Plānojot bērniņu, ieteicams lietot selēnu un koenzīmu Q10

06. Apr 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Mūsdienās sievietes kļūst aizvien izglītotākas, jo visa nepieciešamā informācija ir viegli pieejama. Tāpēc arī gatavojoties grūtniecībai sievietes pārskata savus ikdienas paradumus, uzturu, pievēršot uzmanību arī tam, kādi mikroelementi nepieciešami sekmīgai bērniņa ieņemšanai.

Runājot par grūtniecības plānošanu, LJMC Sarkandaugava, VCA Aura endokrinoloģe Maija Gureviča iesaka tai sagatavoties, it īpaši, ja topošajai māmiņai ir vairāk nekā 30 gadi. Šajā periodā ārste sievietēm, kuras plāno bērniņu, iesaka lietot divus ļoti būtiskus mikroelementus – selēnu un koenzīmu Q10. “Ir zinātniski pierādīts, ka, pateicoties koenzīmam Q10, olšūna kļūst kvalitatīvāka un tas palielina sievietes auglību,” stāsta endokrinoloģe. Viņa vērš uzmanību, ka Latvija ir selēna deficīta valsts, tāpēc sievietei, kura plāno mazuli, papildus svarīgi uzņemt arī selēnu.

Tā kā selēns ir mikroelements, kas tik labi neuzsūcas, to būtu ieteicams lietot no rīta pirms brokastīm, uzdzerot pusglāzi ūdens, brokastis ieturot pēc 15 – 20 minūtēm, jo tas palīdzēs mikroelementam labāk uzsūkties. Savādāk ir ar koenzīmu Q10, kas ir taukos šķīstošs, tāpēc tas jālieto ēšanas laikā vai arī pēc maltītes. Ieteicams izvēlēties tādu koenzīma Q10 preparātu, kas ir eļļas kapsulu veidā, jo tad tas labāk uzsūksies. 

Jāatceras, ka mikroelementus svarīgi uzņemt ne tikai plānojot bērniņu, bet arī pēcgrūtniecības periodā. Endokrinoloģe Maija Gureviča norāda, ka tas jo īpaši svarīgi barojošajām māmiņām, kuras nedrīkstētu aizmirst par kalcija un D vitamīna lietošanu, kā arī selēnu.