Speciālists skaidro: Kādi izmeklējumi jāveic topošajai māmiņai pēc 35 gadu vecuma

07. May 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Statistiku dati liecina, ka nav nekas pārsteidzošs, ja topošajai māmiņai ir 35 un vairāk gadu. Tiesa, kā norāda ginekoloģe Karlīne Elksne, neviens nekļūst jaunāks, līdz ar to, ar katru gadu palielinās dažādi grūtniecības riski. 

Gadījumā, ja topošajai māmiņai ir 35 un vairāk gadu, gaidību laikā grūtniecību uzraugošais speciālists pievērsīs uzmanību dažādiem papildu riskiem, kuru iespējamība ar katru sievietes dzīves gadu palielinās. Viena šādu risku grupa saistīta ar ģenētisko patoloģiju risku pieaugumu, bet otra – ar pašas māmiņas veselības problēmām.

Runājot par ģenētiskajiem riskiem, tās ir dažādas hromosomālās anomālijas, savukārt, attiecībā par māmiņas iespējamām slimībām, VCA Ginekoloģijas dienesta vadītāja Karlīne Elksne min paaugstinātu gestācijas diabēta risku un dažādas komplikācijas, kas saistītas ar paaugstinātu asinsspiedienu, endokrīnajām saslimšanām, sirds slimību risku u.c. “Tāpat kā ar citām saslimšanām, arī riski, kas saistīti ar grūtniecības komplikācijām, ar katru gadu pieaug,” skaidro ārste.

Šī iemesla dēļ sievietei, kurai pēc 35 gadu vecuma sasniegšanas iestājusies grūtniecība, papildu visām pārējām analīzēm un izmeklējumiem, kurus jāveic ikvienai topošajai māmiņai, jāveic arī PAPPA-A un beta HCG asins analīzes, kas jānodod pirms 1. trimestra skrīninga. Tāpat arī visām topošajām māmiņām pēc 35 gadu vecuma obligāti 24. – 28. grūtniecības nedēļā jāveic glikozes slodzes tests.