Riska faktori daudzaugļu grūtniecības gadījumā

Riska faktori daudzaugļu grūtniecības gadījumā

08. Apr 2016, 00:05 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Tiklīdz ārsts konstatē, ka dzemdē ir vairāki mazulīši, topošā māmiņa automātiski tiek iekļauta tādā kā riska zonā. No kā ārsti baidās, un kas ir daudzaugļu grūtniecības riski?

Pirmkārt, fakts, ka daudzaugļu grūtniecības gadījumā slodze uz māmiņas organismu dubultojas, nevienam šaubas neizraisa. Tāpēc daudzaugļu grūtniecība norit grūtāk, kā tad, kad gaidām vienu mazulīti.

Toksikoze var būt spēcīgāka, tā var būt ilgāka un ar to var būt grūtāk cīnīties. Arī svara pieaugums ir lielāks kā gaidot vienu mazulīti. Attiecīgi - vairāk problēmu ar elpošanu, asinsriti.

Nereti attīstas tāda lieta kā pārlieku liels augļūdens daudzums. Biežāk novērojamas sāpes muguras, jostasvietas, gurnu, vēdera lejasdaļas rajonā. Sieviete var justies visu laiku nogurusi, viņai var bieži būt aizdusa, aizcietējumi, kā arī - viņai var biežāk vajadzēt urinēt.

Tieši tāpēc ārsti priekšroku dod nodrošināties jau laikus, un māmiņai, kas gaida divus mazulīšus (vai pat trīs!) nākas biežāk doties pie ārsta uz apskatēm, jo tāda grūtniecība ir vēl rūpīgāk jānovēro, jānodod vairāk analīžu, un jāiziet dažādas pārbaudes, kas viena bērniņa gadījumā var nebūt obligātas.

Tāpat pastāv riski arī, kas saistīti ar pašu grūtniecības norisi un tās traucējumiem. Retākos gadījumos var rasties arī placentārās transfūzijas sindroms, kas raksturīgs tieši daudzaugļu grūtniecībai.

Tas attīstas gadījumos, kad abiem dvīnīšiem ir kopīga placenta (monohoriālā placenta), un placentā veidojas dziļas arteriovenozās anastomozes. Placenta, kuras daļa pieder vienam no dvīnīšiem  saņem arteriālās asinis no savas placentas daļas, un asinsrite norit ar vēnu starpniecību, kas atrodas tajā placentas daļā, kas ir otram dvīnītim.

Var attīstīties arī situācijā, kad rodas feto-fetālā transfūzija: viens dvīnītis ir donors, otrs - recipients, tātad, viens dzīvo uz otra rēķina.

Tāpat dvīnīši atšķiras izmēru un masas ziņā, atšķiras arī viņu hemoglobīna līmenis asinīs. Dvīnītim  - donoram var rasties anēmija, hipotrofija, otram dvīnītim - hipervolēmija, policitemija, sirds hipertrofija, tūska.

Atšķiras arī augļūdens šķīduma apjoms, kas ir dvīnītim - recipientam, kuram var būt augļūdens par daudz, un dvīnītim - donoram, kam augļūdens var būt par maz. Noteikt, vai ir atgadījies kas tāds, var tikai ārsts. Attiecīgi, noteikta tiek arī katram sindromam piemērotākā terapija.

Daudzaugļu grūtniecības laikā ļoti svarīgi ir sekot līdzi ārsta ieteikumiem, laikus jānāk uz apskatēm, jāvēro sava pašsajūta, un tad arī ne visai vieglā grūtniecība noritēs mierīgi un bez liekām problēmām.

Vieglu, skaistu dvīnīšu gaidību laiku!

Māmiņu Klubs