Ieteikumi, kā atbrīvoties no muguras sāpēm gaidību laikā + VIDEO vingrinājumi!

22. Nov 2017, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Gaidību laiks ir īpašs ikvienas sievietes dzīvē, jo īpaši tad, ja tas ar mums notiek pirmo reizi un priekšā ir nezināmais. Sajūtas ir dažādas, taču ne tikai emocionāli, arī fiziski, jo puncītim augot, mainās topošās māmiņas smaguma centrs, kas var būt par iemeslu tam, lai mēs otrajā grūtniecības trimestrī, taču vēl izteiktāk trešajā trimestrī, uzzinātu, ko nozīmē muguras sāpes.

Konsultē fizioterapeite Līga Barone – Tamoviča.

Viens no iemesliem, kāpēc mums varētu sāpēt mugura, ir mūsu dienas ritms un slodze, kuru piedzīvojam ikdienā.

"Būtu ieteicams, ka topošās māmiņas savā ikdiena režīmā vairāk iekļautu kustības," aicina fizioterapeite. "Ja uz darbu nākas braukt ar sabiedrisko transportu vai mašīnu; ja ikdienā ir daudz jāsēž, tad vajadzētu dienā pietiekami daudz laika veltīt pastaigām- aptuveni 30 minūtes.

Mūsu dienas ritms ir tikai viens no iespējamajiem iemesliem, lai gan ļoti būtisks, taču lielā mērā muguras sāpes ir sasitītas ar izmaiņām mūsu ķermenī. Grūtniecības laikā vēdera muskuļi piedzīvo iestiepšanos, tas nozīmē, ka tie vairs nespēj pilnvērtīgi uzturēt stāju, līdz ar to muguras apakšējai daļai ir jānotur lielāks svars nekā tā ir pieradusi darīt, tāpēc mūs var piemeklēt sāpes. Arī ķermeņa svara pieaugumam ir nozīme, jo līdz šim mums nav bijis jānes tāds smagums. Muguras sāpes var būt saistītas ar to, kā bēriņš guļ māmiņas puncī – ja mazulis ir izlēmis gulēt ar galvu uz augšu nevis leju, tas vairāk noslogo māmiņas muguru, tāpat bērna galviņa var nospiest sēžas nervu – tas var izraisīt asas sāpes mugurā un arī kājās.

"Ja sāpes nav izteiktas un neskar punci un saspringuši ir tikai muskuļi, tad mājās ar to var tikt galā ar pāris relaksācijas pozām un dažiem vingrinājumiem," atklāj Līga Barone. 

Tāpat pastāv uzskats, ka grūtniecības laikā pastiprinās jostasvietas izliekums uz priekšu, mugurkaulam kļūst grūtāk veikt amortizācijas funkciju, tāpēc māmiņa var izjust sāpes mugurā.

Protams, visiem šiem iemesliem ir savas skaidrojums, taču ar nepatīkamajām sajūtām nevajadzētu samierināties. Viens no veidiem, kā ar to tikt galā ir doties uz grūtnieču vingrošanu, arī Māmiņu kluba Vecāku skolā šada iespēja pastāv – var vingrot kopā ar citām topošajām māmiņām dūlas Katrīnas Puriņas vai vecmātes Lienes Ceriņas pavadībā. Taču ir iespēja palīdzēt sev esot arī mājās.

Lai uzlabotu asinsriti un kustīgumu mugurkaulā, ir iespēja veikt vingrojumus, kas mobilizē mugurkaulu. Tāpēc vēlams apsēsties uz grīdas, ar rokām turoties pie apakšstilbiem. Taču svarīgi paturēt prātā – veicot vingrojumus grūtniecības laikā, nedrīkst aizturēt elpu, lai mazulītim netrūktu skābekļa.

Tāpat varam izapļot plecus – pa vienam, tad abus kopā – gan vienā virzienā, gan pēc tam pretējā. Šādus vingrojumus varam izpildīt jebkurā dienas laikā, jo tas palīdzēs ne tikai mūsu mugurkaulam, arī uzlabos elpošanu, līdz ar to arī mazulim būs vieglāk mūsu puncī. Vēl ir arī svarīgi pastiept kāju muskulatūru, jo kājas dienas laikā piedzīvo lielu slodzi. 

Izkustēšanās un stiepšanās vingrojumi ir ļoti svarīgi, lai atbrīvotu ķermeni no saspringuma. Taču ir būtiski aī stiprināt muskuļus, lai ķermenis var izturēt pārmaiņas. Šie vingrojumi veicami četrrāpus pozīcijā.

Skatienu vēlams vērst grīdā, lai kakls nebūtu saspringts. ieelpā ceļam muguru uz augšu, izelpā iztaisnojam. Pēc tam ieelpā iztaisnojam muguru un izelpā ieliecam.

Un tad atbrīvojam muguru izstaipoties – muguras lejas daļa tiek stiepta uz aizmuguri, rokas uz priekšu, taču tas notiek bez liela sasprindzinājuma. Vienmēr pēc vingrojumu veikšanas atceramies par relaksāciju, iekārtojotjamies ērti uz grīdas sānu pozā, kāju uzliekot uz spilveniem – šī pozīcija palīdz atslābināt muguras lejas daļu un iegurņa muskuļus. 

Taču ne tikai vingrojumi ir tie, kas var mums palīdzēt justies labāk. Mums jāseko līdzi ar tam, kā mēs, piemēram, sēžam uz krēsla, jo īpaši, ja esam darbā, kur pavadām lielāko dienas daļu. Viena no problēmām var būt tā, ka mūsu papēži nebalstās stabili grīdā, šādā gadījumā varm zem pēdām palikt atbalstu. Tāpat varam aiz muguras par atbalstu izmantot nelielu spilventiņu vai salocītu segu, atrodot visērtāko pozu. 

Protams, grūtniecības laikā vēlams izvairīties no smagumu cilšānas, taču mēs zinām, ka dzīvē tā reti notiek, jo iespējams mājās aug vecākais bērniņš, kurš vēlas ierāpties klēpī, arī iepirkuma maisiņi mēdz būt salīdzinoši smagi. Šādos gadījumos vēlams vienmēr sadalīt smagumu tā, lai abās rokās tas būtu daudz maz līdzīgi. Ceļot smagumu, vienmēr par atbalstu izmantojam kāju muskulatūru, nekad neko neceļam caur pagriezienu un ceļot smagumu vienmēr izelpojam.

Muguras sāpes grūtniecības laikā nevajadzētu vienkārši pieņemt un neko nedarīt, mums ir iespēja sev palīdzēt, lai gaidības būtu patīkams un emocionāli gaišs notikums. Gaidīsim savu bērniņu ar prieku!

Māmiņu Klubs

NODARBĪBAS GRŪTNIECĒM MĀMIŅU KLUBA VECĀKU SKOLĀ: PIESAKIES ŠEIT->>>

Eksperts

Līga Barone – Tamoviča, Mg.sc.sal.

fizioterapeite, Pikler pedagoģijas speciāliste, biedrības “Latvijas bērniem ar kustību traucējumiem” valdes locekle
Līga Barone – Tamoviča, Mg.sc.sal. Vecāku skolā