Izvēle par labu ķeizargriezienam

Izvēle par labu ķeizargriezienam

05. Jul 2020, 00:10 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Katru gadu Latvijā aizvien vairāk bērniņu piedzimst ar ķeizargrieziena palīdzību. Lielākoties tā ir nepieciešamība, lai neapdraudētu māmiņas un bērniņa veselību un dzīvību, tomēr mazāks nekļūst to māmiņu skaits, kuras apzināti izvēlas nevis dzemdēt pašas, bet gan ļaut bērniņam piedzimt savādāk  - ar ķeizargrieziena palīdzību.

Kas slēpjas aiz šī vārda – ķeizargrieziens?

Ķeizargrieziens ir tāda pati operācija, kā jebkura cita, tikai šīs operācijas „galamērķis” ir mazas dzīvībiņas ierašanās pasaulē. Ķeizargrieziens ilgst apmēram stundu (30 – 40 min), ja tas ir atkārtotais ķeizargrieziens, tad ilgāk. Kā atsāpināšanas metodes tiek lietota vispārējā narkoze un epidurālā vai spinālā anestēzija.

Epidurālā anestēzija izraisa nejūtību no jostasvietas līdz kāju pirkstiem. Šis anestēzijas veids tiek lietots plānota ķeizargrieziena gadījumā, jo pēc injekcijas jāgaida apmēram 30 minūtes un tikai pēc tam var sākt operāciju.

Pašu operācijas gaitu topošā māmiņa neredz, jo ārsti strādā aiz īpaša pārsega. Šīs metodes priekšrocība ir tā, ka māmiņa uzreiz pēc dzimšanas redz savu mazuli, dzird tā pirmo kliedzienu. Arī zīdīt iespējams ātrāk nekā pēc vispārējās anestēzijas. Pārsvarā visos gadījjumos bērninu liel mammai uz krūtīm uzreiz pēc piedzimšanas, jau operaciju zalē, ka arī ir iespejams mazuli uzreiz pabaro.
Vispārējās narkozes gadījumā māmiņa tiek iemidzināta pilnībā. Kā pirms jebkuras citas operācijas māmiņu anesteziologs iztaujās par iepriekšējām saslimšanām, par medikamentu nepanesamību. Tiks noteikta asins grupa un Rh faktors, tiks izdarītas nepieciešamās asins un urīna analīze. 

Bērniņa tētis var piedalīties dzemdībās, ja ir mātes pasē attiecīgais zīmogs par ģimenes dzemdībām, un viņa piedalīšanās ir pārrunāta ar anesteziologu. 

Māmiņa pēc ķeizargrieziena operācijas

Nav jāsatraucas, ka pēc operācijas pāri visam vēderam būs rēta. Pēc ķeizargrieziena, ko veic mūsdienās, uz vēdera būs horizontāla rētiņa 12-15 cm garumā, kas atradīsies virs kaunuma kaula. Veicot iegriezumu, dažu minūšu laikā tiek atvērts vēdera dobums un izņemts bērns. Pēc tam sākas operācijas otrā daļa - tiek atdalīta placenta, pa kārtām sašūta dzemde un slēgts vēdera dobums. 
Pēc operācijas normāla parādība ir sāpes brūces apvidū. Ja tās ir ļoti stipras, tiek lietoti pretsāpju līdzekļi. Centies staigāt ar taisnu muguru, dažām sievietēm palīdz pēcdzemdību josta. Ir īpašas pēcoperāciju jostas, kuras var nēsāt jau nākošajā dienā pēc operācijas, tās palīdz arī “atgūt figūru”.

Rēta uz ādas sadzīst apmēram nedēļas laikā, tad arī tiek izņemti „diegi”.  Tai pašā dienā, kad ir bijusi operācija, māmiņai būs jāceļas no gultas un jāstaigā – no sākuma nedaudz pa palātu, bet jau pavisam drīz pašsajūta uzlabojas. Sēdēt tu varēsi jau pēc 6 –12 stundām.

