Izmaiņas grūtniecības laikā

Izmaiņas grūtniecības laikā

12. Jun 2022, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Grūtniecība ir dabisks sievietes stāvoklis un lielākajai daļai sieviešu tā norit bez komplikācijām vai arī, ja ir novērojamas komplikācijas, tās ir nenozīmīgas. Pat, ja jūsu ķermenis piedzīvos izmaiņas, tā būs jauna pieredze. Sievietei, gaidot bērniņu, ir jārēķinās ar pārmaiņām organismā.

Katra sieviete ir unikāla un tas, kā viņa izdzīvos grūtniecību un kādas būs vai nebūs komplikācijas, ir atkarīgs tikai no viņas ķermeņa uzbūves. Ja sieviete iznēsā pirmo bērniņu, viņai ir jāseko visām izmaiņām. Dažas būs neizbēgami nepamanīt, piemēram, svara pieaugums, bet dažas būs tik nemanāmas, ka neieklausoties sevī, to varēsiet arī nepamanīt.

Kad sākt satraukties par grūtniecību?

Robeža starp to, kas ir normāls un kad ir jāsāk uztraukties, ir ļoti šaura. Tādas izmaiņas, kā asiņošana, sāpes un mazuļa kustību samazināšanās, ir acīmredzama, bet , piemēram, asinsspiediena paaugstināšanos vai olbaltumvielas urīnā, pašām noteikt ir grūti. Tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc ir tik svarīgi regulāri apmeklēt savu ginekologu un vecmāti.

Nav muļķīgu jautājumu!

Jāatceras, ka padomu prasīšana speciālistiem, ir līdzeklis kā mazināt stresu un neziņu, kā arī pilnībā izbaudīt grūtniecības laiku. Viens no speciālistu uzdevumiem ir sniegt informāciju un padomus par visiem jūs interesējošajiem jautājumiem, neviens no mums nepiedzimst ar medicīniskām zināšanām.

Fiziskās pārmaiņas

Sievietes ķermenis ir veidots tā, ka paliekot stāvoklī, organisms it kā ieslēdz autopilotu, tas zina kā reaģēt. No šī brīža par organisma prioritāti NR.1 kļūt bērniņa vēlmju un vajadzību nodrošināšana.

Un es?

Organisms līdz ar bērniņa ieņemšanu pielāgojas augļa attīstībai, līdz ar to jūsu personīgās vēlmes uz kādu laiku ir jāatliek maliņā. Jūsu komforts, mobilitāte, gremošana un vielmaiņa pielāgosies tam, lai mazulis var pilnvērtīgi attīstīties.

Neaizmirstiet par folijskābi!

Pirmajās nedēļās ir jāaizvairās no jebkāda veida toksīniem, kas varētu traucēt attīstību. Uzņemot 500 mikrogramus folijskābes preparāta, nodrošināsiet jūsu mazuļa labsajūtu.

Agrīnās fiziskās izmaiņas

  • Izkritis menstruālais cikls. Ja jums cikls ir vidēji 28. dienas, tad ovulācija notiek apmēram 14. dienā, tas nozīmē, ka apaugļošanās var notiek vairāku ovulāciju dienu laikā;
  • Neliela maksts asiņošana ap 5.-10. dienu kopš apaugļošanās. To mēdz saukt par implantācijas asiņošanu, kas notiek kā zigotas iekārtošanās dzemdes gļotādā. Mazāk kā 50 % sieviešu piedzīvo šāda veida asiņošanu. Neuztraucieties, ja jums tās nav!;
  • Krūšu un krūšu galu izmaiņas. Paaugstināta jutība, krāsas izmaiņas- tas viss ir normāli!;
  • Neparasta garša mutē;
  • Dažām sievietēm nav konkrētu izmaiņu, ir tikai sajūta, ka ir iestājusies grūtniecība. Varbūt intuīcija;
  • Pārāk bieža urinēšana;
  • Noguruma sajūta;
  • Nelaba dūša, apetītes izmaiņas. Var būt īpaši jutīga oža. Agrīnā grūtniecības stadijā var īpaši nekāroties sarkano gaļu, vistu, olas;
  • Var palielināties pūtīšu skaits, sīkas vēnas.

Vēlākās fizikālās izmaiņas

  • Sākot no 12 nedēļas, sāks palielināties jūsu vēdera apkārtmērs, jo bērniņš attīstās straujāk un aug lielāks;
  • Palielinās krūšu izmērs. Šādas izmaiņas novērojamas, jo krūtis jau sāk sagatavoties bērniņa zīdīšanai;
  • Ķermeņa masas palielināšanās. Ierasti svara palielināšanās ir 10-14 kg robežās. Visvairāk svars palielinās trešajā trimestrī;
  • Mazuļa kustības. Var just, kā mazulis kustās mammas puncī. Aptuveni 16. grūtniecības nedēļā var novērot pirmās kustības;
  • Elpas trūkums, kas izskaidrojams ar to, ka paplašinātā dzemde spiež uz plaušām un diafragmu. Šādas pārmaiņas visbiežāk ir māmiņām, kuras pirmo reizi ir stāvoklī;
  • Varikozās vēnas, aizcietējumi, grēmas, strijas, hemoroīdi- tas viss liksies sīkumi, kad pirmo reizi turēsiet savu atvasīti rokās;
  • Jūsu sirds grūtniecības laikā strādā smagāk un asins daudzums, ko sirds pumpē no 5 litriem palielinās uz 7-8 litriem. Tas arī ir iemesls, kāpēc nereti jūtams nogurums.

