Mana dzemdību soma COVID-19 laikā

Mana dzemdību soma COVID-19 laikā

27. Jan 2021, 14:26 mammaannakarklina mammaannakarklina

29.oktobris. Esmu mājās kopā ar saviem mīļajiem. Puiši traki skraida, ķer viens otru pa visu māju. Esmu nolīdusi virtuvē, paslēpusies aiz ledusskapja un rakstu savu dienasgrāmatu.

2020.gada 29.oktobris. Latvijā saslimušas 5394 personas. 251 jauns gadījums pēdējo 24h laikā. Šur tur darba vietās un izglītības iestādēs parādās pa jaunam vīrusa uzliesmojumam. Ārkārtas situācija valstī vēl nav noteikta, bet ārstniecības iestādes katru dienu mūs brīdina – nesaslimstiet, esat piesardzīgi, savādāk mums visiem būs… traki.

***

Vairs nav pat mēnesis. Pāris nedēļas. Būtībā no šodienas Noriņa var dzimt jebkurā brīdī. Bet vai es esmu gatava? Nē, nerunāju par to “garīgi, emocionāli, fiziski vai psiholoģiski”. Vai es esmu sagatavojusies?

Bļāviens. Es dzemdēšu trešo reizi trīs gadu laikā un man vēl joprojām nav ne jausmas, ko likt dzemdību somā. Nu, kas man ir vajadzīgs? Kā vispār jāģērbj tikko dzimis mazulis? Kārtās. Atceros, ka abus manus mazos ģērba ļoti daudz kārtās. Bet kādās? Eh, kā tagad būtu noderējis, ja vismaz vienā no reizēm būtu uzkricelējusi kaut nelielu sarakstiņu ar lietām, kas toreiz atradās manā somā. Kas man tiešām noderēja…

Uzrakstīšu tagad, lai gan nedomāju, ka šis saraksts vēl kādreiz man noderēs, bet nu…

Blogā "annamamma" atradīsi rakstus par maniem pārdzīvojumiem un piedzīvojumiem ikdienā ar trim bērniem (un nevienam nav vairāk par trīs gadiem).

***

Un iespējams man bija taisnība, varbūt nenoderēs man, bet ļoti ceru, ka noderēs Tev, ja arī šobrīd gaidi savu mazo šajā mums visiem tik neierastā laikā. Pirkmākt, apsveicu Tevi! 

Izrēķināju, ka kopā slimnīcā esmu pavadījusi 12 pēc-dzemdību dienas. Pēdējās četrās bija īpaši svarīgi jau no paša sākuma sev sapakot līdzi visu tā, lai nekā nepietrūktu, bet arī tā, lai nekas nepaliktu neizmantots. Iepriekšējās reizēs Mārcis varēja atvest nepieciešamo un aizvest lieko. Tagad tādas iespējas mums nebija.

Koferis un mugursoma

Koferis, jo, hei, ritentiņi! Mugursoma, jo jau ikdienā esmu pieradusi staigāt visur ar visu sev līdzi. Svarīgi, lai koferim ir divas ārējās kabatas, jo tā lielā, dziļā ir vissvarīgākā no visām. 
Man ir līdzīgs [koferis šim(izmēri: 54x35x19/24) un šāda tipa ietilpīga [soma].

 

Tā svarīgā lielā, dziļā kabata kofera priekšpusē

Noteikti iepazīstini ar šo kabatu savu partneri vai atbalsta personu, kura būs kopā ar tevi dzemdībās.

Pase/ID karte, mātes pase ar visām izmeklējumu lapiņām, bankas karte
Visus šos dokumentus iesaku turēt vienkopus A5 mapītē, jo, kad izrakstīsies no slimnīcas, tev vēl būs maza čupiņa jaunu dokumentu (mazulīša izraksts pediatram, tavs izraksts ginekologam un vēl līgums ar slimnīcu, čeki un tml.)

Dzemdību krekls vai kleita
Esmu izmēģinājusi dzemdēt speciālā dzemdību kleitā, kurai ir podziņas krūšu apvidū, vieglākai mazulīša pabarošanai. Esmu dzemdējusi arī Mārča kreklā, jo – podziņas. Bet visērtāk man bija ar pagaru kokvilnas naktskreklu/ T-kreklu, jo reālitātē, vismaz man, tās podziņas tajā brīdī nestrādāja.

Pirmais komplekts mazulim
Bodijs ar garām rokām, bikses, plāna jaciņa, plānās zeķītes un cimdiņi, cepurīte. Tas viss vēlams ar šuvēm uz āru. Vēl arī adīta jaciņa, adītas zeķītes. Es visu ietinu kokvilnas autiņā (70×40) kā mazu sainīti un vēlāk autiņu izmantoju kā paklājiņu vai lupatiņu ar ko noslaucīt mazulītim mutīti pēc barošanas.

