Kādi faktori var ietekmēt dzemdību norisi un kurš tos var kontrolēt?

Kādi faktori var ietekmēt dzemdību norisi un kurš tos var kontrolēt?

03. Apr 2018, 08:51 Evija_Riduze_Skujina Evija_Riduze_Skujina

(Šis raksts balstīts 2017. gada sākumā veiktā sociālantropoloģiskā pētījumā par dūlām)


Dzemdības ir brīnumains un dabisks process, un katru dienu aptuveni 360 000 sievietes visā pasaulē (pēc theworldcounts datiem) piedzīvo šo notikumu un laiž pasaulē bērniņu. Ņemot vērā šo lielo skaitu dzemdību, kuras piedzīvo sievietes ar visdaudzveidīgākajiem dzīves apstākļiem un uzskatiem, visdažādākajās pasaules malās, ir skaidrs, ka dzemdības nav identisks process un tas katrai no sievietei ir atšķirīgs un unikāls notikums. Kas ir tie faktori, kas var ietekmēt dzemdību norisi un kurš tos var kontrolēt? Atbildes uz šo jautājumu man palīdzēja gūt sarunas ar astoņām Latvijā praktizējošām dūlām.


Pirmkārt, dūlu skatījumā sievietei ir vislielākā loma dzemdībās un sievietes pašas ir atbildīgas un spējīgas piedzemdēt, nosakot to, kā dzemdības noritēs. Dūlas apgalvo, ka sievietes uzdevums dzemdībās ir būt kontaktā ar sevi, savu ķermeni, sirdi, bērnu. Ja ir šī vienotība starp visām daļām, sieviete ir spējīga piedzemdēt pati. To var saukt par disbalansu starp ķermeni, prātu, sevi un bērnu, kas var traucēt dzemdību norisei, tāpēc ir svarīgi dzemdētājai rast kopības sajūtu.


Es teiktu, ka gan sagatavotam, es mēģinu atrast to vārdu, sazemētam arī nē, kaut kādā kontaktā ar sevi, būt vienotam, ka mana galva ir kopā ar manu ķermeni un manu bērnu, ka viss tā kā vienots. (Karmena, vārds mainīts)


Lai arī dūlas runā par šo vienotību starp prātu, ķermeni, sirdi un bērnu, taču, lai spētu piedzemdēt, dūlas apgalvo, ka ir jāspēj atslēgt prātu, jo ar prātu nevar kontrolēt dzemdību procesu. Visas dūlas  apgalvo, ka dzemdību procesam ir jāļaujas ar sirdi, iekšējo pasauli un, ka dzemdību process ir ārpus prāta kontroles, tam ir nekontrolējama dzemdību daba.

Dūlām ir svarīgi, ka sievietes nokļūst tādā savā dzemdību pasaulē, kas ir ārpus prāta stāvokļa un kas palīdz bērniņu piedzemdēt.


Ķermenis mēģina notrulināt sievieti, jo ilgi nevar atrasties kontrolē, ja tu tiec tricināts no iekšpuses un ārpuses. Ieslēdzas šis tricināšanas mehānisms, kurš mēģina izpurināt ārā no prātā. Kad šī purināšana ir bijusi tik ilga un sieviete ir padevusies un neko nespēj, viņa beidzot atslābinās un ļaujas, kas kontrakcijas novirza normālā ritmā. (Liene, vārds mainīts)


Lai sieviete būtu spējīga būt kontaktā ar sevi un savām sajūtām, viņai ir jābūt spējīgai sasniegt mierīgu prāta stāvokli. Dūlas uzskata, ka topošās māmiņas prāta un emociju nozīme ir visbūtiskākā dzemdību procesā, jo galu galā viņa ir tā, kas dzemdē bērniņu un neviens cits. Visas dūlas minēja kā galveno faktoru veiksmīgai dzemdību norisei dzemdētājas drošības sajūtu – kas ir emocionāla drošības sajūta, ko var palīdzēt nodrošināt dūla ar savu klātbūtni un emocionālu atbalstu. Ja sieviete izvēlas dzemdībās dūlas klātbūtni tad jau dzemdību sagatavošanās procesā kopā ar dūlu šī drošības sajūta topošajai māmiņai tiek radīta,kad dūlas sievieti informē un sagatavo dažādiem dzemdību scenārijiem.


