Uzzini, kā tiek veikts glikozes slodzes tests

20. Apr 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Gaidību laikā topošajai māmiņai jāveic dažādas pārbaudes un analīzes, to vidū nereti ārsti grūtniecēm rekomendē veikt arī glikozes slodzes testu. Vaicājām VCA Ginekoloģijas dienesta vadītājai, ginekoloģei Karlīnai Elksnei, kāpēc šādu pārbaudi topošajai māmiņai būtu jāveic, un kas jāņem vērā pārbaudes veikšanas procesā.

Glikozes slodzes testu veic grūtniecības 24. – 28. nedēļā, un to rekomendē veikt visām grūtniecēm. “Tas parāda, vai māmiņai šīs konkrētās grūtniecības laikā nav problēmu ar glikozes vielmaiņas traucējumiem,” skaidro ginekoloģe Karlīna Elksne, norādot, ka tests ir ļoti svarīgs, jo sievietēm gaidību laikā pasliktinās cukura vielmaiņa.

Gestācijas diabēts ir diabēts, ar kuru saskaras tieši grūtniecības laikā

Veicot glikozes slodzes testu, var izslēgt jebkāda veida riskus, ka māmiņai būs cukura vielmaņas traucējumi, kas ir ļoti svarīgi, jo, šo informāciju nezinot, var tikt nodarīts kaitējums gan sievietei, gan viņas bērniņam. Tāpēc ir svarīgi veikt testu, lai traucējumu gadījumā varētu pievērst pastiprinātu uzmanību topošās māmiņas dzīvesveidam un nepieciešamības gadījumā arī nozīmēt papildu ārstēšanu. Jāatceras, ka gadījumā, ja topošajai māmiņai bijis gestācijas diabēts, par to nedrīkst aizmirst līdz ar brīdi, kad pasaulē nācis bērniņš, jo gan mazuļa, gan māmiņas veselība jāizvērtē arī pēc dzemdībām. “Māmiņai sešas nedēļas pēc dzemdībām būtu vēlreiz jāveic glikozes slodzes tests, un jāizvērtē tā rezultāti,” saka Karlīna Elksne. 

Kā tiek veikts glikozes slodzes tests?

Glikozes slodzes tests jāveic no rīta tukšā dūšā. Tas nozīmē, ka no rīta pirms testa veikšanas var nedaudz padzerties ūdeni vai nesaldinātu tēju, taču nelielā daudzumā. Ārste rekomendē pievērst uzmanību arī uzturam iepriekšējā vakarā, izvairoties no ogļhidrātus saturošu produktu ēšanas.

“Es rekomendēju uz laboratoriju ņemt līdzi uz pusēm sagrieztu citronu, jo šķidrums, kuru iedos dzert, ir ļoti salds. Citrons nemaina analīžu rezultātus, taču var ļoti palīdzēt tās veikt,” iesaka ārste.

Dodoties uz glikozes slodzes testu, topošajai māmiņai jārēķinās, ka tas kopumā aizņems divas stundas:

  • Ierodoties laboratorijā tiks paņemts asins paraugs;
  • Pēc tukšā dūšā nodotajām analīzēm būs jāizdzer speciāls dzēriens;
  • Stundu pēc dzēriena izdzeršanas tiks paņemtas asins analīzes;
  • Vēl vienas asins analīzes tiks paņemtas divas stundas pēc dzēriena izdzeršanas.

Topošajai māmiņai šīs divas stundas būs jāuzkavējas laboratorijas telpās, tāpēc ieteicams jau iepriekš padomāt, kā sevi šajā laikā nodarbināt.