Pirmā izmēra autiņš mazulītim
Ietinu iekšā ar drēbītēm sainītī. Pirms dzemdībām vecmāte noteikti paprasīs sagatavot bērna drēbītes. Un bis būs viens no momentiem, kad sapratīsi “viss notiek un pa īstam”. Ir jauki, ka viss ir iepriekš sagatavots un nolikts vienā vietā un tā vietā, lai ķertu dzmedību somu, plēstu vaļā autiņbiksīšu paku, vari mierīgi sagatavoties gaidāmajam.

Pamperi mammai
Vismaz divi Tev vajadzīgajā izmērā pirms un pēc dzemdībām. Aptiekās ir iespējams iegādāties pēc dzemdību komplektus, kur būs viss nepieciešamais. 
[piemēram šis]

 

Mazā ārējā kabatiņa – Tava mini aptieciņa

Te ir vieta visiem Taviem un Tava mazulīša nepieciešamiem medikamentiem/krēmiem un citām aprūpes lietām. Ārpus somām un somiņām. Viena vieta visam nopietnajam.

Sudocrem mazuļa dupsīša kopšanai

Bepanthem krēms Tavas un mazuļa ādiņas kopšanai

Paracetamols pēc dzemdību sāpju mazināšanai

Microlax klizma

Spirtotās salvetītes nabiņas kopšanai, bet dod arī slimnīcā. Es paņēmu pāris līdzi, ja nu kas. Tāpat salvetītes būs nepieciešamas bērniņa kopšanai mājās.

Knupītis mazulim

Balderjānis. Arī pēc trešā bērna hormonu vētras un pārdzīvojums neļāva gulēt pāris naktis.

 

Ko lieku koferī?

Drēbes un autiņi mazulim

Vēl četri kopmlektiņi mazulim arī sasieti sainīšos
Bodijs ar garām rokām, bikses, plāna jaciņa, plānās zeķītes un cimdiņi, cepurīte
vai
Bodijs, rāpulītis/lācītis, plānās zeķītes, cimdiņi un cepurīte.

Rezerves apģērbs
Bodijs (2x), rāpulītis (2x), adīta jaciņa (2x), adītas zeķītes (2x)

Mīksta kokvilnas sedziņa (100 x 120) 
Slimnīcā mazulim tiks nodrošināta sedziņa, bet esmu vienmēr ņēmusi līdzi pirmo sedziņu, kurā ietīt mazuli, ja nu palātā liekas vēsāks. Turklāt, skaista sedziņa arī ir lielisks fons pirmajām fotogrāfijām. 
[Esmu iemīļojusi šīs sedziņas]

Autiņbiksītes 
Dienā mazajiem vajag 6-8 pamperīšus. Rēķināju: 2 rītā, 2 pa dienu, 2 vakarā un 2 ja nu kas. Slimnīcā pavadīju četras dienas, tā tad: 32 autiņi. 

Mitrās salvetes
Iztiku ar vienu paciņu, jo bērniņu pēc autiņu maiņas, pat ja esmu tikusi galā ar mitrajām salvetēm, noskaloju zem tekoša, silta ūdens.

Vienreizlietojamie paladziņi
Šoreiz iztiku ar vienu paladziņu, jo laikam šo gadu laikā būšu iemācījusies apmainīt autiņu bez liekām šmucēm. Bet pirmajām naktīm drošvien labāk nodrošināties. Biju paņēmusi līdzi iepakojumu ar 10 paladziņiem.

 

Drēbes mammai

Neaizmirsti par sevi. Mazulim, skaidrs, ka vēlēsies visu svaigu un tīru, bet neaizmirsti arī sevi. Palutini, nopērc kaut ko jaunu, ko uzvilksi tieši slimnīcā. Nu un, ka neviens tāpat neredzēs. Tas ir Tev pašai. Vēl piedomā, ko vilksi braucot uz slimnīcu. Es biju legingos un ērtā džinsa auduma kreklā – šos varēju vilkt arī nākamajās dienās un nebija jāsagatavo diži daudz papildu apģērba.

T-krekli. Četri. Katrai dienai/naktij savs un ērts

Ērti legingi rezevei

Siltāka jaka vai džemperis staigāšanai pa nodaļu

Čības

Apakšbikses ar augsto jostas vietu. Kokvilnas. Ērtas. Kaut “omīšu”. Svaigas. Katrai dienai savas un vēl rezervi. Manā gadījumā – sešas.

Krūšturis maiņai

Zeķes. Četri vai pieci pāri. Viens kārtīgs adītu zeķu pāris.

Higiēnai

Paketes
Dažāda lieluma un uzsūktspējas. Viena lielā un viena mazā paciņa.

Dvielis
Vai divi gan tev, gan bērniņam. Viens mazāks dvielītis sejai un rokām.