Pēc dabiskiem likumiem, ja bērniņam un sievietei viss ir kārtībā un ja sieviete emocionāli nenobloķējās un jūtās drošībā, tad viņai izdalās oksitocīns un tas palīdz ļauties un vērties, tad viņa ļaujas un veras. (Liene, vārds mainīts)


Lai arī ir visādi gatavošanās veidi dzemdībām- sagatavošanās kursi, vingrošanas, meditācijas, dzemdību plānu rakstīšana- topošajai māmiņai ir jābūt gatavai, ka viss var neritēt pēc plāna un, lai dzemdību process veiksmīgi noritētu, reizēm ir jābūt gatavai pamainīt iztēloto plānu un ļauties notikumiem un dabīgajai dzemdību gaitai. Jūtoties emocināli droši, topošajai māmiņai ir vieglāk ļauties izmaiņām dzemdībās notiekošajam.


Tu tā kā sagatavojies, bet ne viss tā, ka tikai tā var būt obligāti, jo mēs vairāk uzliekam tādus obligātus, kur ielikt ķeksīšus, jo mēs vieglāk piedzīvojam vilšanās sajūtu, ka nenotika. Ir jābūt mazāk tādiem prāta uzstādījumiem. Jo vairāk mēs liekam uz to sajūtu un esam gatavi pieņemt to ,kas nāk, jo vieglāk arī to pieņemt un dzīvot. Tad tās arī ir tās veiksmīgās dzemdības. (Liene, vārds mainīts)


Kā vēl viens dzemdību ietekmējošs faktors noteikti ir dzemdību vietas izvēle. Runājot par vietas izvēli, galvenais, ko dūlas minēja, arī ir sievietes drošības sajūta. Vienai drošības sajūta var būt savās mājās, bet citai savukārt tieši slimnīca ar dažādiem aparātiem un zinošu medicīnas personālu sniedz drošību. Varbūt kādai māmiņai ir vajadzīga mājas sajūta un arī slimnīcas klātbūtne, tad laba vietas izvēle ir ģimenes dzemdību istaba kādā no Latvijas slimnīcām. Ja dzemdību vieta nav pārdomāts topošās māmiņas lēmums, tā var radīt nedrošību un bailes, kas savukārt var traucēt dzemdību gaitai.


Ideālā vieta ir tur, kur mamma jūtas droši. Kur viņa savus uzstādītos mērķus var realizēt un salikt kopā. Ja mamma gribēs dzemdēt, viena mamma jutīsies droši slimnīcā, kur viņai ir sajūta, ka viņu var izglābt jebkurā brīdī, bet viena jutīsies droši mājās, kur ir viņas vide un tā. Ideāli ir zelta vidusceļš, ko mamma grib un ko viņa var dabūt, izdarot savas izvēles. (Amanda vārds mainīts)


Lai sieviete pati spētu piedzemdēt un varētu ļauties savām iekšējām sajūtām,  topošajai māmiņai ir jānodrošina intimitāte, kas ietver arī uzticēšanos dzemdētājas iekšējām zināšanām un spējām. Ja sieviete netiek traucēta un netiek izjaukta šī intimitāte, sieviete pati ir spējīga piedzemdēt, izmantojot savas iekšējās zināšanas. Dūlas sarunās uzsvēra nepieciešamību dot laiku dzemdētājai, nesteidzināt viņu, nevadīties pēc dzemdību vadlīnijām, kā tas ir pieņemts slimnīcās, bet uzticēties sievietes spējām un iekšējām zināšanām.Kaut kādā brīdī, kad būsiet gatavi, kad mēs ienākam un būsi gatava spiest, tad mēs nāksim un ķersim to bērnu, bet tev ir jānoskaņojas, ka tu to darīsi un praktiski visas liekās acis ir liekas. Es nezinu vai tas notiek dzemdību iestādēs, nu taču nē - iegriež un velk ar vakuumu ārā. (Gita, vārds mainīts)


Nodrošinot dzemdētajai iespēju būt kontaktā ar sevi, savām sajūtām, bērniņa sajūtām, būt drošai un pārliecinātai par savu spēju piedzemdēt, pārējiem cilvēkiem pārlieku neiejaucoties procesā, tas viss palīdz dzemdībām veiksmīgi un dabiski noritēt.


