Arvien vairāk māmiņu izvēlas dzemdību laikā no nabassaites paņemt cilmes šūnas. Arī mūsu 2024. gada Superbēbīša māmiņa Egita apsver šo iespēju, tāpēc dodamies uz Cilmes šūnu banku, lai noskaidrotu, kā notiek cilmes šūnu paņemšanas process.
Cilmes šūnas ir ļoti īpašas šūnas, jo no tām var veidoties citas šūnas. Kā sarunā ar Māmiņu Klubu atklāj Cilmes šūnu bankas direktore Mārīte Mundure, ir vairāki cilmes šūnu avoti – kaulu smadzenes, perifērās asinis, tāpat arī cilmes šūnas var iegūt no taukaudiem –, tomēr zinātnieki ir izpētījuši, ka nabassaites cilmes šūnas ir ar lielāko potenciālu. “Tās tiek paņemtas reizi mūžā unikālā brīdī. Šīs cilmes šūnas nāk no mazā bērniņa, ir pilnīgi jaunas, vides faktoru neietekmētas, pilnīgi tīras, līdz ar to tām ir daudz lielāks potenciāls pārvērsties par jebkuru citu mūsu ķermeņa šūnu,” saka Mārīte Mundure.
Cilmes šūnas var palīdzēt vairāk nekā 80 asins saslimšanu gadījumos, arī neiroloģisko saslimšanu, bērnu cerebrālās triekas, autisma gadījumos, tāpat arī redzes nervu ārstēšanā, ko šobrīd izmanto mazā Ance, kuru esam jau iepriekš satikuši Māmiņu Klubā. Kopš aizvadītā gada rudens Ance Slovākijā ārstējas ar cilmes šūnu terapiju, lai kaut daļēji atgūtu redzi. Šobrīd meitenīte jau spēj reaģēt uz gaismu.
Cilmes šūnas der gan pašam bērniņam, gan arī viņa vecākiem, brāļiem, māsām un arī paša bērna bērniem.
Vecmātes, kuras ir apmācītas cilmes šūnu paņemšanā, strādā piecpadsmit Latvijas slimnīcās. Dzemdībās paņemto materiālu Cilmes šūnu bankas darbinieki no slimnīcas jau tālāk nogādā uz lidostu, lai ar tuvāko avio reisu nosūtītu uz Varšavu, kur tiek veikta padziļināta materiāla izpēte.