Izstrādā jaunu profilaktisko metodi,  kā pārbaudīt dzīvībai bīstamu saslimšanu grūtniecības laikā

Izstrādā jaunu profilaktisko metodi, kā pārbaudīt dzīvībai bīstamu saslimšanu grūtniecības laikā

24. Jul 2013, 08:04 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Valstīs ar augsti attīstītu veselības aprūpes sistēmu nāve no grūtniecības izraisītām veselības problēmām šķiet ļoti attāla un šokējoša varbūtība. Tomēr viena no šādām problēmām – preeklampsija – skar 2 % sieviešu pirmās grūtniecības laikā, un līdz šim brīdim nav izstrādāta uzticama profilaktiskā pārbaude (skrīninga tests).

Tā kā nav precīza testa šīs mazpazīstamās un nepietiekami izprastās problēmas noteikšanai, praktizējošie ārsti nav spējīgi veikt profilakses pasākumus, lai samazinātu tās attīstīšanās risku.

Preeklampsija, kas izraisa augstu asinsspiedienu grūtniecības otrajā pusē, ir cēlonis ceturtajai daļai grūtnieču nāves gadījumu Eiropā un vairāk nekā 500 000 jaundzimušo nāves gadījumiem ik gadu pasaulē.

Taču šī situācija drīz varētu mainīties. Pēdējo 12 gadu laikā Korkas universitāte (University College Cork) Īrijā bijis viens no vadošajiem institūtiem jauna zinātnes virziena - metabolomikas jomā, kurā pēta ķīmiskos procesus mazajās vielmaiņā iesaistītajās molekulās. Universitātes pētnieki ir izveidojuši prototipa testu, kas sastāv no metabolizējošo vielu bioloģisko marķieru paneļa, ar ko, viņuprāt, varēs paredzēt preeklampsiju agrā grūtniecības posmā (15 nedēļas).

Projekta "IMPROvED" koordinatore profesore Luīze Kennī (Louise Kenny) apgalvo, ka eksperimentālā pētījuma gaitā gūtie dati apliecina, ka tests sniedz "iepriekš neredzētu precizitātes un jutības līmeni".

Pateicoties Eiropas Savienības (ES) 6 miljonu eiro lielajam finansējumam, profesorei Kennī būs iespēja vadīt pētnieku un praktizējošo ārstu konsorciju, strādājot pie šī prototipa testa otrās izmēģinājumu fāzes.

Šis projekts ir viens no 26 pētnieciskajiem projektiem, kas koncentrējas uz retajām slimībām, kam Eiropas Komisija piešķīrusi finansējumu kopā 144 miljonu eiro apmērā, kā tika paziņots 2013. gada Reto slimību dienā.

Šis projekts ir viens no 26 pētnieciskajiem projektiem, kam Eiropas Komisija piešķīrusi kopējo finansējumu 144 miljonu eiro apmērā. Šie pētnieciskie projekti koncentrējas uz retajām slimībām.

Projekta "IMPROvED" (IMproved Pregnancy Outcomes by Early Detection – labāki grūtniecības iznākumi ar agras noteikšanas palīdzību) ietvaros 5000 sieviešu ar pirmo grūtniecību no visas Eiropas četras reizes grūtniecības laikā nodos asins paraugus.

Projekta partnera "Metabolomic Diagnostics" – MVU, kas atrodas Korkas pilsētā, – pārstāvis Čārlzs Gārvijs (Charles Garvey) apgalvo, ka "metabolomika ir pagrieziena punkts iedarbīgu skrīninga testu izstrādē, jo tā sniedz iespēju jebkurā brīdī ieskatīties, kas patiesībā notiek vielmaiņas procesos".

Kopā ar metabolomikā balstītu testu "IMPROvED" projekta ietvaros tiks izmēģināts arī uz proteīniem balstīts tests. "Pētījuma beigās mēs zināsim, kurš no testiem strādā vislabāk. Tāpat mēs varēsim pateikt, vai testu kombinēšana palīdzēs radīt vislabāko testu," stāsta profesore Kennī.

Pētnieku grupa cer nākt klajā ar iedarbīgu testu, kas pāris gadu laikā varētu iegūt licenci visā pasaulē.

Ja šis mērķis netiks sasniegts, pētījums tomēr būs devis iespēju pētniekiem turpināt uzlabot savu testu, turklāt būs izveidota "bio banka", kurā tiks uzglabāti pētījuma laikā savāktie dati, kurus pētnieki varēs turpmāk izmantot, lai uzlabotu profilaktisko pārbaužu kvalitāti.

Lai arī pierādītas preeklampsijas novēršanas metodes ir agrīnā izstrādes posmā, profesore Kennī uzskata, ka profilaktiskās pārbaudes sniedz labumu jebkurā gadījumā. "Ja spēsim noteikt riskam pakļautās sievietes, varēsim tām piemērot īpašu pirmsdzemdību aprūpi, tostarp pastiprinātu mātes un augļa novērošanu, kas nozīmē, ka slimību būs iespējams konstatēt agrāk un mātes un mazuļus būs iespējams glābt," viņa apgalvo.

Daži inovatīvi profilakses pasākumi ir izrādījušies diezgan iedarbīgi – piemēram, nelielu aspirīna devu došana sievietēm, kurām ir liels risks saslimt ar preeklampsiju, var samazināt šī stāvokļa attīstīšanās varbūtību par 30 procentiem.

Uzticama skrīninga testa izveidošana ļaus arī būtiski ietaupīt veselības aprūpes izdevumus. Sievietēm, kurām nav atklāts risks saslimt ar preeklampsiju, būs iespējams nodrošināt lētāku zema riska aprūpi, izmantojot ietaupījumus, kas gūti no šīs slimības saslimšanas gadījumu samazināšanās.

ruta27 ruta27 24. Jul 2013, 10:17

ari man bija lidzigi, uz gr. beigam man bija sapamusas kajas, un kad stajos rdzn, uzņemsana, spiediens bija pari 200, tas bija peksi, jo visu gr. laiku bija ok.un ari biegas bija sliktas urinanalizes...