Grūtniecības tests – mīti un patiesība

Grūtniecības tests – mīti un patiesība

24. Oct 2020, 00:00 Māmiņu klubs Māmiņu klubs

Grūtniecība reizēm ir gaidīts, reizēm gluži pretēji - negaidīts notikums. Par to var liecināt dažādi simptomi, piemēram, slikta dūša, reiboņi, pastiprināta apetīte, taču visprecīzāko atbildi pirms došanās pie ārsta sniedz grūtniecības tests.

Kā izvēlēties sev atbilstošāko testu, cik precīza ir šī grūtniecības noteikšanas metode, kā arī uz citiem svarīgākajiem jautājumiem atbild ginekoloģe -  endokrinoloģe Ineta Vasaraudze (Vairāk informācijas par Dr. Vasaraudzi: www.vasaraudze.lv).

Kādi simptomi un izmaiņas sievietes ikdienā liecina, ka viņa, iespējams, ir stāvoklī?

I.V: Dzīvē nenotiek kā Kolumbijas seriālos, kur sieviete krīt ģībonī, un visiem ir skaidrs – viņa ir stāvoklī. Krūšu piebriešana, krūšu galu krāsas maiņa no rozā uz brūnu, slikta dūša – šīs izmaiņas parasti uzskata par agrīnas grūtniecības simptomiem. Tas viss notiek, taču daudz, daudz, daudz vēlāk, kad sievietes asinīs ir izveidojies grūtniecības hormons. Agrīnajā stadijā sievietei nebūtu jājūt nekas. Galvenais rādītājs ir aizkavējušās mēnešreizes.

Kad veidojas grūtniecības hormons HCG?

I.V: Grūtniecības agrīnajā stadijā apaugļota olšūna izdala īpašu hormonu – HCG (Cilvēka horioniskais gonadotropins), kas nokļūstot urīnā, ir grūtniecības indikators.

Būtiskākais, kas ir jāzina - augļa ola apaugļojas 24 stundu laikā pēc ovulācijas un pēc tam septiņas dienas ceļo no olvada viena gala līdz dzemdei. Grūtniecības hormons HCG rodas tajā brīdī, kad apaugļotā olšūna saskaras ar dzemdes sieniņu un cenšas ielauzties tajā. Tikai tajā brīdī hormons HCG  parādās sievietes asinīs. Sievietes ir dažādas un vidēji tas notiek septiņas līdz četrpadsmit dienas pēc apaugļošanās. Tomēr ļoti reti cilvēks zina, kad apaugļošanās ir notikusi. Ir nepareizi domāt, ja pārim ir sekss Ziemassvētkos un uzreiz pēc tam tiek gaidīta grūtniecība. Parasti cilvēks nezina, kura bijusi tā īstā reize, tāpēc galvenais rādītājs ir hormona HCG klātbūtne urīnā pie aizkavējušām mēnešreizēm

Aptiekas un veikali piedāvā daudz grūtniecības testus. Ar ko atšķiras grūtniecības testi?

I.V: Atšķiras pēc konstrukcijas ( strip, plate un pildspalvas veidā), un jutīgumu uz HCG hormonam. (20 mIU/mL, 25 mIU/mL).
Jo zemāka mIU / ml vērtība, jo augstāka ir testa jutība, kas ļauj precīzāk noteikt agrīnu grūtniecību.

Strip testa strēmelīte, kas rezultāta iegūšanai ir jāiemērc urīnā. Testēšanai ir nepieciešamas tīrs, sauss plastmasas vai stikla trauks urīna savākšanai. Testa veikšanai var izmantot rīta urīna paraugu.

Plate testa kasete, kurai rezultāta iegūšanai  jāuzpilina 4 urīna parauga pilienus uz testa plates parauga. Testēšanai ir nepieciešamas tīrs, sauss plastmasas vai stikla trauks urīna savākšanai. Testa veikšanai var izmantot rīta urīna paraugu.

Pildspalvas veidā zem urīna strūklas.Testēšanai nav nepieciešams nekāds papildu aprīkojums. Testa veikšanai var izmantot urīna paraugu, kas savākts jebkurā diennakts laikā

Vai grūtniecības testa rezultāts vienmēr ir 100% precīzs?

I.V: Ir bijuši gadījumi, kad sieviete uztaisa testu, nogaida noteikto laiku (ne ilgāk kā piecas minūtes) un tas ir negatīvs. Paiet desmit minūtes, tests nav izmests ārā un pēkšņi parādās pozitīvs rezultāts. Kā tad īsti ir? Protams, ka tests ir negatīvs, jo testeris ir izžuvis un uzrādījis viltus pozitīvo rezultātu. Ja tests veikts pareizi, tas būs precīzs.

Maria Express ātrs un ērts grūtniecības tests

Maria Express testa veikšanai var izmantot urīna paraugu, kas savākts jebkurā diennakts laikā. Tests zem urīna strūklas. Testēšanai nav nepieciešams nekāds papildu aprīkojums. Augsts jutīgums uz HCG.  Maria Express tests nosaka urīna HCG koncentrāciju – 20 mIU/mL vai lielāku, tāpēc grūtniecību var noteikt agrīnajā stadija, sākot no 2. dienas pirms gaidāmā menstruālā cikla sākuma. 

 

Vislabākā cena interneta veikalos: www.marialine.lvwww.medplaza.lv