„Diegi” tiek izņemti apmēram pēc nedēļas, tomēr mājās sevi ir jāpasaudzē un jāizvairās no smagiem mājas darbiem un pārpūles. Māmiņa drīkst celt tik smagas lietas, cik smags ir mazulis. 

Obligāta ķeizargrieziena operācija?

Ja operācija ir obligāta, nelauzi lieki galvu un nesatraucies - ārsti noteikti ir pārliecināti, ka šādas dzemdības tev un bērniņam ir vispiemērotākās! Ja esi vesela, mazulis jūtas labi un esi tomēr izšķīrusies par ķeizargriezienu, pārdomā visu vairākas reizes, vai to tiešām tev vajaga? Tas ir ne tikai dārgs process, bet tā tomēr ir operācija, pēc kuras var rasties dažādas komplikācijas. Vecmātes iesaka izvēlēties dabiskās dzemdības ar epidurālo anestēziju.

Uzmanies, ja pēc operācijas tev ir: paaugstināta temperatūra, sāpes vēderā, nespēks, sirdsklauves, dzemdes asiņošana – uzreiz griezies pie ārsta!!!

Iemesli, kādēļ jāveic ķeizargrieziens:

- ja iepriekš jau ir bijis ķeizargrieziens;- ja gaidāmi trīs un vairāk bērniņu (reizēm veic arī tad, ja ir dvīņi);

- ja ir nepareiza bēbīša guļa vai nepareizi novietota placenta, kas aizsprosto dzemdību ceļus;

- ja ir māmiņas ķermeņa anatomiskās īpatnības, piemēram, liels bēbis, bet mātei mazs iegurnis;

- ja ir stipra asiņošana; 

- ja ir  slimības, kad māmiņai nav ieteicams dzemdēt, piemēram, smagas sirds slimības, psihiskas saslimšanas, plāna acu tīklene ar trausliem asinsvadiem, pārciestas tīklenes operācijas, ķirurģiskas kaites, piemēram, cirkšņa trūce. Pieņemot lēmumu par ķeizargriezienu, vienmēr izvērtē slimības smaguma pakāpi; 

- ja dzemdību laikā rodas sarežģījumi.

Uzziņai: 

•    Katrai sievietei ķeizargriezienu operāciju skaits ir individuāls un netiek ierobežots. 

•    Nākamo grūtniecību vēlams plānot ne ātrāk kā pēc 1- 2 gadiem. 

•   Pēc ķeizargrieziena operācijas iespējamas arī spontānas dzemdības, taču tas būs atkarīgs no daudziem faktoriem ( ka noritējis pēcoperācijas periods, vai nav dzemdes rētas nepilnvērtības pazīmes, kā noritēs nākamā grūtniecība, kā jutīsies bēbītis u.c.) Ja ķeizargrieziens ir veikts veselības dēļ ( sirds problēmu, acu dēļ) noteikti nevajaga riskēt un  dzemdēt pašai.

•   Tāpat kā pēc spontānām dzemdībām, arī pēc ķeizargrieziena operācijas jābaro bērns ar krūti, tas noteikti ietekmēs pozitīvi gan māmiņu, gan mazulīti!

Dzemdību sagatavošanas kursi - ķeizargrieziens

Protams, ķeizargrieziens tiek veikts dažādu iemeslu dēļ. Dažas no mums pārdzīvo par to, ka nav bijis iespējas pašai dzemdēt bērniņu, savukārt, citas atviegloti nopūšas. Ko tu zini par ķeizargrieziena operāciju?  Tiekamies lekcijā!

20130326232052-25789.jpg


Nāc uz lekciju un uzzināsi visu par:

  • to, kā sagatavoties ķeizargrieziena operācijai
  • to, kas notiek ķeizargrieziena operācijas laikā
  • tēta klātbūtni šādās dzemdībās
  • un, protams, tas vēl nav viss - atbildēsim arī uz jūsu jautājumiem par šo tēmu!