrēti 354 jauni inficēšanās gadījumi, kā arī reģistrēti četri mirušie, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā informācija.