Mana higiēnas somiņa:
Zobu birste
Zobu pasta
Dezoderants
Matu ķemme
Micelārais ūdens
Vatītes mic. ūdenim
Dušas želeja
Ziepes intīmai higiēnai
Matu balzāms/ kondicionieris
Matu gumijas
Mitrinošs roku krēms

 

Kofera brīvajās vietās

Laba grāmata
Varbūt Tev jau ir grāmata, kurai nekad nepietiek laika, varbūt kaut kas tāds ko vēlies pārlasīt vai kāda grāmata, kura tik ļoti iepatikās pēc vāka vien – izmanto šo laiku.
[Šī bija mana lasāmviela]

Krustvārdu mīklas
Vai jebkas cits, kas Tevi izklaidēs, novērsīs domas telefona vietā. Varbūt tev patīk tamborēt, adīt, zīmēt, krāsot mandalas…

Telefona lādētājs

Austiņas telefonam

Krūzīte ar motivējošu uzrakstu

Karotīte

Pudelīte
Ja nepieciešams mazo piebarot. Vidzemes slimnīcas dzemdību nodaļā, bērniem nedod pudelīti. Tās vietā izmanto šļircīti. Metodi Tev paskaidros slimnīcā, bet noteikti ērtāk jums abiem būs ar pudelīti.

 

Mugursoma – Tava ikdienišķā soma

Vai šis jau ir Tavā somā? Telefonsmaks, sejas aizsargmaska.

Un tagad pievērs uzmanību un sagatavo arī šīs lietas:

Viss, kas saistīts ar redzi: brilles, briļļu lupatiņa, lēcas, lēcu šķīdums utml.

Ūdens pudele

Auduma maisiņš
Te vēlāk varēsi salikt netīro veļu un, kad būsi mājās, pa taisno iemest veļas mašīnā.

Kosmētikas somiņa:
Sejas krēms
Mitrinošs serums
Dekoratīvā kosmētika: acu laineris, tuša, uzacu zīmulis. Jā, un katru dienu, lai pašai patīk.
Higiēniskā lūpu krāsa
Mitrinoša sejas maska – ehhh, pēdējā vakarā sarīkoju sev SPA ballīti. Kurš tev var aizliegt izbaudīt, ka esi kopā ar savu mazulīti, bez neviena mājas darba, bez darāmo lietu saraksta…

Klade un pildspalva

Našķi
Sev izvēlējos musli batoniņus, mīļāko šokolādi un kolas bundžiņu. Bet tad Mārcis sapirka biščiņu ar maniem mīļākajiem saldumiem un uz nodaļu devāmies ar vēl vienu maisu.

 

Neaizmirsti sagatavoties mājupceļam

Līdz ar savu dzemdību somu, sagatavo un noliec pa ķērienam lietas mājupceļam. Lai tētim vai citam Tev tuvam cilvēkam nebūtu steigā jāmeklē:

Autosēdeklītis

Adītais siltais komplektiņš mazulim mājās braukšanai: jaka, bikses, cepure.

Lodger Bunker – universāls guļammaiss.
Ziemas laikā vēl jāpadomā par siltumu gājienam no slimnīcas līdz mašīnai un no mašīnas līdz mājai. 
[Mums lieliski strādā šis variants] Izmantojam arī tagad pārbraucienos. 
Neaizmirsti to atvērt, kad mazulītis ir siltumā! Ja Tev nav Lodger Bunker, mazo var apģerbt siltā kombinzonā.

Drēbes Tev mājās braukšanai.

 

Šīs pāris dienas pēc dzemdībām pavadīsi realitātē, bet tik sireālā un nepierastā. Savā palātā, starp ārstiem, pie cilvēciņa, kuru mēģināsi iepazīt (dienu pēc dienas visu mūžu). Kamēr domā par mazuļa vajadzībām, lūdzu tevi neaizmirst par sevi. Tev šajās dienās būs nepieciešams kas tāds, kas liekas pazīstams, kas Tevi uzmundrina, nedaudz piezemē un atgriež realitātē.

Mēģini ķert savas emocijas, domas un piedzīvojumus gan foto, gan video, gan rakstiskā formātā. Šīs dienas būs grūtas, bet, tici man, ātri paies. Un arī visi pārdzīvojumi aizmirsīsies, atcerēsies visu tikai sajūtās. Ar katru bērnu bildēju un filmēju ar vien vairāk un biežāk, bet, atrodoties šodienā, liekas, ka tomēr vajadzēja vairāk. Tavs bērniņš ar katru dienu augs lielāks, bet tās pašas pirmās bildītes, Tev būs vismīļākās – tā ir.

Tev varbūt šķiet parasta bilde, bet man tajā ir tūkstošiem vārdu, domu un emociju. Mūsu palāta, pirmā māja pirms braukšanas uz īstajām mājām.

Katrā gadījumā – Tev viss izdosies!

Ja šis raksts bija Tev noderīgs un vēlies palasīt vēl, droši nāc ciemos!
Tava, annamamma!