Emocionālās pārmaiņas

Hormoni

Grūtniecības laikā var šķist, ka hormoni ir uzņēmušies jūsu dzīves vadību. Hormoni ir tie, kas palīdz grūtniecības procesam notikt un nodrošina jūsu bērniņa izredzes izaugt stipram un veselam. Bieži grūtniecības laiks palicis atmiņā ar svārstīgu garastāvokli un neizprotamām dusmu vai asaru lēkmēm, tieši hormoni ir tie, kas ietekmē grūtnieces emocionālo stāvokli. Visbiežāk garastāvoklis stabilizējas un normalizējas pēc bērniņa piedzimšanas.

Garīgās veselības jautājumi

Ja jums ir bijuši garīgās veselības traucējumi, piemēram, depresija u.c. tad grūtniecības laikā pastāv iespēja, ka šie simptomi var uzrasties no jauna. Šādos gadījumos visprātīgāk ir konsultēties ar ārstu un informēt, ka jums ir iestājusies grūtniecība, gadījumā, ja tiek izrakstīti kādi medikamenti.

Kontroles zudumi

Ja pirms grūtniecības jūs esat kontrolējusi savus ēšanas paradumus, svaru un citas lietas, tad grūtniecības laikā jums zudīs šī spēja kontrolēt, jo svarīgākā ir mazuļa veselība un pilnvērtīga attīstība. Tomēr tas nenozīmē, ka pilnībā ir jāatsakās no saviem paradumiem, ja tie netraucē grūtniecībai, nav iemeslu tos neturpināt.

Visas izmaiņas, kas ar jums notiek jāmēģina skatīt no pozitīvās puses. Piemēram, piemeklējot atbilstošu apģērbu jaunajām ķermeņa kontūrām, nevis spītīgi mēģināt ielīst vecajās drēbēs. Šādi jūs palielināsiet tikai spriedzi.

Nemiers

Nemiera sajūta var būt par visu- par mazuli, par ģimeni, par dzemdībām. Aprunājieties ar savu speciālistu, viņš noteikti ir dzirdējis neskaitāmus līdzīgus stāstus, viņam būs padoms, kas iespējams jums palīdzes.

Praktiskas problēmas

Ja jūs nomoka praktiskas dabas jautājumi, piemēram, samazināti līdzekļi, kredīti utt. Būtu labi apzināt visas jūsu iespējas un izstrādāt iespējamo rīcības plānu. Noteiktības sajūta mazinās bažas par praktiskas dabas jautājumiem. Ja jūtat, ka pavisam maz naudiņas jums pieejamas, nekautrējieties lūgt palīdzību jau pirms mazuļa dzimšanas.

Kuru tas uztrauc?

Grūtniecēm mēdz būt nepastāvīgs garastāvoklis. Vienā mirklī var mocīt nesaprotamas bažas, bet jau citā ir iestājusies vienaldzība. Īpaši šādas domas un neizpratne var rasties nakts stundās, kad miedziņš kā ar roku atņemts.

Kritika

Grūtnieces ierasti kļūst ļoti jūtīgas pret kritiku. Situācijās, kurās pirms grūtniecības jūs nevarēja aizskart, tagad birst asaras un aug aizvainojams. Ir jāpieņem, ka šāds stāvoklis var būt, tomēr jāmēģina vismaz atsevišķās reizes sakoncentrēties un uztvert mierīgi pateikto vai izdarītu.

Ja esiet kādu aizvainojis, droši atvainojieties. Tas jums parādīs, cik saprotoši cilvēki var būt.

Māņticība

Vai izvairieties šķērsot ielu tad, ja to pārgājis melns kaķis? Māņticība grūtniecības laikā pārņem pat tos cilvēkus, kuri pirms tam šādām muļķībām nav ticējuši. Ja jūti, ka ticība māņiem jums palīdz, tad izvairieties no melniem kaķiem. Svarīgākais ir saglabāt harmoniju.

Izolācija un vientulība

Ir grūti iziet no mājas grūtniecības laikā, īpaši, ja ir jau bērni mājās, tas var būt gan fiziski, gan emocionāli grūti. Tomēr neizvairieties no sabiedrības, socializēšanās ar citām sievietēm jums palīdzēs.

Māmiņu Klubs