Uzzini, kādam jābūt grūtnieces svara pieaugumam!

Uzzini, kādam jābūt grūtnieces svara pieaugumam!

26. Oct 2020, 00:03 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Svara pieaugums, gaidot mazuli, ir gluži loģisks. Tomēr kādām jābūt veselīgām, topošās māmiņas svara izmaiņām, palielinoties grūtniecības laikam, to skaidro Māmiņu Kluba eksperte, Veselības Centra 4 Wellslim centra uztura speciāliste, dietoloģe Guna Rijkure.

Vidējais svara pieaugums grūtniecības laikā ir no 10 līdz 12 kilogramiem, tomēr tas var būt arī lielāks vai mazāks. Kopējo svara pieaugumu veido 11% augļa šķidrums, 9% placenta, 38% auglis, 20% dzemde, krūtis, dibens, kājas, 22% asinis, šūnstarpas šķidrums.

Pirmie trīs mēneši

Ja topošo māmiņu nenomoka vemšana, svars var pieaugt par 1,2kg, kas ir apmēram 10% no kopējā svara pieauguma grūtniecības laikā.

Ceturtajā mēnesī

Nākamo trīs mēnešu laikā svars var pieaugt par 4-7kg, kas ir 50-60% no kopējā svara pieauguma grūtniecības laikā. 

Ap 20. grūtniecības nedēļu

Topošā māmiņa pieņemas svarā aptuveni 0,5kg nedēļā. Šajā laikā īpaša vērība jāpievērš veselīgam uzturam, jo turpmākajās nedēļās māmiņas un arī bērna svara pieaugums būs visstraujākais! 

Ap 24. grūtniecības nedēļu

Visticamāk, ka svars turpinās palielināties par 0,5kg nedēļā, bet, ja grūtniecības sākumā māmiņas svars bijis mazāks par normu, svara pieaugums var būt lielāks.

Pēdējie trīs mēneši

Trešajā trimestrī māmiņas svars var pieaugt par 4kg, kas ir 30-40% no kopējā svara pieauguma grūtniecības laikā.

32. grūtniecības nedēļa

Lai arī mazulis ļoti strauji aug, šī mēneša beigās topošās māmiņas svara pieaugumam vajadzētu mazināties. Ja svars turpina pieaugt, lietojiet mazāk vienkāršos ogļhidrātus – konfektes, kūkas, cepumus, medu, cukuru, ievārījumus.

36. grūtniecības nedēļa

Svara pieaugums palēninās, un ar 38. grūtniecības nedēļu tas vairs var nepalielināties. Ja kopējais svara pieaugums ir mazāks nekā 13kg, māmiņai bez grūtībām būs iespējams atgūt iepriekšējo svaru.

40. grūtniecības nedēļa

Divās pēdējās grūtniecības nedēļās topošā māmiņa svaru var nedaudz zaudēt. Tas nozīmē, ka bērniņš ir nobriedis un tuvāko 10 dienu laikā māmiņa var gatavoties dzemdībām.

Atceries, ka svara pieaugumu ietekmē arī māmiņas ēšanas paradumi, svars pirms grūtniecības iestāšanās, kā arī fiziskās aktivitātes. Viss iepriekšminētais būs par iemeslu dažādam svara pieaugumam gaidību laikā.

Māmiņu Klubs

Kāds grūtniecības laikā bija tavs svara pieaugums? Vai tas atbilda normai?