Ideālā scenārijā dzemdētājai ir jāļauj uzvesties kā viņa vēlas dzemdībās un kad viņa vēlas- vai viņa vēlas dzemdēt tupus, paēst kādā mirklī, vai skaļi kliegt. Dūlas min, ja sieviete jūt šo paļāvību uz viņas pašas spējām un brīvību rīkoties, viņas veiksmīgāk piedzemdē.


Ja viņa grib ēst, lai ēst. Ja viņa grib gulēt, lai guļ. Nekas nav jādara obligāti, lai piedzemdētu. Galvenais emocionāli sajust to brīvību, ka es varu būt pašai sev, ļaut visu ko. Kliegt arī, kad sieviete ir tajā ļoti aktīvajā posmā, viņa var arī būt ļoti skaļa, kliegt vai lamāties ar visādiem vārdiem un var arī sist savu dūlu. Mēs saprotam, ka viss notiek ļoti labi un drīz bērniņš būs klāt. (Laura, vārds mainīts)


Vēl dzemdību gaitu var ietekmēt apkārtējie cilvēki, kas ir iesaistīti dzemdību procesā. Tas, kā medicīnas personāls, dūla, vīrs izturās dzemdībās var ietekmēt topošās māmiņas sajūtas un spēju pašai piedzemdēt. Piemēram, medicīnas personāla attieksme spēj emocionāli satraukt dzemdētāju, kas var palēnināt dzemdību procesu, jo dzemdētāja vairs nejūtas emocionāli droši.


Tāpēc arī ir slimnīcā diez gan grūti piedzemdēt, ja gadās neomā, piekusis, rutīnā nostrādājusies vecmāte vai ārsts, tas var sabojāt arī visiem labiem priekšnosacījumiem. (Gita, vārds mainīts)


Arī satraukti vai trauksmaini apkārtējie cilvēki, kā vīrs vai personāls, var šo satraukto enerģiju pārnest dzemdētājā, jo dzemdību laikā topošā māmiņa ir ļoti emocionāla un viegli iespaidojama. Vispār aktīva apkārtējo cilvēku iesaiste dzemdību procesā izraju dzemdētēju no savas iekšējās pasaules un pašas spējas dabiski piedzemdēt.


Traucē satrauktu cilvēku klātbūtne. Ja apkārt ir uzbudināti, satraukti cilvēki, tad sievieti to pārņem. Ja tautā ir ar adrenalīnu pārņemti cilvēki, pilnīgi cits hormons darbojas, viņa visu to uzsūc un pati tāda kļūst, taču tas nepalīdz dzemdībās. (Signe, vārds  mainīts)


Kā redzams ir ļoti daudz faktori, kas var ietekmēt dzemdību gaitu, kā dzemdību vide, apkārtējie cilvēki, bet pāri visam stāv dzemdētājas prāta un emocionālais stāvoklis, drošības sajūta un paļāvība uz sevi. Ja tiek nodrošināta patīkama dzemdību vide, ievērota intimitāte, paļaušanās uz topošās māmiņas spējām, tad dzemdības noritēs veiksmīgi un dabiski. Lai izdodas ik katrai topošajai mammai dzemdībās būt kontaktā ar sevi, justies emocionāli un fiziski droši, būt atvērtai dzemdību neprognozējamai gaitai un lai apkārtējie cilvēki ievēro robežas un neizjauc dzemdētājas intimitāti,kā arī lai apkārtējie vairo tikai pozitīvas sajūtas!