Vienā no iepriekšējiem Māmiņu Kluba jaunās TV sezonas raidījumiem iepazinies ar aktīvu un sirsnīgu pāri – Diānu un Andri. Abi vēlas kļūt par vecākiem bērniņam, taču līdzšinējie pūliņi palikuši bez rezultāta.
Pāris jau piedzīvojis četras neveiksmīgas grūtniecības, tāpēc pieņemts lēmums par medicīnisko apaugļošanu, lai īstenotu šo sapni. Pēc pirmās vizītes pie reproduktologa, Diānai un viņas vīram ārsts rekomendēja vizīti pie ģenētiķa.
Ģenētiķis ir speciālists, kurš var palīdzēt ģimenēm gadījumos, kad analīzēs konstatētas izmaiņa, ir bijušas neveiksmīgas vai zaudētas grūtniecības, ģimenes stāstā ir neauglība vai jau zināma kāda konkrēta saslimšana.
Ģenētiķe Dzintra Ločmele skaidro, ka Diānai un viņas vīram tika veikta kariotipa analīze, nosakot hromasomālo komplektu. “Tas ir svarīgi dažādās situācijās, jo ir kā starts. Ja šajās analīzēs tiek atrastas kādas izmaiņas, starta pozīcija vairs nav kā visiem citiem, un riski, ka hromosomas var ne tā iedalīties un nebūt līdzsvarā, var būt krietni augstāki,” skaidro ģenētiķe.
Diāna stāsta, ka vājais posms sapnī par mazuli izrādījusies viņa. “Tā kā šis stāsts ir personisks, ļoti ceru, ka kādam tas būs pamācošs un iedrošinošs, rādot, ka ar medicīnisku piepalīdzēšanu var piepildīt savu sapni,” atklāj Diāna.
Diānas gadījumā kariotipā ir konstatētas izmaiņas, kas grūtniecībām lielākoties liek beigties neveiksmīgi, tiesa, Klīnikas EGV ginekoloģe, reproduktoloģe Viola Millere norāda, ka arī Andrim un Diānai ir iespēja tikt pie bērniņa, taču, lai mazulis piedzimtu vesels, un grūtniecība nebeigtos nesekmīgi kā iepriekšējās, ģenētiķis ir ieteicis veikt medicīnisko apaugļošanu un embriju izmeklēšanu.
Lai īstenotu sapni par kopīgu bērniņu, Diānai tiek uzsākta folikulu stimulēšana. “Tās mērķis ir panākt, lai nobriestu pēc iespējas vairāk folikulu un sagatavotu olnīcas,” skaidro Klīnikas EGV virsmāsa Ilze Pētersone. Stimulēšana notiek ar injekcijām, un speciālists sonogrāfijas kontrolē var redzēt, kā aug folikuli. “Pēc tam Diāna dosies uz olnīcu punkciju, kur tos nopunktēs un tiks iegūtas olšūnas,” skaidro virsmāsa.
“Pārim, gatavojoties grūtniecībai jeb bērniņa ieņemšanai, no sievietes puses būtu svarīgi domāt gan par kustībām un uzturu, gan arī vitamīniem un minerālvielām, kas būtu pievienojamas papildu uzturam. Tiklīdz sāk neizsargāties, no šī mirkļa jālieto folijskābe. Ja sieviete lieto kompleksos grūtnieču vitamīnus, to sastāvā jau būs folijskābe nepieciešamajā daudzumā,” norāda Klīnikas EGV ginekoloģe, reproduktoloģe Viola Millere.