Plānojot grūtniecību, ieteicams pārbaudīt arī kāju vēnu veselību

17. Jun 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Grūtniecība ir laiks, kad sievietes ķermenis piedzīvo ievērojamas izmaiņas. Tās līdzi nes prieku par puncī augošo mazuli, taču ir gadījumi, kad gaidības iezīmējas arī ar kādām veselības problēmām. Vienas to tām, kas skar teju katru otro topošo māmiņu, ir kāju vēnu veselības problēmas.

Venoza mazspēja ir venozas  hipertenzijas, t.i., palielināta spiediena, simptomu kopums. “Ja rodas smaguma sajūta, kas biežāk tiek novērota uz vakara pusi, vieglāk sajūties tad, kad atrodies horizontālā stāvoklī, tas ir signāls tam, ka nepieciešams doties uz pārbaudi,” uzsver ķirurģe ar specializāciju fleboloģijā un proktoloģijā Anastasija Vaļuka, norādot, ka problēmu ignorējot, noguruma un smaguma sajūta, tirpšana var progresēt un simptomi parādīties jau dienas vidū.

Šī iemesla dēļ ārste iesaka gadījumos, kad tiek plānota grūtniecība, pārbaudīt kāju vēnas, lai jau savlaicīgi veiktu preventīvus pasākumus un novērstu esošās kāju vēnu problēmas, jo līdz ar grūtniecības iestāšanos radikālu manipulāciju veikšana ir apgrūtināta.

Kāpēc grūtniecības periodā novērojamas kāju vēnu problēmas?

Fleboloģe Anastastija Vaļuka, skaidrojot iemeslus, kāpēc tieši grūtniecības laikā biežāk rodas kāju vēnu problēmas, norāda, ka gaidību periodā notiek hormonāla nobīde. “Estrogēna un progesterona ietekmē vēnu sienas paplašinās, līdz ar to notiek venozā stāze,” skaidro ārste. Papildus tam, gaidību laikā, lai nodrošinātu placentāro asinsriti, sievietes organismā asins daudzums palielinās par 15-25%, kas rada papildu slodzi. Tāpat arī, palielinoties dzemdei, tiek nospiestas arī lielās vēnas, kas arī vēlāk veido venozo stāzi.

“Ja sievietei jau pirms grūtniecības bijušas kāju vēnu problēmas, tās gaidību laikā var palielināties vēl vairāk,” uzsver A. Vaļuka, piebilstot, ka vēl viens faktors, kas var veicināt šo problēmu rašanos, ir ģenētiskā pārmantojamība.

Profilakses pasākumi

Ir vairāki nosacījumi, kurus ievērojot, var samazināt kāju vēnu veselības problēmu risku. Šie pasākumi ir:

  • Kāju vēnu veselības pārbaude pie flebologa pirms plānotās grūtniecības;
  • Fiziskās aktivitātes – soļošana, peldēšana –, jo tās veicinās apakšstilbu muskuļu darbību, lai venozās asinis plūstu pareizajā virzienā;
  • Neapmeklēt pirti, negulēt karstā vannā;
  • Kontrastduša;
  • 1.klases kompresijas zeķu lietošana.

Kompresijas zeķes kāju veselībai

Tirdzniecības vietās pieejams plašs kompresijas zeķu klāsts, taču pirms to iegādes ir svarīgi izmeklēt vēnas, lai ārsts varētu izvērtēt to veselību un rekomendēt piemērotākās zeķes. “Ja problēmu nav, derēs 1.klases kompresijas zeķes, kuras darbosies kā profilakse, lai neparādītos  vēnu mazspēja, estētiski zilumi,” teic ārste. Viņa norāda, ka topošajai māmiņai, kurai ir kāju vēnu problēmas, 1. klases kompresijas zeķes vairs nederēs un būs vajadzīgas 2.klases zeķes, kuras ieteicams vilkt kājās arī dzemdību laikā, pasargājot no trombožu riska, problēmu progresēšanas, lai neizveidotos lielas varikozās vēnas.

Iegādājoties kompresijas zeķes, profilakses vajadzībām var nēsāt pusgarās zeķes, taču ja topošajai māmiņai ir arī kāju tūska, pusgarās zeķes var nospiest locītavas, tāpēc piemērotāka izvēle būs garās zeķes. Garās zeķes ir obligātas arī tām topošajām māmiņām, kurām kāju vēnas bojātas visā to garumā.

Jāatceras, ka kompresijas zeķes svarīgi iegādāties specializētā veikalā, kur tiks nomērīts kājas apjoms un ieteiktas atbilstošās zeķes, jo pretējā gadījumā, ja tās būs par lielu, kompresijas efekts nedarbosies.

Kāju vēnu izmeklējumi un metodes veselības uzlabošanai

Ātrākais un precīzākais veids, kā noteikt kāju vēnu veselības stāvokli, ir duplekssonogrāfija, kuru ieteicams veikt ikvienai sievietei, kura plāno grūtniecību. Šāds izmeklējums jāveic arī pirms hormonālās kontracepcijas uzsākšanas, jo hormonālie preparāti veicina gan trombožu risku, gan arī hronisku venozu mazspēju, tāpēc ir svarīgi iepriekš apzināt riskus. Ieteicams izmeklējumu veikt arī sievietēm pēc 35 gadu vecuma.

Ieteicams kāju vēnu duplekssonogrāfija veikt reizi divos gados, lai savlaicīgu atpazītu sākotnējo stadiju hroniskai venozai mazspējai un veiktu ārstniecības pasākumus.

Duplekssonogrāfijas izmeklējuma laikā iespējams izvērtēt, vai kāju vēnās ir trombi un vai ir atvilnis, kas, savukārt, liecina par hronisku venozu mazspēju, kad nestrādā vārstulis, kas neļauj venozajām vēnām plūst atpakaļ.

Svarīgi, ka izmeklējumu iespējams veikt arī grūtniecības laikā.

Lai novērstu kāju vēnu vizuālās problēmas, “Veselības Centrs 4” speciālisti piedāvā vairākas metodes, kuras tiek izvēlētas, izvērtējot katru individuālo situāciju. Piemēram, skleroterapija ir metode, kuras laikā vēnā tiek ielaistas speciālas putas, lai aizvērtu vēnu. Metode tiek pielietota ne tikai skaistuma nolūkiem, bet arī varikozu vēnu gadījumā, ja to izmērs nepārsniedz 1 cm diametru. Tāpat arī sīkos asinsvadus iespējams likvidēt ar lāzerterapijas palīdzību, savukārt diatermokoagulācija ir metode, ar kuras palīdzību aizvērt sīkos asinsvadus. “Ja bojātas ir kāju pamatvēnas, ārstniecībai tiks pielietota operācija,” skaidro uzsver A. Vaļuka.