Bērniņš fiziski ģimenē ierodas piedzimšanas brīdī, bet patiesībā topošie vecāki par savu lolojumu domā, runā un gatavojas jau krietni pirms pašas satikšanās. Ar savu pieredzes stāstu mazulīša plānošanā dalās topošās māmiņas Kornēlija un Laura.
Sarunā ar Māmiņu Klubu topošā māmiņa Kornēlija atzīst, ka ar savu partneri par bērniņu sāka runāt jau salīdzinoši sen. “Vismaz divus gadus atpakaļ. Tomēr es domāju, ka līdz tam vēl gribu pabeigt dažādas lietas, tostarp maģistrantūru,” stāsta Kornēlija. Pagājušā gada maijā viņa apjautusi, ka jau tikusi pāri pusei savam maģistra darbam, tāpēc sekojis klikšķis, ka tagad var [plānot mazuli]. “Četru mēnešu laikā palikām stāvoklī. Nebiju gaidījusi, ka tas notiks tik ātri un viegli, jo man bija dažādas veselības problēmas,” teic topošā māmiņa.
Gatavojoties bērniņa ieņemšanai, Kornēlija vairāk domājusi par savu uzturu, lietoja vitamīnus un sportoja. “Grūtniecības laikā jūtos labāk nekā pirms tam gan fiziski, jo nav noguruma, gan arī mentāli, jo esmu mierīga, nestresoju,” stāsta Kornēlija.
Savukārt Laurai, lai arī atzīst, ka par grūtniecības iestāšanos bija ļoti priecīga, galvā valdīja neliela panika par to, kādi soļi jāsper tālāk. “Tas bija patīkami, bet reizē arī stresa pilns moments, jo man bija bail,” stāsta viņa, piebilstot, ka pagāja kāds brīdis, kamēr topošie vecāki aprada ar jauno lomu.
Vaicāta, kā grūtniecība mainījusi ikdienu, Laura atzīst, ka viņa nevarēja ieēst atsevišķus produktus un diezgan drastiski mainīja savu ēdienkarti, uzturā sākot arī iekļaut papildu vitamīnus. “Esmu vienmēr lietojusi vitamīnus, jo man ir arī dzelzs anēmija, tāpēc vairāk iedziļinājos, kādus vitamīnus jālieto. Ilgstoši jau biju lietojusi folskābi,” stāsta Laura, sakot, ka gaidību laikā vairs negribējās neveselīgu ēdienu.
Bez veselīga dzīvesveida pamatiem, gatavojoties grūtniecībai vajadzētu veikt arī asins analīzes, lai noteiktu visus svarīgākos veselības rādītājus, īpaši pārbaudot D vitamīnu un dzelzi, tāpat arī jāveic seksuāli transmisīvo slimību tests.
Ginekoloģe Karlīna Elksne stāsta, ka grūtniecības simptomi ne vienmēr ir pamanāmi, līdz ar to precīzākais simptoms ir menstruāciju aizkavēšanās, taču ne visām sievietēm cikls ir regulārs. “Slikta dūša no rītiem, krūšu palielināšanās, krūšu jutīgums, velkošas sāpes vēdera lejasdaļā, smaku un smaržu asāka izjūta. Šie ir dažādi simtpomi, kas grūtniecei var būt, bet var arī nebūt,” uzsver ginekoloģe.
Viņa skaidro, ka visprecīzākais rādītājs būs grūtniecības tests un pie ārsta veiktās grūtniecības hormona analīzes.