Gaidību laikā topošajai māmiņai regulāri jānodod dažādas analīzes, kas ārstam ļauj sekot līdzi grūtniecības norisei, tostarp, ik mēnesi grūtniecei jānodod arī urīna analīzes.
Kā atklāj Veselības Centru apvienības Ginekoloģijas dienesta vadītāja, ginekoloģe un dzemdību speciāliste Karlīna Elksne, urīna analīzes sniedz ļoti plašu informāciju par topošās māmiņas veselības stāvokli, un ar to palīdzību iespējams noteikt plašu pataloģiju spektru.
Ko atklāj dažādi rādītāji, kuri tiek pārbaudīti urīna analīzēs?
- Nitrītu tests sniedz informāciju, vai urīnceļos nav iekaisuma. Interesanti, ka ar šī rādītāja palīdzību iekaisumu var konstatēt arī tad, ja uz to fiziski nenorāda nekas cits.
- Olbaltumvielas norāda uz preeklampsijas attīstību grūtniecības laikā. Preeklampsija līdzi var nest arī paaugstinātu asinsspiedienu, kas galu galā var novest pie ļoti nopietnām grūtniecības komplikācijām.
- Glikoze vēsta par to, vai sievietei ir cukura vielmaiņas problēmas.
- Leikocītu līmenis var būt netiešs rādītājs, kas var liecināt par iekaisumu.
Kā pareizi savākt urīna analīžu paraugu?
Ginekoloģe Karlīna Elksne uzsver, ka ir ļoti svarīgi, lai urīna analīzes tiktu paņemtas pareizi:
- pirms savākt urīna paraugu, nomazgājies dušā;
- pirms analīžu parauga paņemšanas makstī jāievieto maza vates piciņa vai arī tampons. Tas jādara tāpēc, ka maksts nav sterila, tajā atrodas leikocīti un baktērijas, un to piemaisījums var ietekmēt analīžu rezultātus;
- urīna analīzei izmanto rīta vidējo urīna porciju;
- urīns uzreiz jāsavāc tam speciāli domātajā stobriņā, kurā iekšā var atrasties burbulīši vai speciāls šķidrums, kas, kā skaidro ārste, ir speciāls konservants, lai urīns neizmainītos un saglabātos tāds, kāds tas ir analīzes savākšanas brīdī;
- urīna analīzes laboratorijā jānogādā pēc iespējas ātrāk parauga paņemšanas dienā, to neuzglabājot siltumā.
Der atcerēties, ka urīna analīzēs analizētie rādītāji mainās salīdzinoši strauji, tāpēc analīzes, kas veiktas mēnesi iepriekš un nākamajā mēnesī, var ievērojami atšķirties.