Vai ir iespējamas dabīgas dvīņu dzemdības? Nāc uz Māmiņu Kluba Dzemdību sagatavošanas kursiem!

Vai ir iespējamas dabīgas dvīņu dzemdības? Nāc uz Māmiņu Kluba Dzemdību sagatavošanas kursiem!

03. Oct 2014, 00:03 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Lielākoties dvīnīši pasaulē tomēr nāk ķeizargrieziena operācijas laikā, jo uz ārstu pleciem tiek likta liela atbildība. Viņiem dzemdības jānovada tā, lai gan māmiņa, gan mazuļi būtu sveiki un veseli. 

Aizpildi anketu par Māmiņu Kluba Vecāku skolas nodarbībām, kas 4 nodarbībās sagatavos Tevi dzemdībām!

Topošās dvīņu māmiņas tiek vairāk uzmanītas grūtniecības laikā, jo viņām ir lielāka slodze nēsājot divus bērniņus. Ir jāuzņem vairāk kaloriju, jo puncī mīt divi ēdāji. Ārstiem ir jāseko līdzi analīzēm, lai zinātu vai bērniņi attīstās vienmērīgi. Taču ar grūtniecību viss vēl nebeidzas, arī dzemdības ir pārbaudījums. Viens no būtiskākajiem šķēršļiem dabīgām dvīņu dzemdībām ir tas, kā bērniņi guļ māmiņas puncī. 

Uz jautājumiem par dvīņu dzemdībām atbild vecmāte Inese Kampusa.

Kāpēc speciālisti dvīņu mammām iesaka laist pasaulē savus bērnus ķeizargriezienā?

Mana nostāja ir tāda, ja bērniņi guļ pareizi, drīkst dzemdēt fizioloģiski pa dabīgiem dzemdību ceļiem.

Kas varētu radīt sarežģījumus dvīņu dzemdībās?

Pie sarežģījumiem mēs pārsvarā vērojam to, kā bērniņi guļ- vai abi ar dupšiem uz leju vai galvām uz leju. Jāskatās arī tas, kas notiek grūtniecības laikā, ja viss ir labi, varam mēģināt dzemdēt pa dabīgiem dzemdību ceļiem. Ja ar dupšiem uz leju, ārsti iet uz to, ka būs ķeizars. 

Vai dvīņus ir iespējams dzemdēt dabīgā ceļā?

Sekojot līdzi tam, kādas ir analīzes, kā visi jūtas, kādi ir sonogrāfijas dati, ja bērniņi guļ pareizi, var. Vajag atrast cilvēku, kurš grib piedalīties, arī medicīnas darbinieks, kurš jūtas labi ar mammu kopā strādājot. 

Cik liela nozīme dzemdībās ir būt blakus bērniņa tētim?

Kā jebkurās dzemdībās tēva klātbūtne ir tā, kas ir mātes morālais atbalsts, psiholoģiskais, fizisks atbalsts, tāpēc es pēc iespējas iesaku tētiem nākt līdzi uz dzemdībām. 

Kādā situācijā dvīņu mamma var būt droša un pateikt, jā, es dzemdēšu pati?

Pirmkārt, ir jāskatās līdzi, kas notiek apkārt, kādas ir atsauksmes no citu puses, bet objektīvi skatoties, cik daudz man der un cik nē. Otrkārt, ir jāieklausās ārstos un jāskatās arī no medicīniskā viedokļa, lemtu- jā, es varu piedzemdēt. 

Tīri strikt pateikt, ka tikai mamma ir noteicošā dzemdību izvēlē, tā nav. Svarīgi ir sadarboties un izrunāt. Dvīņu grūtniecībā ir lielāka uzraudzība. Tā ir sadarbība un tad kopīgiem spēkiem var izlemt, kas tad ir tas pareizais ceļš.

Ja mazuļi dzimst ķeizargriezienā dvīņi, vai arī tad tētis drīkst piedalīties dzemdībās?

Jā, protams. Tikai jāskatās, kurā dzemdību iestādē taisās dzemdēt un jāsarunā, ka tētis atradīsies pie māmiņas galvgalī. 

