Kā sagatavoties dzemdībām?

Kā sagatavoties dzemdībām?

28. Dec 2021, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Kā sagatavoties dzemdībām? Kādi dzemdību veidi pastāv? Kas iekļauj dzemdību plānu? Par šiem un citiem jautājumiem stāsta vecmāte Baiba Zelka un ginekoloģe Zane Krastiņa.

Sagatavojies dzemdībām sagatavošanas kursos!

Kādi ir iespējamie dzemdību veidi?

Latvijā ir iespējami dažādi dzemdību veidi:

-         dabīgas vaginālās dzemdības

-         ierosinātas dzemdības

-         stimulētas dzemdības

-         ķeizargrieziena dzemdības (plānots vai akūts)

-         mājdzemdības

-         dzemdības stacionārā.

Ja iepriekš dzemdības bija pieņemamas vien uz dzemdību krēsla, tad arī Latvijā ir ieviesta ārzemju prakse, kad visas pozas ir pieņemamas. Tomēr jāpiebilst, kas ir labi topošajai māmiņai, ne vienmēr ir pieņemams bēbītīm, tāpēc šādos gadījumos vecmātēm dzemdību laikā jāveic izskaidrojošais darbs, kāpēc viena vai otra poza būtu vairāk piemērota.

Latvijā iecienītas kļuvušas arī ūdensdzemdības, kurās pozu dažādība ar vīra piedalīšanos ir vēl lielākas, jo dzemdībās neviens atbalsts nav lieks. Kā uzsver vecmāte Baiba Zelka, ūdensdzemdībām iepriekš ir jāgatavojas un jānoskaņojas. Parasti tās izvēlas sievietes, kurām patīk apmeklēt baseinus, patīk peldēt, nevēlas izmantot anestēziju dzemdībās vai vienkārši ir muguras problēmas. Ūdensdzemdības ir labs veids kā atslābināties, tādējādi ūdens var tikt uzskatīts par atsāpināšanas līdzekli.

Topošajām māmiņām nav skaidrs, kādas būs sajūtas dzemdību laikā, kādas pozas gribēsies ieņemt, kādus palīglīdzekļus izmantot. Tikai dzemdību laikā tas taps skaidrs, tāpēc plāni var mainīties, piemēram, sieviete pārdomā par dzemdībām ūdenī, nevēlas, lai vīrs būtu klāt utt.

Dzemdību plāna izstrāde

Ikvienai topošajai māmiņai vismaz neapzināti galvā ir aptuvens dzemdību plāns, lai gan viņa var uzskatīt, ka nekāda plāna nav. Bet izrādās plāns ir jau vietas izvēle, kur dzemdēt. Ginekoloģe Zane Krastiņa nosauc trīs secīgus soļus, ko var uzskatīt par pamata dzemdību plānu:

-         slimnīcas izvēle

-         izvēle dzemdēt dežūrējošā personāla vadībā vai ar iepriekš iepazītu vecmāti vari ārstu

-         citas vēlmes jeb tā sauktais „Jā/ Nē sarakstiņš”

Vecmāte Baiba Zelka stāsta, ka visbiežāk pašas māmiņas nāk ar gatavu plānu – ko gribētu, ko noteikti nē. Liela ietekme ir arī internetam, bet tas ir pat labi, jo dažādās pieredzes ļauj sievietei izvēlēties no dažādiem variantiem. Pie vēlmēm dzemdību plānā var pieskaitīt augļūdeņu pārduršanu vai nepārduršanu; iešanu/ neiešanu uz dzemdību zāli; atsāpināšanas izvēli; rīcības brīvība. Vecmāte uzsver, ka viss ir pārrunājams un izskaidrojams, tomēr ir dzīvē situācijas, kas mainās, tāpēc ir jābūt gan A, gan B, gan C plānam. Piemēram, vaginālās dzemdības var beigties ar ķeizaru. Šādā situācijā, ja māmiņa tam nav gatavojusies, var rasties haotiska situācija, tāpēc vienmēr ir jābūt atkāpēm un papildus iespējām.

Dzemdību plānā ietilpst arī tādi sīkumi kā mūzikas vai sveču izvēle, tomēr dzemdējot stacionārā topošajai māmiņai jāpakļaujas arī stacionāra noteikumiem, tāpēc būtu vērts noskaidrot, kas dzemdību nodaļā ir un kas nav atļauts.

Vecmāte Baiba Zelka turpina un uzskata, ka, ja līdzekļi atļauj, tad māmiņām būtu jāslēdz līgums, jo tas dod zināmu drošības un stabilitātes sajūtu, turklāt līguma vecmāte vai ārsts ir pielaidīgāki dzemdētājas vēlmēm, jo jau iepriekš notikušas tikšanās un noskaidrots, ko topošā māmiņa vēlas un ko nē. Tomēr bez līguma slēgšanas noderīga ir arī vienkārša vizīte iecerētajā dzemdību nodaļā, kur tiek apskatīta dzemdību zāle, var iepazīties ar pieejamajiem palīglīdzekļiem. Arī tas rada zināmu drošības sajūtu māmiņai un mazina stresu.

Lai kāda arī būtu topošās māmiņas izvēle, vecmāte cenšas ar ikvienu dzemdētāju atrast kopīgu valodu, atbalstīt un sniegt palīdzību, ko šī topošā māmiņa gaida.

Ja topošajai māmiņai šis nav pirmais bērniņš, attieksme pret dzemdībām var būt atšķirīga. Ja iepriekš bijusi pozitīva pieredze, tad tas noteikti gaidāmajās dzemdībās palīdzēs, bet, ja iepriekš piedzīvots negatīvisms, tad tas var pat bremzēt dzemdību norisi. Baiba Zelka uzskata, ka ir jāaizmirst iepriekšējā pieredze un jākoncentrējas uz pozitīvu dzemdību iznākumu.

Vecmāte Baiba Zelka visām topošajām māmiņām novēl, lai visā dzemdību procesā būtu pacietība, izturība un pozitīvs noskaņojums, neskatoties ne uz ko! Savukārt ginekoloģe Zane Krastiņa visām dzemdētājām novēl profesionāļus, kuriem var uzticēties!

 Sagatavojies dzemdībām sagatavošanas kursos!