Tiekam pie bēbīša: Vitamīnu un mikroelementu nozīme sievietes reproduktīvajā veselībā

14. Dec 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Diānai un Andrim ir sapnis kļūt par trešā bērniņa vecākiem, taču pēc četrām neveiksmīgām grūtniecībām pāris uzdrošinājās lūgt palīdzību speciālistiem, ļaujot arī Māmiņu Kluba ģimenēm sekot līdzi ceļam līdz bēbītim.

Gatavojoties grūtniecībai, Diāna centusies ievērot veselīgāku dzīvesveidu, vairāk pievērsties sportiskām aktivitātēm un arī lietojusi vitamīnu kompleksu. Pāris rūpīgi sekoja līdzi ārstu norādēm, un jau pēc neilga laika Diānai ar medikamentu palīdzību tika veikta olnīcu stimulācija, kuras rezultātā ieguva olšūnas, kuras apaugļoja.

Diemžēl, stāstam vēl nav priecīgu beigu, jo bērniņa pārnešana dzemdē nenotika. “Neizauga pietiekami labas kvalitātes embriji, kurus varētu izmeklēt uz iedzimtām iespējamām pataloģijām,” skaidro Klīnikas EGV ginekoloģe, reproduktoloģe Viola Millere. Ārste norāda, ka šobrīd ir nolemts veikt dažu mēnešu sagatavošanos ar specifiskiem uztura bagātinātājiem abiem partneriem, tādējādi cenšoties izslēgt visus kaitīgos faktorus, kas varētu traucēt veidoties embrijiem.

Ja arī jūs plānojat mazuli, svarīgi ņemt vērā Violas Milleres teikto, ka pārim jau savlaicīgi jādomā par veselīgāku dzīvesveidu, ja tas nav piekopts līdz šim. “Sievietei būtu jādomā par kustībām, uzturu un arī vitamīniem, minerālvielām jau sabalansētā veidā, jo ļoti reti kad iedziļināmies savā uzturā tik daudz, lai varētu pilnībā sabalansēt visus vitamīnus un minerālvielas, kas būtu nepieciešamas,” skaidro Klīnikas EGV ginekoloģe, reproduktoloģe Viola Millere. Iztrūkstot kādam no vitamīniem, var rasties disbalanss arī hormonālajā sistēmā, kā rezultātā sliktāk var iestāties grūtniecība, bet, ja tā iestājas, taču organismam trūkst kādu svarīgu vitamīnu, biežāk var veidoties ģenētiskas pataloģijas. 

Vaicāta par svarīgākajiem vitamīniem un minerālvielām, ārste kā pirmo min folijskābi, B9 grupas vitamīnu. Tas ir ļoti nepieciešams gan pašas sievietes nervu sistēmas regulācijai, gan arī gaidāmā bērniņa nervu caurulītes attīstībai.