Ikviena māmiņa un tētis sacīs, ka brīdis, kad bērniņi ir ieradušies šajā pasaulē nav vārdos aprakstāms. Viens, divi vai varbūt trīs bērniņi uzreiz – tas ir liels dārgums, kurš nu jāsargā vēl vairāk, nekā pašiem sevi.

 

Dzemdību sagatavošanas kursi

Vecāku skolas uzdevums ir iemācīt, kā atrisināt elementāras dzīves situācijas- kā sagatavoties nozīmīgajam notikumam- dzemdībām, kā apģērbt bērniņu, ko darīt, ja viņš raud jau 3. stundu, kā likt pie krūts pēc pieprasījuma vai režīma.

20130129113732-63076.jpg
 

Pavisam kopā Māmiņu Kluba vecāku skolā ir iespēja piedalīties 4 lekcijās – par veselīgu grūtniecību, dzemdībām, atsāpināšanu, elpošanu, dzemdību vietas izvēli, krūts zīdīšanu un jaundzimušā aprūpi.

SAGATAVOŠANĀS DZEMDĪBĀM I UN II DAĻA

Šajās lekcijās topošie vecāki uzzina atbildes uz jautājumiem

 • kas ir dzemdību plāns
 • Kad un kā izvēlēties dzemdību vietu
 • Vai ir nepieciešams slēgt līgumu ar vecmāti
 • Kādas pozas izvēlēties, lai dzemdību process būtu mazāk sāpīgs
 • Vai atsāpināšanas izvēlēšanās nevar radīt negatīvas sekas uz mazuli
 • Kāda ir partnera loma dzemdībās

Kā atzīst vecmātes, ir bijuši gadījumi, kad jaunie vecāki pasaka paldies, jo bez ārstu palīdzības viņu to nevarētu izdarīt. Svarīgi, lai pēc kursiem un pēc dzemdībām vecāki varētu pateikt – mēs to izdarījām.

KRŪTS ĒDINĀŠANAS LEKCIJA

Viens no svarīgākajiem notikumiem jaunajām māmiņām ir mazuļa barošana. Lai būtu pilnīga skaidrība un apziņa, ka māmiņa spēs mazuli barot ar krūti, krūts ēdināšanās speciālisti spēj daudz pastāstīt par krūts zīdīšanu un spēj minēt daudz un dažādus piemērus.

Tāpat 2 stundu ilgā lekcijā speciāliste pastāstīs par:

 • krūts zīdīšanas tehnikām,
 • mātes piena veidošanos,
 • psiholoģisko pamatojumu, lai zīdīšana noritētu veiksmīgi.
 • Turklāt pasniedzēja pastāstīs arī par zīdīšanas palīglīdzekļiem.

JAUNDZIMUŠĀ APRŪPES LEKCIJA

Savukārt kā rūpēties par mazulīti – kā viņu apkopt, cik bieži vannot, kā zināt vai viņam nekas nekaiš, ir iespēja uzzināt  jaundzimušā aprūpes lekcijās.

Lekcijas laikā uzzināsi:

 • visu par mazuļa ikdienas higiēnu
 • kā apkopt nabiņu
 • kā iztīrīt actiņas, ādas krokas, apkopt degunu
 • kā pareizi mainīt autiņbiksītes
 • cik bieži un kā vannot u.c.

Topošajām māmiņām un tētiem ir svarīgi zināt, kas ar viņiem notiks, kā mainīsies viņu dzīve pēc mazuļa ierašanās.

Dzemdību sagatavošanas kursu apmeklēšana palīdzēs sagatavoties dzemdībām, apgūt spēju atbalstīt vienam otru, gūt pārliecību gan dzemdībās, gan mazuļa pirmajās dzīves dienās un mēnešos.
Dzemdību sagatavošanas kursus Māmiņu Klubā vada Latvijā zināmi un atzīti speciālisti.

Kur notiek?

Māmiņu Kluba mājīgajās telpās Vīlandes ielā 1-3, 2. stāvā, ieeja no Elizabetes ielas